Kożuch ze śmieci na Bystrzycy, nie da się płynąć kajakiem. Rzeka wkrótce ma być uprzątnięta (zdjęcia)

Na jednym z odcinków Bystrzycy jest tyle śmieci, że nie da się płynąć kajakiem. Sprawa została zgłoszona do Wód Polskich, wkrótce sytuacja ta ma się zmienić.

Po raz kolejny piszemy o sprawie zanieczyszczenia Bystrzycy odpadami na odcinku pomiędzy Turką a Osiedlem Borek. Od ostatniego czasu śmieci znacznie przybyło. Jest ich już tyle, że nie da się przepłynąć kajakiem. W wodzie znajduje się dosłownie wszystko, od odpadów budowalnych, po elektrośmieci i butelki.

– Ostatnio spływałem rzeka Bystrzycą i mocno zaniepokoiły mnie zatory śmieci na rzece na odcinku za Lublinem aż do ujścia. Otóż na naturalnych zaporach (tj. obalonych drzewach) zatrzymują się ogromne ilości śmieci, większość tego zapewne pochodzi z Lublina. Gromadzą się w dość duże skupiska. Zapory te są tak zbite, że nie da się przez nie płynąć. Sądząc po tym, że na wielu z nich rosną rośliny, to takie tamy śmieci musiały się zbierać miesiącami i latami, co oznacza, że żadne służby nie interesują się tym, że na rzece mamy jedno wielkie wysypisko śmieci – napisał do nas Czytelnik.

Jak nam przekazał Jarosław Kowalczyk z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, temat jest znany i wkrótce rzeka zostanie uprzątnięta. Posprzątanie zaś tego odcinka związane jest z wyłonieniem wykonawcy, który usunie m.in. powalone drzewa oraz zabierze śmieci. Jednocześnie rzecznik prasowy poinformował nas, że Wody Polskie cały czas prowadzą działania mające na celu oczyszczanie Bystrzycy ze śmieci, m.in. przy pomocy mieszkańców. Taka akcja ma się odbyć już niedługo na odcinku Bystrzycy pomiędzy Zalewem Zemborzyckim a wiaduktem kolejowym przy ul. Janowskiej.

 

(fot. nadesłane Szymon)

Zobacz również

36 komentarzy

 1. Lemingi co tak psioczycie na podatki, w Afryce przynajmniej w przeważającej części nie ma podatków ……..niema też szkół, dróg , służb które by zadbały o nasze bezpieczeństwo , wodociągów , prądu , służby zdrowia i wielu innych rzeczy które są dzięki podatkom …nie chcecie płacić , wyjedzie do Afryki …..

  • nie bądź zero jedynkowy,
   większość naszych podatków idzie na pensje dla polityków, armii urzędasów i biurw, itp „służb” i innych pasożytów… oraz na benefity dla nierobów…
   a sądząc po stanie dróg, mostów, gospodarki wodnej itp to na to już ledwo starcza…
   Chcę płacić i chcę żeby moje podatki szły na ważne potrzeby a nie na kupowanie głosów i koryto dla urzędasów…

  • Byłeś w Afryce że tak piszesz?W którym państwie? Zdziwił byś się gdybyś zobaczył na własne gały jak wygląda życie w „dzikich krajach”. Wydaje ci się że tam nie ma cywilizacji? Odrzuć stereotypy z przed stu lat,bo tylko się ośmieszasz.

   • Janusz nie kłam. Ty może byłeś w jakimś kurorcie i prawdziwej, biednej i zacofanej Afryki nie widziałeś. Tym samym sam się ośmieszasz.

 2. Pomyśleć, że kiedyś były skupy butelek. Wprowadzenie plastiku spowodowało upadek małych rozlewni wód. Plastyk sprzyja koncernom, które ograniczając koszty likwidują lokalną konkurencję. Tu można walczyć jedynie kompleksowo, wprowadzając nakaz kaucji i skupu. Jedynie akumulatory mają jakąś kulturę obrotu. Czy stać nas na kosztowne sprzątanie?

 3. Stara śpiewka. Pseudo wody polskie biora kase zatrudniaja urzędasów a beda wylaniac firmę do sprzatania czyli kuzyn zarobi. A najlepiej zróbmy pseudo akcje wśród mieszkańców to posprzatają za darmo a kuzyn wystawi fakturke. I kasa leci.

  • Żeby chociaż wyjęli te śmieci z wody.Obawiam się ,że otworzą zatory i puszczą to wszystko z nurtem do morza…

 4. Ja wyrzucam śmieci do kosza ale i tak mam z tyłu głowy, że to nie znika, tylko znika z oczu. Dziennie zużywamy/produkujemy w domu kilka plastikowych butelek (plus góra innych śmieci). Niestety poza kilkoma gatunkami piwa nie ma już butelek zwrotnych. Ale przynajmniej są w szkle. które można łatwo przetworzyć ale i tak się tego nie robi, bo lobby producenckie za przysłowiowy zegarek jest w sanie przepchnąć dowolne przepisy.

 5. Przyjedzie firma, usunie powalone drzewo a śmieci popłynął dalej.

 6. Kiedyś byłem na spływie kajakowym na Mazurach, każda wyspa obr***na, że się wejść nie da.

 7. wody polskie jak każda inna instytucja jest po to żeby partyjni kolesie mogli się nachapać do póki są u władzy a nie po to żeby sprzątać śmieci

 8. Przyjdą, usuną zatory z drzew, śmieci do morza i po sprawie. Tu musi to sprzątanie ktoś monitorować, jakiś nadzór.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi