Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolagen w proszku, szocie czy kapsułkach – który jest najlepszy?

Zdecydowałaś się lub zdecydowałeś na suplementację kolagenem? Wchodzisz na stronę internetową, by kupić preparat, a tam okazuje się, że masz do wyboru dziesiątki różnych kolagenów, które można przyjmować w różny sposób – proszku, szotów i kapsułek. Co teraz? Który wybrać? Przyjrzyjmy się ich zaletom i wadom, by wybrać ten najlepszy!

Obecnie większość dostępnych kolagenów na rynku to hydrolizaty. To przetworzone formy tego białka, które zostały rozbite na peptydy i aminokwasy. Dzięki temu procesowi są one bardziej biodostępne, a więc lepiej się wchłaniają. Dotyczy to zarówno kolagenu do picia na skórę, jak i na stawy. Czy postać przyjmowania suplementu ma znaczenie? A może to tylko kwestia gustu i preferencji? W ostatnim czasie kosmetolog Magdalena Jaglarz opracowała dość dokładnie temat wyboru suplementów kolagenowych z nastawieniem na kolagen do picia. Na bazie jej wniosków opartych wyłącznie na analizie badań, przygotowaliśmy analizę 3 rodzajów form kolagenów: kolagenu w proszku, kolagenu w szotach i kapsułek z kolagenem.

Kolageny w proszku – duża dawka hydrolizatu

Dzisiaj nikt nie wątpi, że suplementacja kolagenem ma pozytywny wpływ na stan skóry i stawów. Liczne badania to potwierdzają. Należy jednak podkreślić, że w owych badaniach podawano różne dzienne dawki kolagenu – zazwyczaj od 2,5 grama do 10 gramów – od 4 do 12 tygodni.

Po ten informacji możemy płynnie przejść do zalet kolagenu w proszku, który można między innymi rozpuścić w wodzie. Tego typu preparaty dostępne są w saszetkach z wyliczoną dzienną dawką (np. Kolagen PRO to 30 saszetek) lub w jednym zbiorczym pojemniku (np. Beauty Me od Health Labs Care to 120 gramów w buteleczce).

Zalety kolagenu w proszku:

  • duża dawka hydrolizatu kolagenu – zazwyczaj dzienna porcja zawiera 5 000 mg, więc w granicach podawanych w badaniach naukowych;
  • wygodna suplementacja – łatwo dodać proszek do napojów, smoothie, a nawet potraw;
  • wzbogacony o witaminy i substancje aktywne (np. kwas hialuronowy, glukozaminę).

Do wad kolagenów w proszku można zaliczyć:

  • konieczność odmierzania dziennych dawek – przy jednym pojemniku z suplementem;
  • brak smaku lub nieodpowiedni smak przy piciu z wodą – choć oczywiście proszek można rozmieszać z sokiem lub innym napojem;
  • suplement nie jest od razu gotowy do spożycia – trzeba go wymieszać, przygotować.

Jeśli zdecydujesz się na suplementację kolagenu w proszku, to najwygodniej będzie wybrać preparat podzielony na saszetki z dzienną dawką. Możesz wybrać ten smakowy, choć bezsmakowy lepiej nada się do mieszania z potrawami lub smoothie – nawet nie poczujesz, że dodałaś/eś kolagen.

Szoty z kolagenem – wygodnie, szybko i dużo

Jeśli nie zamierzasz bawić się w mieszanie i dodawanie suplementu z kolagenem do wody, napojów czy potraw, to szoty są idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Tego typu kolagen oferowany jest w pojemnikach o różnej pojemności. 

Na przykład Duolife Collagen kupisz w jednej większej butelce o pojemności 750 ml. Z kolei 4F Beauty Shot oferuje 100-mililitrowe szoty o smaku ananasowo-kokosowym, a Beautaine Collagen Drink to zestaw 30 szotów po 30 ml.

Plusy szotów kolagenowych:

  • bardzo łatwa i szybka suplementacja – w przypadku gotowych dziennych dawek wystarczy odkręcić buteleczkę i wypić zawartość;
  • duża dawka kolagenu – buteleczki przeważnie zawierają od 5 000 mg kolagenu aż do 10 000 mg hydrolizatu;
  • witaminy, minerały oraz substancje czynne w składzie.

Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na wady kolagenów w szotach:

  • często są dużo droższe – w przeliczeniu na dzienną porcję są zazwyczaj dużo droższe od suplementów w postaci kapsułek;
  • miejsce na półce – 30 czy 60 buteleczek zajmuje dużo więcej miejsca na półce niż jeden pojemnik z kapsułkami lub pudełko z saszetkami;
  • konieczność odmierzania – dotyczy kolagenu w jednym większym pojemniku;
  • smak – może nie trafić w Twój gust.

Kolagen w szotach jest bardzo wygodny w suplementacji, jednak w przypadku preparatów o bogatym i dobrym składzie musisz liczyć się z wysoką ceną.

Kapsułki z kolagenem – mało kolagenu, ale niższa cena

Na koniec została nam najtańsza opcja – kolagen zamknięty w kapsułkach. To rozwiązanie dla osób, które chcą szybko połknąć środek i nie zastanawiać się nad smakiem i przygotowaniem suplementu. 

Opakowania zazwyczaj zawierają od 30 do 60 kapsułek. Na przykład CollUp to 60 kapsułek do przyjmowania po 1 dziennie. Z kolei Intenson Kolagen morski + hialuron + wit C to 90 tabletek przeznaczonych na 45 dni suplementacji.

Do zalet kapsułek/tabletek z kolagenem zaliczyć można:

  • szybka suplementacja – nic nie trzeba przygotowywać i odmierzać;
  • opakowanie zajmuje mało miejsca – z pewnością będzie to ważne dla osób, które suplementują wiele preparatów;
  • brak obaw o smak i konsystencję – zawartość zamknięta w kapsułkach,
  • niska cena – to najtańsze suplementy w przeliczeniu na zalecaną dawkę dzienną.

Z kolei wady kolagenu w kapsułkach/tabletkach to:

  • mała, a nawet bardzo mała dawka kolagenu – w kapsułce fizycznie może zmieścić się niewielka ilość hydrolizatu kolagenu (dużo niższe dawki niż te z badań naukowych);
  • konieczność połykania dużej liczby kapsułek – zaleca się, aby suplementacja kolagenem trwała kilka miesięcy, więc w tym czasie trzeba przyjąć wiele kapsułek, co po pewnym czasie może stać się męczące;
  • większa dawka kolagenu to więcej kapsułek – aby zwiększyć dzienną dawkę suplementu, niektórzy producenci zalecają przyjmowanie nawet 4 kapsułki dziennie!

Zanim zdecydujesz się na którąś postać suplementu kolagenu, zwróć uwagę na skład preparatu oraz jego cenę w przeliczeniu na dzienną dawkę. Nawet jeśli kolagen w szocie będzie tańszy, to może okazać się, że wystarczy on na krócej, ponieważ przy zalecanym dawkowaniu zawartość skończy się po 15 dniach.

A co jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na kolagen?

Suplementacja to tylko dodatek, który może wspierać świadomą dietę, która jest uboga w pewne składniki. Nie jest obowiązkowa. W Polsce lekarze rekomendują w zasadzie wszystkim wyłącznie witaminę D3. Nikt nie sugeruje suplementacji kolagenem do picia. Jednak badania pokazują, że dostarczenie większej ilości proliny i glicyny daje według badań dobre efekty dla stawów czy skóry. Wspomniana wyżej blogerka, Magdalena Jaglarz przygotowała również artykuł, w którym opisuje, w czym jest kolagen. Po analizie tego artykułu należy wskazać, że najlepsze produkty żywieniowe zawierające aminokwasy tworzące kolagen to:- żelatyna wołowa,- jaja,- ryby, – wieprzowina,- białko z soi,- nasiona słonecznika,- wodorosty, spirulina,- nasiona gorczycy,- tofu. Kolagen w jedzeniu występuje wyłącznie w produktach odzwierzęcych, ale prolinę i glicynę, z których nasz organizm tworzy kolagen, znajdziemy w wielu popularnych produktach. Dlatego zbilansowana i świadoma dieta to najlepszy sposób na zdrowie bez zbędnych wydatków.