Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kierowca ciężarówki nie zauważył na jezdni starszej kobiety. Piesza została ranna

Skręcał na teren firmy, nie zauważył starszej kobiety, która przechodziła przez jezdnię. Poszkodowana trafiła do szpitala.

Do wypadku doszło w środę po godzinie 15 przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie. W rejonie zespołu Szkół samochód ciężarowy potrącił pieszą. Na miejscu interweniował zespół ratownictwa medycznego oraz policja.

Jak wstępnie ustalono, kierujący ciężarową scanią jechał ul. Zemborzycką w kierunku ul. Kunickiego. Wykonywał manewr skrętu w lewo, na teren pobliskich firm. Potrącił starszą kobietę, która przechodziła przejściem dla pieszych.

Poszkodowana 78-latka doznała licznych obrażeń ciała i została przetransportowana do szpitala. Policjanci ustalają teraz dokładne okoliczności wypadku.

101

102

103

104

(fot. lublin112, nadesłane – Jakub)
2018-09-05 17:12:20

11 komentarzy

  1. No a jak miał zobaczyć …taki duży samochód a taka mała babcia …a on SMS pisał do swojej..

    • Skąd biedaczyna miał widzieć, że w 300000 tysięcznym mieście będą się jacyś ludzie pałętać pomiędzy kołami. Czy ta kobita nie wiedziała, że ruch pieszych jest zabroniony na autostradzie?

    • Zamilcz ośle

  2. kierowca bombowca

    Czy nie zauważa też tych młodych stojących przy lesie?

  3. Jakieś dziwne to przejście ,ni n oznakowane ani poziomo ani pionowo.

    • Przy wjeździe na posesję nie musi być przejścia dla pieszych, żeby pieszy miał bezwzględnie pierwszeństwo.

      • Zastanawiajace, jako ze nie znalazlem zadnego artykulu PoRD ktory by o tym mowil.

        • Jadąc po drodze wewnętrznej nie jesteś uczestnikiem ruchu, idąc drogą publiczną (a konkretniej chodnikiem stanowiącym część takiej drogi) jesteś uczestnikiem ruchu.
          Takie proste, jak konstrukcja cepa… jak wyjeżdżasz z drogi wewnętrznej pod sklepem to też masz pieszym idącym wzdłuż drogi publicznej ustępować pierwszeństwa (nagminnie o tym zapominają gdzieniegdzie kierowcy).

  4. Ale ciężarówka jechała ulica a nie chodnikiem. Chodnikiem jeździć nie woowo, ale skoro Kuba pisze że przepisy ze jednak wolno to mozm zacznę zawsze mniejsze korki.

    • Chodnikiem jest część drogi przeznaczona dla ruchu pieszych.
      Nawet jak wygląda jak jezdnia (bo tak czasami wyglądają wjazdy na posesje), to jest chodnikiem (wiem, że przy Januszowym rozumieniu świata trudno to pojąć). Jak potrącisz kogoś na swoim podjeździe, to też z powodu nieustąpienia pierwszeństwa. Z punktu widzenia prawa to, czy coś wygląda na chodnik, czy też nie, nie jest tu istotne…
      Ach – chodnikiem wolno przejechać przy wjeżdżaniu na posesję. Zabroniona jest jedynie jazda pojazdem wzdłuż po chodniku/przejściu dla pieszych.

      Dlatego też takie jest tam oznaczenie (brak oznaczonego przejścia dla pieszych, bo to jest chodnik z punktu widzenia pieszych, za to jest wyznaczony przez chodnik przejazd dla rowerów, bo w przeciwnym wypadku piesi mieliby na całej powierzchni chodnika pierwszeństwo przed rowerami, co byłoby nielogiczne z racji tego, że jest tam też droga dla rowerów).

      Tutaj masz przykład wyjazdu z Lidla pozbawionego pasów:
      https://www.google.pl/maps/@51.2293694,22.5360857,3a,75y,85.99h,69.29t/data=!3m6!1e1!3m4!1sw2imvv1ejNLv30ky3oAyig!2e0!7i13312!8i6656
      To, że nie ma tutaj wyznaczonego przejścia dla pieszych nie zmienia faktu, że wjazd na posesję jest chodnikiem. Można przez niego przejechać w poprzek (jak na uchwyconym obrazku właśnie czyni pan cierpiarz w taryfie), celem dojazdu/wyjazdu z posesji, ale nie wolno nim jeździć wzdłuż.

      • Czyli chodnik długości kilometra wzdłuż głębokiej w/g twoich przepisów też można zinterpretować jako wjazd na posesję.
        Zgodnie z definicją z ustawy Prawo o ruchu drogowym chodnik to „część drogi przeznaczona do ruchu pieszych”[1]. Zgodnie z ustawą żadnym pojazdem kołowym łącznie z rowerami nie można zatem jeździć wzdłuż po chodniku. Rowerem po chodniku można jechać wyłącznie, gdy są spełnione 3 warunki: nie ma drogi dla rowerów, dopuszczalna szybkość poruszania się na drodze wynosi więcej niż 50 km/h i chodnik ma minimum 2 metry szerokości. Rowerem można jechać też, gdy jadąca osoba opiekuje się „osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem”, a także w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak opady śniegu, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła.

        Parkowanie na chodniku pojazdem samochodowym dozwolone jest w określonych przypadkach: na danym odcinku nie może obowiązywać zakaz zatrzymania albo postoju, a szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych ma być nie mniejsza niż 1,5 m. Pojazd nie może utrudniać przejścia pieszym po chodniku (Art. 47. ustawy Prawo o ruchu drogowym

Z kraju