Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Karczmiska: Już w weekend rusza Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa. Będą darmowe przejazdy

Już w ten weekend rozpocznie kursowanie jedna z większych atrakcji turystycznych regionu, czyli Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa. W tym roku jej trasa ma zostać wydłużona do Wąwolnicy.

W niedzielę 3 maja po zimowej przerwie wyjedzie w trasę Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa. Przygotowania do rozpoczęcia kolejnego sezonu trwały od kilku tygodni , wszystko po to, by cały sprzęt oraz wagony były gotowe do wożenia turystów. Kolejka będzie kursowała w każdą niedzielę na trasie z Karczmisk przez Opole Lubelskie do Polanówki. Wyjazdy z Karczmisk zaplanowano na godz. 11, na trasie odbędzie się postój na ognisko. Z kolei w każdą ostatnią niedzielę miesiąca kolejka pojedzie trasą Karczmiska-Poniatowa-Polanówka. W Polanówce, gdzie organizowane są ogniska, przygotowane zostało miejsce, gdzie turyści będą mogli usiąść przy stołach i się posilić np. pieczonymi kiełbaskami. Z kolei od września planuje się uruchomienie kursów do Wąwolnicy. Jednocześnie cały czas trwają prace nad przywróceniem możliwości przejazdu na trasie do Nałęczowa. Pomimo uprzątnięcia szlaku, żeby skierować tam kolejkę, wielu napraw wymaga torowisko.

Z kolei za tydzień, w sobotę 9 maja, każdy chętny będzie miał okazję przejechać się wąskotorówką za darmo. Nadwiślańska kolejka zabierze turystów w trasę dzięki Dniom Otwartym Funduszy Europejskich. O godzinie 11 kolejka wyjedzie ze stacji w Opolu Lubelskim. Podczas 40-minutowego przejazdu do Karczmisk przewodnik będzie opowiadał o znajdujących się w okolicy atrakcjach oraz o historii kolejki. Później turyście zwiedzą stację w Karczmiskach, w tym Muzeum Kolejnictwa oraz odnowione budynki stacji, zabytkowej kuźni, warsztatów, parowozowni i wieży ciśnień pełniącej obecnie funkcję wieży widokowej oraz Punkt Informacji Turystycznej. Po południu kolejka ruszy do Polanówki a następnie uczestnicy pojadą do Grodziska w Żmijowiskach. Odbędzie się także ognisko z pieczeniem kiełbasek. O godzinie 16 zaplanowano powrót do Opola Lubelskiego.

Pociągi będą kursować we wszystkie niedziele do końca września. Ceny biletów na całą trasę 30 km z ogniskiem w Polanówce wynoszą 20 normalny i 13 zł ulgowy. Są też inne opcje, trasa 20 km: Karczmiska – Opole – Karczmiska: 17 i 11 zł oraz na trasę 10 km: Karczmiska – Polanówka – Karczmiska 11 i 8 zł.

(fot. lublin112)
2015-04-30 20:51:12

Komentarze wyłączone