Dobiega końca przebudowa linii kolejowej Lublin – Kraśnik. Od września wrócą na nią pociągi

Do końca wakacji mają potrwać prace związane z przebudową linii kolejowej z Lublina do Kraśnika. Na wielu przystankach trwa modernizacja peronów.

Prace prowadzone są na odcinku Lublin Zemborzyce – Kraśnik. Na stacji Niedrzwica wymieniono tory oraz rozjazdy, wymieniane są rozjazdy na stacji Wilkołaz, budowane są tory i montowane rozjazdy w Kraśniku. Na całym odcinku trwają prace przy nowym torze oraz kończy się montaż konstrukcji wsporczych sieci trakcyjnej. Wykonywane są również prace mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Pomiędzy Niedrzwicą a Wilkołazem na trzech skrzyżowaniach z drogami montowane są urządzenia sygnalizacji przejazdowej. Miedzy stacją Lublin Zemborzyce a stacją Kraśnik wyremontowanych zostanie łącznie 35 obiektów inżynieryjnych, w tym: 28 przepustów, 6 mostów i 1 wiadukt.

Na odcinku pomiędzy Lublinem a stacją w Zemborzycach gotowe są już dwa nowe tory, z których korzystają pociągi. Wymieniono sieć trakcyjną. Kończą się prace na 7 przejściach i przejazdach drogowych. Na stacji Lublin Zemborzyce wymieniono 4 rozjazdy i odnowiono tory, nad którymi zawieszono nową sieć trakcyjną. Między Lublinem a Kraśnikiem jest już 44 km nowego toru i 21 wymienionych rozjazdów. Na stacji Stalowa Wola Rozwadów pasażerowie korzystają już z dwóch odnowionych peronów. Jest już 5 nowych torów i 14 rozjazdów. Postępuje instalacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Trwa też budowa nowych peronów. Szczególnie widać to w Kraśniku, Krężnicy Jarej, Majdanie, Niedrzwicy Kościelnej, Leśniczówce, Wilkołazie Wieś jak też w Pułankowicach. Układana jest tam nowa nawierzchnia, montowane oświetlenie i prowadzona kanalizacja. Wkrótce zacznie się montaż wiat, ławek i tablic informacyjnych. Wyższe perony ułatwią wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wiadomo już, że ruch pociągów do Kraśnika zostanie przywrócony w dniu 2 września br. Równocześnie rozpoczną się prace na odcinku Kraśnik – Zaklików. Nowa sieć trakcyjna umożliwi przyspieszenie pociągów pasażerskich do prędkości 120 km/h i składów towarowych do 80 km/h. Cała inwestycja zakończy się w 2019 roku.

60

61
(fot. PKP PLK)
2018-07-22 12:10:19

Zobacz również

10 komentarzy

 1. 120 km/h trochę to trochę małowato, zwłaszcza że zostanie tak już na xx-dziesiąt lat
  moim zdaniem powinno się budować pod takie prędkości:
  miasta powiatowe powiatowe 120 km/h
  miasta wojewódzkie powiatowe ~160 km/h
  miasta wojewódzkie wojewódzkie ~200 km/h
  pociągi międzynarodowe ~250 km/h

  Piszę to jako potencjalny użytkownik kolei, wtedy połączenie kolejowe byłoby bardziej atrakcyjne niż jazda własnym samochodem.

  • Zgadzam sie

  • Jakby maszynistów przez CB radio ostrzegali, że: „za zakrentem stojom miśki i suszom” to całe, drogie przecież, przebudowy były by niepotrzebne.

 2. Szanowna redakcjo, bardzo proszę, zainteresujcie się tym, co dzieje się na linii nr 7 (tej do Warszawy) Za Dęblinem wszystko już prawie gotowe, a na naszym nieszczęśliwym lubelskim odcinku wszystko w powijakach i na budowie pustki. Wykonawca uciekł z budowy? Już tylko niecałe 5 miesięcy do zakończenia inwestycji, a tu nawet kawałka nowego toru nie ma 🙁 Jak się tym media nie zainteresują, to do Warszawy pojedziemy najwyżej z Dęblina…

  • @Adi do Warszawy niekoniecznie z Dęblina gdyż ostatni odcinek Pilawa – Otwock jest planowany dopiero po zakończeniu remontu między Lublinem a Pilawą.
   Czyli Lublin – Warszawa w 90 minut nie wcześniej jak w 2020 roku 🙂

   Odnośnie odcinka Lublin – Dęblin:
   Na pytania mediów, jak duże jest opóźnienie i kiedy realnie pociągi do stolicy wrócą na odcinek od Lublina do Dęblina, biuro prasowe PKP PLK nie odpowiedziało jednoznacznie, dając do zrozumienia, że oddanie wspomnianego fragmentu do użytku w styczniu 2019 „jest obarczone ryzykiem”.

   W komunikacie przesłanym przez Magdalenę Janus z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe czytamy m.in.
   „Firma Astaldi, która jest głównym wykonawcą prac na odcinku Dęblin – Lublin wykazuje problemy z terminową realizacją zadań. Na terminowe prowadzenie prac wpłynęły zarówno czynniki zewnętrzne, niezależne od wykonawcy, jak i niezidentyfikowane wcześniej kolizje (np. z sieciami obcych operatorów i podziemne budowle), a także niewystarczający potencjał i mobilizacja wykonawcy.
   W chwili obecnej nie można jednoznacznie określić, czy i w jakiej wysokości zostaną naliczone kary umowne. Kwestia ta, jak również ewentualne podpisanie aneksu do umowy, będzie przedmiotem szczegółowej analizy”.

   Informacje ze źródeł publikowanych w lipcu 2018.

 3. Jakie 44km nowego toru?podkłady betonowe założone z linii Warszawa-Gdansk a szyny 30-to letnie

 4. A przejscie przez tory w Niedrzwicy kiedy zrobią. Czy kolej chce utrzymywac sokistow z mandatow za przejscie przez tory.

  • Nie wiem jak z przejściem, ale w Niedrzwicy chyba będzie budowany węzeł przy okazji budowy S19, sprawdź w planach.

 5. W Niedrzwicy Kościelnej przystanek jeszcze dalej .i dla kogo dla tych paru osób zamiast koło cmentarza zrobić plus parking ale mocherki listy zbieraja

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7885zł -0.17%
  • GBP 5.2655zł -0.39%
  • EUR 4.5562zł -0.01%
  • CHF 4.1354zł 0.07%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online