690 680 960

Kiosk dla zdrowia w NFZ. Skorzystaj z bezpłatnych badań

Przy okazji wizyty w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystaj z usług kiosku profilaktycznego. Nie kupisz w nim gazety, za to dostaniesz coś więcej – bezpłatne pomiary medyczne.

W tym roku z oferty dostępnej w kioskach skorzystało 17,5 tysiąca klientów NFZ w całej Polsce, a kiosk na Lubelszczyźnie odwiedziło ponad 2 tys. osób. Co istotne, uzyskane wyniki pomiarów można omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

Samoobsługowe kioski profilaktyczne funkcjonują w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia od listopada 2021 roku. Skorzystać z nich mogą osoby dorosłe, również osoby z niepełnosprawnością. W kioskach można wykonać najważniejsze pomiary medyczne, takie jak wzrost, masa ciała, indeks BMI, skład ciała oraz ciśnienie tętnicze krwi. Te podstawowe pomiary medyczne już na wstępnym etapie pozwalają ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Analiza składu ciała dotyczy poziomu tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. Nieleczone może doprowadzić do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii. Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała – BMI, jest istotny, dla oceny zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa ponad normę jest wartość BMI, tym większe ryzyko zachorowania.

– Wizyta w kiosku profilaktycznym trwa zaledwie kilkanaście minut. Nie wymaga przygotowania. Wystarczy kierować się instrukcją i wskazówkami, które są wyświetlane na monitorze. Wyniki pomiarów drukowane są na miejscu w kiosku i można je omówić z naszym doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Wskaże on, jakie są normy poszczególnych pomiarów, udzieli informacji o programach profilaktycznych, doradzi, co warto zmienić w naszym życiu oraz przedstawi przykładowe plany żywieniowe na Portalu Diety NFZ – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku gdy parametry okażą się złe, występuje duża nadwaga, czy wysokie ciśnienie tętnicze, doradca wskaże dalszą ścieżkę postępowania – dodaje dyrektor.

Dla osób regularnie korzystających z kiosku profilaktycznego przygotowano karnety zdrowia. Pomagają one w systematycznej obserwacji stanu zdrowia. NFZ ma stałych klientów, którzy co miesiąc odwiedzają placówkę i regularnie wykonują pomiary w kiosku profilaktycznym.

W lubelskim oddziale Funduszu kiosk profilaktyczny jest dostępny w Sali Obsługi Klientów przy ulicy Nadstawnej 2-4 w Lublinie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez stronę internetową Lubelskiego OW NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.

(źródło NFZ)

6 komentarzy

 1. Nie ma czegoś takiego jak darmowe badania w NFZ. Za to wszystko ludzie płacą w złodziejskich składkach.

  • Jak nie ma jak są? Dlaczego wprowadzasz ludzi w błąd. Aha zapomniałem dodać, są darmowe jak spełnisz warunek bycia ukraincem.

   • Zapominasz o rolnikach i ich rodzinach, kryminalistach, bezdomnych, obibokach na socjalu i pewnie jeszcze jakichś grupach społecznych, plus imigranci.

  • Składki jak składki, złodziejskie jak złodziejskie. Problem polega na tym, że ich koszt nijak przekłada się na poziom służby zdrowia, która praktycznie nie istnieje.

 2. Kiedyś przez telefon dawałi radę a teraz kioski trzeba.

 3. PiS przed wyborami udaje, że dba o zdrowie obywateli, a w czasie pandemii zabili 200 000 osób, poprzez zamknięcie służby zdrowia.

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas