Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejna przysięga terytorialsów. Tym razem w Kraśniku (zdjęcia)

W sobotę na placu przy Centrum Kultury w Kraśniku, 50 żołnierzy – ochotników terytorialnej służby wojskowej złożyło uroczystą przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowo zaprzysiężeni rozpoczną służbę w jednym z pięciu pododdziałów 2 LBOT w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu.

Uroczystość w Kraśniku licznie zgromadziła żołnierzy 2 LBOT, ich najbliższych oraz mieszkańców Kraśnika i okolic. Wśród gości, którzy swoją obecnością uświetnili to wydarzenie byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji wojskowych oraz kombatanci.

– To już 47 przysięga wojskowa naszych żołnierzy, a zarazem pierwsza pod moim dowództwem. To wyjątkowy dzień wspólnoty żołnierzy i pracowników zjednoczonych jedną misją. Możemy śmiało patrzeć w przyszłość, wiedząc jak wiele nasza brygada osiągnęła do tej pory. Mamy powody do dumy (…) Wyrażam ogromne zadowolenie z waszej postawy podczas szkolenia. Wzorowo wykonaliście postawione wam zadania, poznaliście własne możliwości, zapoznaliście się z żołnierskimi obowiązkami i wojskową dyscypliną. Dziś bierzecie na siebie wielkie wyzwanie i zobowiązanie wobec ojczyzny i narodu. Jestem pewien, że podołacie – powiedział do nowych żołnierzy dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT płk Zbigniew Krzyszczuk.

Była to druga przysięga lubelskich terytorialsów w Kraśniku. Jesienią ubiegłego roku, przy ul. Lubelskiej 159 w Kraśniku oficjalnie rozpoczął działalność 24 batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład 2 LBOT. Na ochotników czekają jeszcze wolne stanowiska, zarówno do terytorialnej służby wojskowej, jak i etaty dla żołnierzy zawodowych. Docelowo pododdział będzie liczyć ponad 650 żołnierzy, a jego stałym rejonem odpowiedzialności są powiaty: kraśnicki, janowski i opolski.

Osoby, które nigdy nie były w wojsku i chcą zdobyć podstawowe przeszkolenie wojskowe, mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń organizowanych przez 2 Lubelską Brygadę OT. W tym roku odbędą się jeszcze 4 szkolenia podstawowe w terminach: 12-27.05, 30.06-15.07 („Wakacje z WOT”), 15-30.09, 17.11-02.12, 16.12 – kontynuacja szkolenia podczas ferii zimowych w 2024 r. Z kolei dla żołnierzy rezerwy zaplanowano jeszcze 4 szkolenia wyrównawcze rozpoczynające się w terminach: 12.05, 01.07, 15.09 oraz 07.10.

Zainteresowani pierwsze kroki powinni skierować do Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawne WKU), zgodnie z miejscem swojego zamieszkania. Wnioski o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można również składać przez portal e-PUAP. Bardzo dogodną formą jest kontakt z mobilnym rekrutem z danego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Więcej informacji na temat służby w WOT oraz procedury rekrutacji znajduje się na stronie internetowej www.zostanzolnierzem.pl, można również zadzwonić na bezpłatną infolinię rekrutacyjną WOT 800-696-077.

Kolejna przysięga terytorialsów. Tym razem w Kraśniku (zdjęcia)

Kolejna przysięga terytorialsów. Tym razem w Kraśniku (zdjęcia)

Kolejna przysięga terytorialsów. Tym razem w Kraśniku (zdjęcia)

Kolejna przysięga terytorialsów. Tym razem w Kraśniku (zdjęcia)

Kolejna przysięga terytorialsów. Tym razem w Kraśniku (zdjęcia)

Kolejna przysięga terytorialsów. Tym razem w Kraśniku (zdjęcia)

(fot. LBOT)

35 komentarzy

 1. No cóż kiedyś żeby być kapralem trzeba było się nameczyc dziś wystarczy ładna buzia zgrabny tylek i ładne nogi tylko co z tego gdy w głowie wata to jest skrot mniej więcej tak w wojsku komentowany wojsko obrony towarzyszy

 2. Wiecie kiedyś byłem strażakiem, ale teraz jestem żołnierzem, wiecie WOT to inna liga niż OSP.

 3. Przynajmniej ci ludzie będą widzieć jak się bronić wojna może być w każdej chwili kwestia komu szybciej skończą się pieniądze Rosji czy sponsorom Ukraińskim.

  • Tu chociaż płacą uczciwie może nie wielkie pieniądze ale płaca. Natomiast w OSP mimo tak dużego zaangażowania w pomoc chłopaki dostają grosze. I tak państwo polskie wykorzystuje tania siłę nabywcza i roboczą, Niemniej jednak chwała jednym i drugim.

 4. HE HE dzieciaku czy ty wiesz co to prawdziwe wojsko było w nim być w latach 70 czy 80 wtedy byś poznał smak munduru dziś to jest dziecinada nic więcej więc jak mnie chcesz powiedzieć że ow WOT to wojsko to sobie daruj służyłem w elitarnej formacji szkolony byłem brutalni robiłem takie rzeczy o których dziś już nikt nie uczy poza specnazem

 5. Katamaran na asfalcie

  Wszyscy do WOT matka ,ojciec ,córka ,syn i babka z dziadkiem ,a no i kochanka dziadka. Putin będzie bał się zaakować..

 6. Katamaran na asfalcie

  Zaatakować.

 7. Jak się patrzę na te zdjęcia i radość Tych harcerzy i ich rodzin to mam wrażenie że oni czują się jakby gdzieś z Afgana wrócili. Może coś ich tam uczą albo chociaż starają bo jakby nie było coś tej kadry przeszło tam z normalnego WP ale ogólnie EGO tych osobników po tzw.16 jest takie jakby wszystkie rozumy pozjadali i byli nie wiadomo jakimi komandosami.
  Ogólnie to jest tylko pokazówka…Ale Antoni się cieszy i też uważa się jakby drugi GROM uformował tylko że taki ochotniczy i weekendowy… Ogólnie każdy ma jakieś hobby, jeden jeździ na ryby inny na grzyby,ktoś się zajmuje pszczelarstwem a reszta udaje się do WOT-u…

 8. Są mundurki i proce bedzie kasa

Z kraju