690 680 960

Krzysztof Żuk: „Naród ukraiński to nasi przyjaciele, nasz najbliższy sąsiad. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Lublina”

Wczoraj prezydent Lublina Krzysztof Żuk przekazał, że Miasto Lublin dało już schronienie ponad 760 osobom uciekającym przed wojną z Ukrainy. Podziękował również mieszkańcom miasta za to, że pomagają tym, którzy dotarli do Lublina. Szacuje się, że w ich domach znalazło schronienie kilkanaście tysięcy osób.

– Wiele można było sobie wyobrazić, ale nie to, że w XXI wieku dojdzie do takiego barbarzyństwa. Naród ukraiński zmaga się z brutalną agresją i ogromem nieszczęścia. Gdy widzimy burzenie miast, strzelanie do cywilów, skutki tej barbarzyńskiej wojny, to trudno nie protestować. Nie można nic nie robić. Pomocy oczekują matki z dziećmi, ludzie starsi. Teraz głównie oni docierają do Lublina – powiedział w niedzielę prezydent Lublina.

Krzysztof Żuk przekazał również, że w minioną sobotę Miasto Lublin otrzymało informację o potrzebie przyjęcia kilkudziesięciu dzieci z autyzmem, które znajdują się dziś w rejonie Ukrainy, który lada dzień może być zagrożony rosyjskimi bombardowaniami.

– Wcześniej mieliśmy sygnały o potrzebie przygotowania miejsc dla osób niepełnosprawnych, w tym takich, które nie wstają z łóżek. Jeśli dotrą do Lublina pomożemy im i zaopiekujemy się nimi. Otrzymałem telefon od znajomych ze Lwowa, że córka będzie rodzić, a za chwilę Lwów może być bombardowany. Widziałem dziś zdjęcia z miejscowości Irpin pod Kijowem. Czteroosobowa rodzina chciała uciec z ostrzeliwanego przez Rosjan miasta. Nie zdążyła. Wszyscy zginęli od uderzenia rosyjskiego pocisku. To obraz straszliwego nieszczęścia, jakie spadło na Ukrainę bez jej winy – przekazał prezydent.

Jednocześnie zaznaczył, że naród ukraiński to nasi przyjaciele, to nasz najbliższy sąsiad.

– Pomagajmy. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Lublina, którzy pomogli i pomagają tym, którzy uciekając przed wojną dotarli do Lublina. Dziękuję organizacjom pozarządowym, które organizują pomoc – dodał.

(fot. lublin112.pl)

41 komentarzy

 1. Wracając z pracy o 15.20-16 nie widzę by autobusy mimo iż kursują tylko 3 na godzinę były zapchane, wniosek Ukraińcy nie jeżdżą autobusami, lublinianie pracują w 3/4 zdalnie, reszta wraca samochodami , nawet studentów nie ma!, wszędzie tylko starcy i dzieci i nastolatki licealne, nawet osoby 25+ nie jeżdżą w ogóle autobusami, sytuacja praktycznie od 2 lat taka sama

  • Biurowi pracownicy na pewno pracują w większości zdalnie, czyli tacy jak Ty, pracujący od 7-15 albo od 8-16.
   Spróbuj przejechać się autobusem po godz. 14, albo z rana przed 6 o ile tak wcześnie uda ci się wstać to przestaniesz pisać głupoty.

 2. co ten robaczek bredzi i jak ma byc dobrze w tym kraju jak uchodzca ma wieksze prawa od obywatela pomagac to trza umić.

 3. Drożyzna dla Polaków

 4. Ukraińcy najbliżsi przyjaciele.. w życiu bym na to nie wpadł, nawet w mowie bliżej im do ruskich…

 5. Jacy przyjaciele,zna on historię ???

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin