Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Do końca stycznia będzie obowiązywał zakaz używania fajerwerków. Wyjątek to Sylwester i Nowy Rok

Amatorzy fajerwerków oraz wystrzałowych atrakcji muszą mieć się na baczności. Od Wigilii do końca stycznia będzie obowiązywał zakaz używania wyrobów pirotechnicznych.

W okresie świąteczno-noworocznym, z wyjątkiem Sylwestra i Nowego Roku, w całym województwie lubelskim nie będzie można używać materiałów pirotechnicznych. Rozporządzenie takie wydał wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Związane jest ono z zapewnieniem ochrony życia, zdrowia i mienia osób oraz porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.

Zakaz będzie obowiązywał od 24 grudnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakaz używania fajerwerków obowiązuje przez cały rok, jednak służby porządkowe czy też funkcjonariusze reagują dopiero po zgłoszeniu tego faktu przez mieszkańców, którzy proszą o interwencję gdy dochodzi do zakłócaniu ciszy, spokoju lub porządku publicznego. W okresie obowiązywania rozporządzenia, strażnicy miejscy czy też funkcjonariusze policji będą interweniować bez zgłoszenia tego faktu przez mieszkańców.

Wystrzałowa zabawa może okazać się bardzo kosztowna, gdyż za takie wykroczenie grozi mandat karny lub grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych. Zakaz nie będzie dotyczył firm, które zawodowo organizują pokazy z użyciem materiałów pirotechnicznych. Urzędnicy przypominają również, że petard czy też fajerwerków nie można sprzedawać osobom poniżej 18 roku życia. Jeżeli taki fakt zostanie stwierdzony, sprzedawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

(fot. archiwum)
2017-12-23 :26:21

18 komentarzy

  1. a ja lubie wasolke po bretońsku tez dostane zakaz

    • Apoloniusz Pierdółko, brat Kleofasa, też Pierdółki, a mąż starej Pierdółkowej

      Ależ skąd, spoko… pierdzieć możesz cały rok, 24 na dobę i co najważniejsze, bez pozwolenia i policji i proboszcza.