Kolejne pożary pól i lasów. W Radawcu do gaszenia wezwano samolot

Kolejny dzień w całym regionie płona pola uprawne oraz lasy. Tak ciężkiej sytuacji strażacy nie mieli od dawna.

Kilkanaście pożarów jednocześnie gaszą w chwili obecnej strażacy w naszym regionie. W większości palą się zboża na pniu oraz ścierniska, jednak płoną też lasy. Najpoważniejszy pożar jest w Niedźwiadzie Dużej w powiecie opolskim, gdzie pożar lasu tak się rozprzestrzenił, iż sytuacja zaczyna być dramatyczna. Z ogniem walczy tam około 20 zastępów straży pożarnej, czyli kilkudziesięciu strażaków. Jak nas poinformowano, pożar jest w trudnym terenie, gdzie strażacy mają problemy z dojazdem. W pobliżu nie ma też hydrantów a woda jest dowożona z pobliskiej miejscowości.

Od samego rana strażacy jeżdżą od pożaru do pożaru. Dochodzi nawet do sytuacji, że jednostki są przegrupowywane, gdyż wpływają kolejne zgłoszenia z tej samej okolicy. Po południu strażacy z Niedrzwicy Dużej i Niedrzwicy Kościelnej gasili pożary ściernisk w miejscowości Załucze oraz kol. Osmolice. Teraz płoną ścierniska m.in w Gierniaku gdzie z ogniem walczą dwa zastępy straży pożarnej oraz w Maryninie w gminie Konopnica, gdzie od iskry z kombajnu zapaliło się zboże.

Ok. godziny 12:30 w pobliżu lotniska w Radawcu Dużym spłonęło ok. 1,5 ha ściernisk. Ogień objął także ściółkę w zagajniku. Ze względu iż zagrożony był pobliski las, w akcji gaśniczej pomagał samolot, który dwukrotnie zrzucał wodę na teren pożaru. W tym przypadku z pożarem walczyło cztery zastępy strażaków. Dramatyczna sytuacja była też w miejscowości Zakręcie k.Krasnegostawu, Tam od iskry z kombajnu, zapaliło się zboże na pniu. Ogień zagrażał budynkom mieszkalnym i gospodarczym.

Około godziny 13 doszło do pożaru na obszarze nadrzecznym pomiędzy Czemiernikami a Branicą Suchowolską. Tam z pożarem walczyły dwa zastępy straży pożarnej. Duży pożar pól miał miejsce w miejscowości Mosty w powiecie parczewskim. Spłonęło tam 40 ha słomy i zboża. W gaszeniu pożaru brało udział 14 jednostek straży pożarnej. Paliło się także w Nowej Jedlance. W Sobieszczanach Kolonii spłonęło kilkanaście arów zboża. Pożar gasiły trzy zastępy straży, Niedrzwica Duża, Niedrzwica Kościelna oraz Strzeszkowice. W Gierniaku w gm. Krzczonów spłonęło 5 ha ściernisk i zboża na pniu. W akcji gaśniczej uczestniczyło 9 zastępów straży pożarnej.


(fot. nadesłane – Edyta – Dziękujemy)


(fot. nadesłane)

(fot. nadesłane – Nina Janczak – Dziękujemy)


(pożar w Maryninie – fot. Katarzyna – Dziękujemy!)


(pożar w Nowej Jedlance – fot. Małgorzata – Dziękujemy!)


(pożar w Gierniaku – fot. Bartłomiej)
(pożar w Gierniaku, fot nadesłane – Piotr, Dziękujemy)

2015-08-08 16:10:37, aktualizacja 18:15:12

.

1 komentarz

 1. Niech se hu…. chałupe podpali jeden z drugim a nie ściernisko

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7466zł 0.38%
  • GBP 5.1104zł 0.3%
  • EUR 4.548zł 0.16%
  • CHF 4.2219zł 0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL