Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

Karty graficzne w 2022 – co musisz wiedzieć przed wyborem?

Karta graficzna należy do grupy najdroższych podzespołów w komputerach i laptopach. Wydajne układy z górnej półki kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Na szczęście, nie każdy użytkownik potrzebuje tak mocnych podzespołów i z powodzeniem może korzystać z tańszej karty graficznej. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jej zakupem.

Dostępny budżet i sprecyzowane oczekiwania

Karta graficzna w komputerze gamingowym często stanowi nawet połowę wartości sprzętu. W komputerach do codziennego, uniwersalnego użytku może być tańsza bez utraty wydajności całego urządzenia. Z tego względu warto rozsądnie zaplanować budżet na zakup karty. Gracz powinien przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych lub pogodzić się z brakiem możliwości uruchomienia części najnowszych gier. Pozostali użytkownicy zwykle za taki sam budżet są w stanie kupić dla siebie cały komputer.

Sprecyzowanie oczekiwań jest równie istotne, co ustalenie dostępnego budżetu na kartę graficzną. Stawianie wyłącznie na jak najwyższą wydajność niekiedy nie ma sensu. Przeciętny użytkownik nie potrzebuje karty graficznej z górnej półki. Ważne jest także zwrócenie uwagi, czy wybrany układ jest kompatybilny z pozostałymi podzespołami komputera. Mocna karta nie będzie pracować prawidłowo w połączeniu z płytą główną przystosowaną do znacznie mniejszych obciążeń.

Karty graficzne zintegrowane i dedykowane

Zintegrowane i dedykowane karty graficzne są montowane zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Układ zintegrowany dzieli pamięć z innymi podzespołami. Ma niewielkie rozmiary, dlatego często jest używany w notebookach. Zintegrowana karta graficzna jest instalowana bezpośrednio na płycie głównej, co ogranicza możliwość dokonania przyszłych ulepszeń. Wydajność układu jest jednak dość wysoka, zwłaszcza gdy użytkownik wybiera najnowsze karty zintegrowane. W zupełności wystarczają, by oglądać film i grać w proste gry.

Dedykowane karty graficzne są droższe, jednak lepiej sprawdzają się w przypadku sprzętu gamingowego lub dla profesjonalistów. Oddzielny układ ma swój własny procesor i pamięć. Dzięki temu dobrze radzi sobie z najnowszymi grami na najwyższych detalach obrazu i obsługą skomplikowanych programów graficznych do renderowania.

Dowiedz się więcej o kartach graficznych na gaming.komputronik.pl

Co ważne, w przypadku kart dedykowanych ich wymiana jest łatwiejsza. Gracze wybierają je również z tego względu. Dzięki możliwości zmiany układu na wydajniejszy są w stanie modernizować swój komputer gamingowy i przystosowywać go do pracy pod większym obciążeniem. Wybierając dedykowane układy graficzne, powinno się jednak pamiętać, by sprawdzić ich kompatybilność z innymi układami zastosowanymi w komputerze.

Jak sprawdzić kartę graficzną nie tylko pod względem kompatybilności z innymi podzespołami? Jej działanie można sprawdzić za pomocą aplikacji do testowania. Program kontroluje temperaturę karty, taktowanie procesora graficznego i pamięci wideo oraz obroty wentylatora.

Karta graficzna a producent

Rynek kart graficznych jest zdominowany przez dwie firmy: AMD i NVIDIA. Każda z nich jest kompatybilna z procesorami Intel i AMD. W przypadku kart graficznych AMD stworzono dwie linie: Radeon i Radeon RX. Pierwsza z nich jest przeznaczona do codziennego użytku, natomiast druga jest dedykowana graczom. Wszystkie modele dodatkowo mają przypisane oznaczenia dotyczące generacji i wydajności karty. NVIDIA stosuje analogiczne oznaczenia.

Karty graficzne NVIDIA dzielą się na cztery grupy. Linia GeForce jest odpowiednia do codziennego użytku, natomiast GT służy do nieco wydajniejszego korzystania z multimediów. Linia GTX powstała z myślą o graczach. NVIDIA RTX jest natomiast odpowiednia dla najbardziej wymagających graczy i grafików. Ranking kart graficznych umieszcza układy NVIDIA RTX w ścisłej czołówce podzespołów dla graczy i profesjonalistów. Są cenione głównie ze względu na realistyczne animacje. Dzięki nim w każdej grze utrzymuje się płynność obrazu, a wideo ładuje się błyskawicznie.