690 680 960

Kolejny ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. PAA: Brak zagrożenia radiologicznego po uszkodzeniach

Po kolejnym ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie ma zagrożenia radiologicznego – potwierdził Polskiej Agencji Atomistyki ukraiński dozór jądrowy. Na miejscu trwają prace naprawcze.

Po kolejnym ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej uszkodzeniu uległ rurociąg systemu pomocniczego odbioru ciepła znajdujący się poza obudową bezpieczeństwa. Trwają prace naprawcze. Nie ma zagrożenia radiologicznego, a zdarzenie nie ma wpływu na bezpieczeństwo jądrowe – dodaje SNRIU.

Jak podaje ukraiński regulator, wszystkie reaktory w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej są w stanie zimnego wyłączenia. Oznacza to, że reaktory generują znacznie mniejsze ilości ciepła (tzw. ciepło powyłączeniowe) w porównaniu do warunków występujących w trakcie normalnej pracy. W następstwie systemy odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła powyłączeniowego nie muszą pracować z pełną swoją wydajnością.

W Polsce sytuacja radiacyjna jest w normie

Aktualnie w kraju nie ma zagrożenia radiologicznego dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. PAA stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju – wskazania przyrządów pomiarowych są w normie. Bieżące wyniki stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych udostępniamy na stronie PAA: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/.

Nie ma powodów do przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem

W sytuacji braku zagrożenia radiacyjnego, Państwowa Agencja Atomistyki odradza spożycie preparatów ze stabilnym jodem, w tym płynu Lugola. PAA zwraca uwagę, iż samodzielne przyjmowanie tego typu preparatów może być szkodliwe dla zdrowia. Skutkiem ubocznym stosowania preparatów ze stabilnym jodem może być nadmierne uaktywnienie tarczycy, co może doprowadzić do jej nadczynności. U niektórych pacjentów, w tym cierpiących na zaburzenia układu krążenia, może to doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia.

(fot. Ralf1969 CC BY-SA 3.0\Wikipedia)

18 komentarzy

 1. Edek (specjalista od kredek)

  Należy wiec rozumieć, że jak mimo powyższego ostrzeżenia, ktoś będzie żarł czysty jod, albo litrami będzie żłopał Lugolę i na skutek tego przeniesie się na ten ponoć lepszy świat, to będzie to nie ofiara własnej głupoty, a putinowskiej wojny. ???
  Albo jak (nie daj Boże) przeżyje to będzie weteranem tej wojny ???

  • Uważam się za zbawionego

   Może pozostań przy tych kredkach… Albo zainteresuj się, czy niemiecka elektrownia z realnym wyciekiem nie jest czasem bliżej…

 2. To ile jeszcze do trzech razy sztuka czy jak.

 3. Takie bogate państwa jak niemcy i Francja a pomoc najmniejsza przecież jak to ruscy rozwalą to skażona będzie cała Europa.

 4. Takie kraje jak Niemcy ,czy Francja myślą o swoim społeczeństwie. Podchodzą do tego mądrze nie dają się sprowokować

 5. Niemcy i Francja mają dobro własnego społeczeństwa na pierwszym miejscu ,Polska jak zwykle zastaw się a postaw się, najpierw robi, potem myśli

  • Jakby kraje, które wymieniłeś graniczyły z orkami to pewnie by inaczej reagowali jak teraz. Polska jest ZMUSZONA wspierać słabszych naszych sąsiadów, którzy muszą wygrać, inaczej ork przyjdzie do nas. Kumasz?

 6. Przejeli elektrownie, podpieli do swojej sieci, wprowadzili tam swoich specjalistów, a teraz.. do niej strzelają.
  Jakim trzeba być kasztanem żeby to łykać..

  • Oho specjalista od wiązania stóp bandażami hahahahahahaha

  • Sugerujesz, że to U strzelają do elektrowni atomowej? To nielogiczne. A jednak działania pokazują, że U działają logicznie, a R działają nielogicznie, może to od zbyt dużej dawki dziennej przyjmowanego alkoholu.

 7. Czy naprawdę ruskie cepy są takimi idiotami ???

  • Idiotami są ci co myśla że:
   – ruskie strzelaja sami do siebie (żeby prowokować)?
   – zdobyli elektrownie atomową żeby do niej strzelać?
   – zagarneli ziemię żeby ją teraz skazić?

   To oni prowokuja nie druga strona. Drugiej stronie nie zależy na prowokowaniu.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku