690 680 960

Krupe: Ruiny zamku uzyskają nowe oblicze. Mają być atrakcją turystyczną regionu

Imponujące plany ma gmina Krasnystaw, co do znajdujących się w miejscowości Krupe ruin zamku. Turyści powinni być zadowoleni.

Odtworzenie dwóch pomieszczeń zamku z przeznaczeniem na sale wystawiennicze, odtworzenie znajdującej się wokół zamku fosy a także budowa podestu widokowego. Ten ostatni będzie można wykorzystywać do występów scenicznych w trakcie organizowanych imprez masowych. Dodatkowo zrekonstruowana ma być brama i most. Tak wyglądają ambitne plany gminy Krasnystaw dotyczące adaptacji Zespołu Zamkowo-Parkowego w Krupem, z przeznaczeniem ich na funkcje turystyczno-kulturalne.

Dodatkowo w ramach projektu powstanie makieta Zamku w skali 1:43. Ma ona ona obrazować istniejący stan zamku wraz z jego przyrodniczym otoczeniem. Całość prac ma kosztować ponad 9 mln złotych. Co ważne, cała koncepcja jak też projekt jest już gotowy. Dokumenty trafiły do Urzędu Marszałkowskiego i na przełomie kwietnia i maja powinien zostać ogłoszony przetarg na wykonanie prac. Gmina będzie też starała się o uzyskanie dofinansowania do inwestycji.

Będą to już kolejne działania, aby zespół zamkowo-parkowy w Krupem w stał się miejscem jednym z bardziej atrakcyjnym dla turystów. Jeszcze trzy lata temu oprócz tablicy informacyjnej o jego historii, próżno było szukać infrastruktury turystycznej. W 2013 roku gmina Krasnystaw przeznaczyła 170 tysięcy złotych na opracowanie planów ciągów komunikacyjnych, obiektów małej architektury, takich jak ławki, kosze na śmieci, stojaki dla rowerów czy tablice informacyjne, a także planów odtworzenia dwu pomieszczeń zamku z przeznaczeniem na sale wystawiennicze oraz fosy oraz planów budowy podestu widokowego.

(fot. lublin112)
2016-03-12 12:49:57

12 komentarzy

 1. fajny plan tylko miejcie litość dla drzew tam już rosnących które są prawdziwą ozdobą tego miejsca

 2. Za 9 mln wydaje mis sie ze mozna by dzieciakom wybudowac cos na czym moglyby szlifowac swoje talenty a nie ladowanie kasy w obiekt bez przyszlosci dla spoleczenstwa. Juz gdzies w lubelsim zrobiono cos podobnego przy jakis ruinach zamku czy palacu . W komentarzach pod artykulem w necie ludzie pisali gdzie ten palac bo nie widze nic oprocz sciany jednej.

 3. Chodzi mi o ruiny w Kryłowie.

 4. często jeżdże w sezonie tam rowerem, niesamowicie urokliwe miejsce i trasa, moim zdaniem taką stronę potencjału tego miejsca też powinno się wykorzystać

  • znasz się trochę na rowerach, bo córka mnie męczy że chce nowy na sezon 😉 W sumie z tego już prawie wyrosła więc się rozglądam 😉

   • ważne jaki jest osprzęt i najlepiej to jakies shimanożeby oraz z czego jest rama, ja rower chowam na w schowku i stalowa rama była by dokuczliwa w takiej sytuacji, więc lepiej iść odrazu w amelinium 😉 aluminium znaczym 😀

 5. …i my tym misiem mowimy niedowiarkom, patrzcie, to nasze, i to nie jest ostatnie nasze slowo…
  Idijotyzm

 6. Bardzo dobrze wydane pieniążki.Wszelkiej maści zamki ostatnio przyciągają coraz więcej turystów a Lubelszczyzna jest trochę uboga w tego typu obiekty.

 7. Ojcu Rydzykowi 26 baniuszek, tutaj tylko 9, w Mieście Inspiracji 5 na utrzymanie Areny lubelskiego cyrku, a emerytom po niecałe 10 zetów podwyżki.
  O rencistach nawet nie wspomnę.

 8. Żeby to jeszcze lepiej funkcjonowalo to potrzeba budowy sciezki rowerowej od Krasnegostawu do Krupego np: wzdluż drogi wojewódzkiej DW812 i by można dojechać na dwóch kółkach a nie tylko samochodem.

 9. ludzie czy wam w zyciu cos sie podoba czy polacy maja chorobe negowania wszystkiego niech jak najwiecej sie takich rzeczy dzieje niech sie rozwija i krasnystaw i okolice

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!