Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

KOD kontra NSZZ Solidarność. Poszło o przemówienia Jaruzelskiego z głośnika

Lubelski Komitet Obrony Demokracji zamierza jutro zgłosić na policję zakłócenie protestu, do jakiego miało dojść wczoraj na Krakowskim Przedmieściu. Z jednego z okien miały być puszczane przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego.

W środę Bartosz Sierpniowski z Komitetu Obrony Demokracji poinformował, o zakłóceniu wtorkowego protestu, do którego miało dojść z siedziby NSZZ Solidarność. Mianowicie podczas przemarszu, w otwartym oknie ustawiono głośnik, z którego puszczane były przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego. Zorganizowany w środę w Lublinie, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Strajk Obywatelski, zgromadził według danych KOD ponad 1000 osób chcących oddać hołd ofiarom komunistycznej dyktatury oraz zaprotestować przeciwko działaniom rządu.

– Pamiętając rolę, jaką odegrał ten człowiek w historii Polski, uznaliśmy to za bezprecedensowy akt zakłócania naszego protestu, uwłaczający godności wszystkich zgromadzonych. Szczególnie przykro nam było, że obrażało to naszych gości Barbarę Szubert i Andrzeja Sokołowskiego. Przypomnijmy, że Barbara Szubert była najdłużej internowaną w stanie wojennym kobietą w Polsce a Andrzej Sokołowski to współorganizator pierwszych strajków w WSK Świdnik.. Można stwierdzić, że są to ludzie, od których zaczęła się walka o wolną i demokratyczną Polskę, ponieważ byli uczestnikami i twórcami pierwszego zrywu nieposłuszeństwa społecznego, prowadzącego do powstania wolnych związków zawodowych – wyjaśnia Bartosz Sierpniowski.

Sierpniowski w wydanym oświadczeniu dodaje, że te naganne zachowania świadczą o tym , że NSZZ pogubił się w swoich ideach, a z wielkiej Solidarności lat osiemdziesiątych pozostała tylko nazwa i logo .Dla nas wniosek jest tylko jeden. Współczesna Solidarność przekazując takie komunistyczne przesłania utożsamia się z twarzą Wojciecha Jaruzelskiego i jego metodami tłamszenia opozycji. – Mamy niezbywalne prawo wyrażać swój szacunek do rocznic i świąt narodowych, więc żadna instytucja czy też związek nie może go nas pozbawiać. Braliśmy udział w Rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych, oddawaliśmy hołd ludziom Solidarności. Zawsze godnie i z przynależnym im szacunkiem. Teraz chcieliśmy, oprócz upominania się o poszanowanie naszej demokracji i praw obywatelskich, upamiętnić tragiczne wydarzenia, które zapoczątkowały powstanie wolnej Polski i oddać hołd ofiarom stanu wojennego, ale ludzie NSZZ uznali, że tylko oni, wierni partii rządzącej, mają prawo być ich właścicielami i dysponentami historii – tłumaczy.

Przedstawiciel Komitetu Obrony Demokracji zaznacza również, że mimo kierowanych przez prowadzącego manifestację próśb o zaprzestanie zagłuszania przemawiających, nie zrezygnowano nawet z tej praktyki podczas śpiewania przez zgromadzonych Hymnu Państwowego. – Między innymi, i z tego powodu, opierając się na art. 52 ,$1 pkt 1.a. Kodeksu Wykroczeń, składamy zawiadomienie o tym incydencie na Policji. Chcemy żeby osoby odpowiedzialne za te oburzający występek poniosły wszelkie konsekwencje przewidziane przez polski wymiar sprawiedliwości – wyjaśnia Bartosz Sierpniowski.

(fot. lublin112 – archiwum)
2016-12-14 18:00:27

52 komentarze

  1. Rozgonić to komunistyczne towarzystwo!!!

  2. Ja nie wspieram KODu, ale trzeba przyznać, że już dawno Solidarność przestała być niezależnym związkiem zawodowym tylko stała się pisowską solidarnością.

  3. taka jedna mala mysz

    ja napisze krotko..wstyd Mi za ciemny Lublin….wstyd mi ze jest tu az tyle ludzi z wypranym juz mozgiem 🙁

Z kraju