Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Koło Kraśnika powstaje farma wiatrowa. Przyjechały pierwsze elementy turbin (zdjęcia, wideo)

Przy wjeździe do Kraśnika od strony Lublina powstaje farma wiatrowa. Ustawionych zostanie 7 turbin o wysokości 200 metrów każda. Całkowite zakończenie robót planowane jest do końca grudnia.

Do gminy Kraśnik, na teren przyszłej farmy wiatrowej, dostarczone zostały pierwsze elementy turbin. Z uwagi na potężne rozmiary m.in. łopat, transport odbywał się nocą. Jak nam przekazano, niebawem będą realizowane kolejne przewozy.

Budowa farmy wiatrowej trwa od ubiegłego roku. Całość powstaje na terenie między nowym odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 833, drogą ekspresową S19, a miejscowościami Dąbrowa – Bór i Ostrów – Kolonia. W pierwszej kolejności przygotowywano drogi dojazdowe, platformy montażowe i fundamenty turbin.

Łącznie w tym miejscu stanąć ma 7 turbin o łącznej mocy 24,15 MW. Każda z nich o wysokości 200 metrów. Szacowana roczna produkcja energii wyniesie 79 GW, co pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną dla blisko 16 tys. gospodarstw domowych.

– Dodatkowo co roku właściciel farmy będzie przekazywać do budżetu gminy podatek, dzięki czemu będą mogły w niej powstać lokalne inwestycje stworzone z myślą o mieszkańcach, jak np. chodniki, oświetlenia ulic czy boiska – informują przedstawiciele firmy OX2, która realizuje prace budowlane w formule „pod klucz” w ramach umowy zawartej z Equitix.

Całkowite zakończenie robót planowane jest do końca grudnia, zaś cały obiekt powinien zostać sfinalizowany i przekazany do eksploatacji w 2024 roku.

 

(fot. wideo nadesłane – Marek)

26 komentarzy

  1. To teraz czekamy na zmiany klimayczne w tym regionie i częstsze susze? OZE nie są złe ale jeżeli coś źle mówię to proszę rozwiać moje wątpliwości

  2. A mnie sie to natychmiast podoba sie !!!

  3. Kraśnik odleci z wiatrem✌️

  4. Halina, Halina! Łopatę przywieźli.-A po co tego Jasia przywieźli, mandaty mu się skończyły? -Wiatraki będą stawiać. -On sam jak wiatrak, tylko na platformie.

  5. Wieść niesie, że gdy powstanie fa firma, okoliczne kury przestaną dawać mleka a krowy przestaną się nieść…

  6. Niech drogę poprawia co zepsuli. Komu zrobią ja nie widzę korzyści dla miejscowości najbliżych. Widząc naszych radnych zaangażowanyc. Dla miejscowości nic nie zrobi. A gmina zrobiła płać zabaw o który nawet nie dba. Rzadko bywam ale … brak słów.

  7. No to prund znów zdrożeje

  8. łolaboga

Dodaj komentarz

Z kraju