Królowa polskich szos obchodzi dzisiaj 60 urodziny

Dokładnie 60 lat temu z taśmy montażowej Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie zjechał pierwszy samochód osobowy marki Syrena. Przez lata była ona marzeniem wielu polskich rodzin.

Syrenka, skarpeta, kurołap – to tylko kilka nazw, jakimi określano obchodzącą dzisiaj 60 urodziny syrenę. Dokładnie 20 marca 1957 roku, z taśmy montażowej Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu, zjechał pierwszy samochód tej marki. Model 100 osiągał maksymalną prędkość do 100 km/h, przy średnim zużyciu paliwa na poziomie 8,5 l/100 km. Pomimo wielu problemów z ich eksploatacją, jakimi były częste usterki, mało wydajny układ chłodzenia a także spory hałas w kabinie, samochody te szybko stały się marzeniem wielu polskich rodzin.

Syreny oprócz wad, miały jednak też zalety. Doskonale sprawdzały się na nierównych drogach, nie miały też problemów z poruszaniem się po polnych duktach i bezdrożach. Z kolei gdy doszło do awarii, kierowca bez problemu mógł dokonać naprawy na miejscu, za pomocą kilku prostych narzędzi. Efekt polskiej myśli technicznej, gdyż i tak nazywano syreny, szybko doczekał się kolejnych wersji. Zniknęły otwierające się „pod wiatr” drzwi, zaczęto montować liczne udogodnienia dla kierowcy i pasażerów, zbudowano również wersję luksusową. Model 105 LUX nie dość że osiągał wyższą prędkość, to miał też regulowane fotele, radio i kołpaki.

Produkowano również wersje typu pick-up dla rolników czy też bosto w postaci furgonu przeznaczonego do przewozu czterech osób i 200 kg bagażu a nawet mikrobus zdolny pomieścić 7 osób. Powstała też wersja sportowa, jednak nie doczekała się produkcji. Syreny w latach 60. uczestniczyły nawet w Rajdach Monte Carlo, jednak nie zanotowały większych sukcesów, zajmując dopiero 99 miejsce.

Początek końca pierwszego samochodu osobowego całkowicie polskiej konstrukcji nastał, gdy zaczęto produkować fiaty 125p i 126. Produkcję syren zakończono 30 czerwca 1983 r. Łącznie powstało ich 521 311 sztuk. W ostatnich latach trwają jednak prace związane z reaktywacją tej marki pojazdów.

(fot. lublin112, wideo PKF)
2017-03-20 20:41:45

Zobacz również

5 komentarzy

 1. patrze tu ,tam ,siam
  i się zastanawiam gdzie się konkretny podział????????????????
  konkretny bez twoich komentarzy lublin112 nie ma sensu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ciśnij swe mierne teorie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 2. razem z mietkiem

 3. to ta co stoi na Szwoleżerów?

 4. starsza od niej juz jest tylko Maryla Rodowicz

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6759zł -0.17%
  • GBP 5.204zł 0.32%
  • EUR 4.4723zł -0.17%
  • CHF 4.1043zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika