Kolejne kraje zakazują importu drobiu z Polski. Powodem jest wirus ptasiej grypy

Hodowcy drobiu mają nadzieję, że udało się zahamować rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy. Wszystko dlatego, że pojawienie się tej choroby wywołuje sankcje innych krajów związane z importem produktów drobiowych pochodzących z naszego kraju lub regionu.

Po wykryciu w naszym regionie, a także później w Wielkopolsce ognisk ptasiej grypy, kilka krajów postanowiło zakazać sprowadzania produktów pochodzenia drobiowego z Polski. Jako pierwsze zareagowały władze Hongkongu, które już w pierwszych dniach stycznia wprowadziły zakaz importu mięsa drobiowego: tusz, elementów, podrobów oraz produktów drobiowych w tym jaj. Zakaz ten jest tymczasowy i dotyczy tylko produktów drobiowych pochodzących z powiatu lubartowskiego.

Podobnie postąpił Departament Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi, przy czym zakaz dotyczy drobiu pochodzącego z całego województwa lubelskiego. W tym przypadku oprócz żywych ptaków, mięsa i jaj, na liście produktów zabronionych ujęto również: dzikie, zoologiczne i cyrkowe zwierzęta podatne na zarażenie; jaja w proszku; melanż czyli jajeczna masa; albumina; puch; pierze; trofea myśliwskie z dzikiego ptactwa; pasze i dodatki paszowe z drobiu oraz pasze i dodatki paszowe pochodzenia roślinnego z wyjątkiem tych, przeznaczonych dla kotów i psów poddanych obróbce termicznej.

O wiele bardziej restrykcyjne są decyzje innych krajów, które zakazały importu produktów drobiowych z całej Polski. Republika Południowej Afryki nie życzy sobie świeżego i mrożonego mięsa drobiowego, jaj, a także żywego drobiu, gołębi oraz innych ptaków pochodzących z naszego kraju. Wyłączone z zakazu są jedynie produkty drobiowe przetworzone termicznie. Dla hodowców jest to znaczny cios, gdyż miesięcznie do RPA eksportowano od 3,5 do nawet 5 tys. ton drobiu. To samo uczyniły Ukraina, Singapur oraz Korea.

Tymczasem Polska jest liderem w produkcji drobiu w całej Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich trzech lat produkcja wzrosła o 30%. W 2018 r. wyniosła ona 2,5 mln ton, zaś szacunki na 2019 rok mówią o przekroczeniu 3 mln ton. Nasz kraj odpowiada za blisko 17 proc. całej unijnej produkcji mięsa drobiowego. Dodatkowo, ze względu na to, że co drugi polski kurczak jest wysyłany za granicę, Polska jest też jednym z najważniejszych światowych eksporterów drobiu.

(fot. pixabay – zdjęcia ilustracyjne)

14 komentarzy

 1. Jeżeli jeszcze ktoś uważa że Polska półokrągło stołowa to silny i suwerenny kraj to jest idiota… Wystarczy że podrzucą jakiegoś wirusa i już wszystko leży. Ale nie bójcie się… Na u krainie nie ma wirusa a nawet jakby był to nikt się nie dowie. Tam ptaki nie latają z Polski. Zatrzymują się na granicy unii i zawracają. A władzy nic nie przeszkadza że krajowa produkcja upada. Im to chyba na rękę bo inaczej by nie było takiego bagna jak jest. Idźcie głosujecie na te marionetki. Macie gotowy zestaw od 30 lat dajecie się manewrować.

 2. A to może i dobrze dla krajowych konsumentów, to może być jedyna obniżka na tej fali podwyżek.
  Oczywiście źle dla producentów.
  No ale żeby komuś było lepiej to drugiemu musi być gorzej 🙁

 3. bardzo taiemniczy wirus blyskawiczna reakcija weterynarii o uspieniu tys. drobiu A mistrz ryposty pan ardanowski niczym mis KOLABOR W GAWRZE

 4. To jest zrobione na czyjeś zamówienie! Nawet w Rumunii czegoś takiego nie ma tylko tu aby wyeliminować konkurencję… Normalnie k..

 5. powołać komisję jak w sprawie pancernej brzozy

 6. Niektórzy wiedzą i co z tego, mamy jakąś alternatywę ? Zawsze chodzi o mniejsze zło.

 7. Ruski i Niemiec idą po swoje. Nie pasowała im pozycja polskiego drobiu to wysłali wirusa.

 8. BARDZO DOBRZE. Przynajmniej teraz ceny będą niższe w sklepach. Czy konsument ma ponosić konsument ma ponosić koszty że to właśnie u nas to się wyległo? Nie.

 9. w Nieliszu znaleźli kilkadziesiąt kilogramów martwych ryb, może ogłosić rybią grypę, będzie można i ryby ciągnąć od przyjaciół z Rosji i niemiec. dobre że ptasia grypa wybili padłe ptaki i już jest spoko, czyli co inteligentna choroba która na zachód nie idzie, i nie roznosi się tylko wygaszona bo martwe ptaki zakopali. śmiech na sali wszystko podpucha żeby zniszczyć polski rynek.

  • Do_nieKrytyKrytyk

   Jeśli ceny będa zadowalające to ryba może być nawet z ARGENTYNY czy innej NORWEGII. Liczy się efekt finalny czyli niska cena! Tylko to nas interesuje.

 10. Czyli unia plan zrealizowała. Teraz Polska dostanie obowiązek zakupu zachodniego „zdrowego” mięsa drobiowego. Ciekawe czy jak u nas pojawi się epidemia ludzkiej grypy to na polecenie zachodu wymorduje się zdrowych Polaków?!

 11. Noto wyprowadz się Unii Europejskiej! Do jakiejs dyktatury gdzie niema wolności słowa, handlu i tam wegetuj!

 12. Niszczenie gospodarki Polskiej ciąg dalszy.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7616zł -0.16%
  • GBP 5.0273zł 0.51%
  • EUR 4.468zł 0%
  • CHF 4.1307zł -0.12%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach