690 680 960

Kolejne osoby zatrzymane do sprawy fałszywych zaświadczeń potwierdzających przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 (wideo, zdjęcia)

Policjanci zatrzymali kolejne trzy osoby w związku z podejrzeniem skorzystania z usług zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie organizowali za opłatą certyfikaty poświadczające zaszczepienie się przeciwko Covid-19.

W czwartek policjanci CBŚP z Lublina zatrzymali kolejne 3 osoby podejrzane o zakupienie fałszywych zaświadczeń potwierdzających przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Działania przeprowadzono w województwie pomorskim i małopolskim. Wszystkie 3 kobiety są powiązane ze środowiskiem medycznym, w związku z czym prokurator zastosował wobec nich zawieszenie w prawach wykonywania zawodu.

Śledztwo dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o organizowanie tzw. paszportów covidowych za opłatą. Sprawę wyjaśniają policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Funkcjonariusze od kilku miesięcy wyjaśniają sposób działania grupy, osoby zaangażowane w przestępczy proceder oraz ich klientów.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu docierali do osób, które nie chciały się zaszczepić szczepionką przeciw COVID-19, ale chciały posiadać zaświadczenie potwierdzające takie szczepienie. Następnie wprowadzano dane „klienta” do systemu, wystawiając przy tym stosowne zaświadczenie. W ten sposób zdobywano tzw. paszporty covidowe bez zaszczepienia się. Taka usługa kosztowała klienta od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych.

Łącznie w sprawie występuje 14 podejrzanych i sprawa wciąż jest rozwojowa. Policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają wszystkie osoby zamieszane w ten proceder, w tym także osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się.

(fot. wideo CBŚP, źródło CBŚP)

47 komentarzy

  1. I jeszcze do dzieci łapy wyciągają ….

Kursy walut

  • USD 4.2399zł -0.38%
  • GBP 5.2707zł 0.27%
  • EUR 4.5312zł -0.14%
  • CHF 4.6572zł -0.3%

Polub nas