Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejowi przewoźnicy kuszą turystów wakacyjnymi połączeniami. W naszym regionie składy pojadą na Roztocze i do Włodawy

W najbliższy piątek rozpoczną się wakacje. Dla wielu osób okres ten oznacza czas wyjazdów na letni wypoczynek. Szykują się na to kolejowi przewoźnicy, którzy kuszą turystów specjalnymi dodatkowymi pociągami, które będą kursować do popularnych miejscowości.

Blisko sto dodatkowych połączeń w trakcie wakacji uruchomi Polregio. Pociągi te będą kursowały do najbardziej popularnych wśród turystów miejscowości nad morzem, w górach, na Mazurach, Podlasiu czy Roztoczu. Łącznie do września przewoźnik wykona 5460 dodatkowych kursów kusząc pasażerów szybką podróżą, bez konieczności stania w korkach, do tego patrząc na obecne koszty paliwa atrakcyjnym cenowo przejazdem.

W naszym regionie od soboty na tory wyjadą pociągi na Roztocze i do Włodawy. Będą to dwie pary codziennych połączeń z Lublina do Bełżca z czego jedna para w weekendy wydłużona do Jarosławia. Do tego dwie pary połączeń weekendowych przez Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie w relacji Chełm – Włodawa oraz weekendowe połączenia Zamościa z Rzeszowem przez Horyniec Zdrój.

Połączenia te od lat cieszą się sporym zainteresowaniem podróżnych. Szynobusy do Bełżca będą wyjeżdżały z Lublina o godz. 7:43 i 8:48, z czego pierwszy z nich w soboty i niedziele dojedzie do Jarosławia. Trasa wiedzie przez Rejowiec, Krasnystaw, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów i Susiec. W drogę powrotną składy ruszą o 15:10 i 17:52.

Pociągi z Chełma do Włodawy wyjadą o godz. 7:47 i 15:25 przy czym pierwszy z nich skomunikowany będzie ze składem z Dęblina przez Lublin. W drogę powrotną ruszą o godz. 10:46 i 16:59 a po dojechaniu do Chełma będzie można przesiąść się w pociąg do Lublina. Weekendowy pociąg z Zamościa do Rzeszowa ma wyruszać o godz. 16:14 i jego trasa również wiedzie przez Roztocze.

W innych regionach kraju funkcjonować będzie połączenie na trasie Gdynia/Lębork – Łeba, zwiększona zostanie liczba połączeń z Gdyni na Półwysep Helski, a dodatkowe pociągi pojawią się również na trasach Gdynia – Władysławowo oraz Władysławowo – Hel. Na liście są też nadmorskie połączenia ze stolicy Wielkopolski, a dokładnie weekendowe trasy Poznań – Świnoujście oraz Poznań –
Kołobrzeg. Pociągi będą ponadto kursować w relacjach Zielona Góra – Świnoujście, Kamień Pomorski – Szczecin, a połączenie Koszalin – Mielno Koszalińskie będzie realizowane codziennie.

Specjalne, wakacyjne trasy pojawią się także na Podkarpaciu. Spółka zapewni weekendowe połączenia na trasach Sanok – Ustrzyki, Rzeszów – Medzilaborce na Słowacji, Sanok – Medzilaborce na Słowacji oraz Jarosław – Lublin i Rzeszów – Zamość. W województwie małopolskim będzie realizowana wakacyjna codzienna komunikacja między Parkiem Rozrywki Energylandia a Skawiną i krakowskimi stacjami: Kraków Główny, Kraków Zabłocie, Kraków Podgórze, Kraków Łagiewniki i Kraków Sanktuarium. Przez cały sierpień dodatkowo pojawią się jeszcze składy „Energylandia BIS”, które podwoją całkowitą liczbę kursów.

W województwie warmińsko-mazurskim już kursują pociągi na trasie Olsztyn – Giżycko oraz Olsztyn – Korsze. W województwie lubuskim dostępne będą specjalne, weekendowe połączenia wakacyjne na trasie Zielona Góra – Toporów oraz Toporów – Zbąszynek.
Natomiast na Podlasiu weekendowe połączenia będą działać aż do końca września na trasie z Białegostoku do Walił przez teren Puszczy Knyszyńskiej.

Wraz z początkiem wakacji dodatkowe pociągi wypuści na tory również PKP Intercity. Więcej składów ma jeździć do Kołobrzegu, pojawi się też drugie połączenie Express InterCity Premium z Krakowa przez stolicę i Trójmiasto na Pomorze Środkowe. Kraków i Kołobrzeg, kursując przez m.in. Łódź, połączy także skład IC Bursztyn. Podobnie jak nowy pociąg IC Krakowianka, który ze stolicy Małopolski do nadmorskiego kurortu pojedzie przez m.in. Katowice i Poznań.

Z Katowic do Kołobrzegu będzie można podróżować także składem EIC Fregata, a EIC Posejdon zapewni dodatkowy dojazd do Kołobrzegu z Warszawy. Dodatkową możliwość dojazdu ze Śląska do nadmorskiego kurortu stworzy pociąg TLK Pirat kursujący z i do Bohumina. W wakacyjne weekendy będzie kursować także nocny pociąg IC Słupia, który połączy Kołobrzeg z Łodzią przez Warszawę. Nocny przejazd z Lublina do Kołobrzegu zapewni grupa wagonów włączana do pociągu TLK Ustronie.

Pociągami PKP Intercity będzie można podróżować także na Hel. Sezonowe połączenie ekspresowe EIC Jantar zapewni dojazd z Warszawy. Z Przemyśla – przez m.in. Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Trójmiasto – będzie jeździć skład Artus, któremu podniesiona zostanie kategoria z TLK na IC. Począwszy od Krakowa, taką samą trasą pojedzie pociąg TLK Rozewie. Pociąg TLK Mierzeja łączący Hel z Lublinem będzie teraz kursować w porze dziennej, a nie nocnej, jak do tej pory. Wakacyjny pociąg będzie odjeżdżać z Lublina po godzinie 8:00 i dojeżdżać na Hel po godzinie 17:00.

TLK Wydmy z Bohumina i TLK Korsarz z Krakowa przez Łódź będą jeździć na Hel, prowadząc jednocześnie grupę wagonów bezpośrednich do Łeby (przełączanych w Gdyni). Warszawę z Łebą połączy pociąg TLK Delfin. Na okres wakacji PKP Intercity zwiększy także liczbę połączeń do Ustki. Oprócz stałych pociągów IC Przemyślanin oraz IC Szyndzielnia pasażerowie będą mogli skorzystać ze składu IC Gwarek, kursującego z Katowic oraz TLK Jamno z Wrocławia. Obydwa pociągi pojadą przez Poznań. Nowością na torach będzie weekendowy pociąg IC Lazur, który umożliwi pasażerom z Łodzi i Warszawy bezpośredni dojazd do Ustki.

Na sezon letni wrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego. Warszawę z zimową stolicą Polski połączą pociągi EIC Tatry oraz IC Karłowicz, jak również kursujące w relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia TLK Karpaty i TLK Małopolska. Pierwszy z pociągów pojedzie trasą przez Częstochowę, a drugi przez Włoszczowę Północ. Między Bydgoszczą a zimową stolicą Polski pasażerów będzie wozić także pociąg IC Halny (od czerwca w wyższej kategorii). Bezpośrednie połączenie z Zakopanem zyska również Pomorze. IC Podhalanin połączy Szczecin ze stolicą Tatr, zabierając po drodze pasażerów między innymi z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego.

(fot. lublin112)

4 komentarze

  1. „Uwielbiam” te ich rozkłady jazdy, wyjedź z domu popołudniu żeby dojechać na wieczór, wyspać się odpocząć bo około południa już jest pociąg powrotny. Jak tu zaplanować wypad na weekend?

  2. Co ja będę robić o 17 n a Helu po kilku godzinach w pociągu jak był nocny to się człowiek zdrzemnął w pociągu a rano można było zacząć zwiedzać

  3. Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka, konduktorze łaskawy byle nie do Włodawy, nie , nie, nie, nie byle nie do Włodawy.

  4. Chichotnik zwyczajny (czyli: pospolity)

    Kolejowi przewoźnicy, którzy kuszą turystów specjalnymi dodatkowymi pociągami – czyli smarowanie doop bez margaryny ?

Z kraju