Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Koniec wysokich temperatur. Nadchodzi wyraźne ochłodzenie i opady deszczu

Dobiega końca bardzo ciepły okres synoptyczny w naszej części Europy. Do kraju napłynie chłodniejsze powietrze polarne, w sobotę możliwe są opady deszczu.

W ostatnich dniach znaleźliśmy się w powietrzu zwrotnikowym napływającym znad Afryki Północnej. Zaobserwowano też większą koncentracje pyłu saharyjskiego, który spowodował charakterystyczne zmętnienie nieba i specyficzny kolor nieboskłonu o wschodzie i zachodzie słońca. Kolejne dni przyniosą zmianę warunków pogodowych. Napłynie chłodniejsze powietrze polarne.

Dziś przez Polskę z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się front chłodny związany z niżem, którego ośrodek znad Finlandii przemieszcza się nad zachodnią Rosję. W południowej części kraju zalegać ma jeszcze przetransformowane powietrze zwrotnikowe, a do północnej połowy Polski napływa już chłodniejsze polarne. Jutro cały kraj będzie w odmiennej fizycznie masie powietrza.

W piątek, w pierwszej części dnia na ogół pogodnie. Około południa zachmurzenie wzrośnie do umiarkowanego, a po południu do dużego i całkowitego, aż do wystąpienia słabych opadów deszczu. Temperatura wyniesie od 10°C do 14°C w najcieplejszym momencie dnia. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany zmieniający kierunek z południowego, południowo-zachodniego na zachodni, północno-zachodni.

Sobota przyniesie ochłodzenie w całym regionie. Zachmurzenie ma być przeważnie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Możliwe są w regionie przelotne opady deszczu o niewielkim natężeniu. Wiatr ma być umiarkowany, okresowo silny z północnego-zachodu, który potęgować ma odczucie chłodu. Porywy wiatru osiągną 50 km/h.

Noc z soboty na niedzielę z zanikającymi opadami atmosferycznymi. Możliwe przelotne opady śniegu i deszcze ze śniegiem. Temperatura wyniesie od -2°C do 0°C. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z północnego-zachodu.

W ostatni dzień weekendu temperatura wyniesie od 3°C do 5°C. Zachmurzenie ma być umiarkowane i duże, a w wielu miejscach całkowite. Możliwe są przelotne opady deszczu w całym regionie. Wiatr ma być umiarkowany, okresowo silny z północnego-zachodu.

Noc z niedzieli na poniedziałek z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Możliwe są w regionie opady atmosferyczne. Termometry pokażą od 1°C do 3°C. Wiatr ma być umiarkowany z kierunków północnych.

W poniedziałek dalej dużo chmur, ale nie powinno padać. Temperatura wyniesie od 5°C do 7°C. We wtorek ponownie ocieplenie do 12°C. Zbliżone wartości na termometrach zobaczymy w środę. Czwartek może przynieść ochłodzenie poniżej 8°C i opady deszczu, a w przyszłym piątek za dnia będzie zaledwie 5°C. Nocami pod koniec kolejnego tygodnia powrócą przymrozki.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów nadciągających nad woj. lubelskie

(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Z kraju