Piątek, 24 stycznia 202524/01/2025
690 680 960
690 680 960

Kolejne ognisko wścieklizny w woj. lubelskim

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przekazał informację o wykryciu dwudziestego ósmego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. Chorobę stwierdzono u lisa wolno żyjącego w miejscowości Rzeplin, w gminie Ulhówek, powiat tomaszowski.

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 3 grudnia 2024 r. dwudziestego ósmego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. Choroba została wykryta u lisa wolno żyjącego w miejscowości Rzeplin, w gminie Ulhówek, powiat tomaszowski. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej podjęli natychmiastowe kroki mające na celu ochronę zdrowia publicznego, obejmujące nadzór nad gospodarstwami w okolicy oraz rozpoczęcie dochodzeń epidemiologicznych.

Wścieklizna to niebezpieczna, nieuleczalna i śmiertelna choroba, która może dotknąć zarówno zwierzęta, jak i ludzi. W Polsce głównym nosicielem wirusa jest lis rudy. Zakażenie człowieka najczęściej następuje w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę.

Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne. Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina, że w Polsce psy po ukończeniu 3. miesiąca życia muszą być obowiązkowo szczepione przeciwko wściekliźnie. Posiadacze psów mają obowiązek zaszczepienia swoich pupili w ciągu 30 dni od ukończenia przez nie trzeciego miesiąca życia, a potem powtarzać szczepienia co najmniej raz w roku. Dodatkowe informacje dotyczące wścieklizny można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

W obliczu zagrożenia wścieklizną, szczególną uwagę należy zwrócić na przestrzeganie obowiązkowych szczepień i unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami, które mogą przenosić wirusa.

2 komentarze

  1. Od ruskich idzie ta wścieklizna

  2. Ocena: -1

    A na wściekającego się Tuska jest jakaś szczepionka?

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia