Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Kamionka może odzyskać prawa miejskie. Radni są za, teraz decyzję podejmą mieszkańcy

W Kamionce w powiecie lubartowskim niebawem rozpoczną się konsultacje społeczne. Mieszkańcy mają się opowiedzieć, czy chcą mieszkać dalej na wsi, czy też w mieście.

W poniedziałek 27 stycznia radni gminy Kamionka na nadzwyczajnej sesji, zwołanej na prośbę wójta Karola Ługowskiego, zajęli się sprawą dotyczącą przywrócenia Kamionce praw miejskich. Jak wyjaśniał wójt, sesja jest nadzwyczajna, gdyż nadzwyczajna jest też okoliczność. Pozyskiwane są obecnie środki finansowe na opracowanie monografii historycznej zarówno Kamionki, jak też całej gminy, ustanowiony ma zostać również herb. W trakcie tych działań pojawił się pomysł, aby przywrócić Kamionce prawa miejskie.

Pierwsze wzmianki o tym, że Kamionka była miastem, pochodzą z 1458 roku. Jego herbem były dwa skrzyżowane klucze. Jak większość miast w tamtych czasach, było to miasto prywatne. Na początku ziemie te należały do Tęczyńskich, potem m.in. do Oleśnickich, Górków, Szamotulskich, Daniłowiczów, Michałowskich, Prażmowskich a nawet Zamoyskich, do których należał również Pałac w Kozłówce. Kamionka miała królewskie przywileje lokacyjne oraz własne organy sądowe i administracyjne. W roku 1869 utraciła prawa miejskie, otrzymała status osady i stała się siedzibą gminy.

Aby miejscowość ta mogła ponownie zostać miastem, niezbędne jest ogłoszenie konsultacji społecznych, oddzielne dla Kamionki, oddzielne dla pozostałej części gminy. Mieszkańcy muszą bowiem wyrazić swoje zdanie, czy chcą mieszkać w mieście, oraz czy na terenie swojej gminy chcą mieć miasto. Jeżeli opowiedzą się na tak, do końca marca odpowiedni wniosek trafi do wojewody lubelskiego, a potem do końca lipca do rady ministrów. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to od 1 stycznia przyszłego roku, w województwie lubelskim pojawi się kolejne miasto, a gmina Kamionka stanie się gminą miejsko-wiejską.

Wójt Kamionki Karol Ługowski wyjaśnił jednocześnie, że wątpliwości mieszkańców, jakie pojawiły się wraz z informacją o rozpoczęciu starań o odzyskanie praw miejskich, są niepotrzebne. Przede wszystkim wiele osób obawia się wzrostu kwot podatków, wyższych opłat za wodę i śmieci, likwidacji dopłat rolniczych, potrzeby wymiany dowodów osobistych, czy też zakazu pędzenia zwierząt gospodarskich po ulicach miasta. Jak tłumaczył wójt, z automatu nic się nie dzieje. Kwestie wszystkich opłat, czy to na wsi, czy w mieście, ustala rada gminy, więc wszystko pozostanie bez zmian. Nie ma też żadnego zakazu, aby na ulicy w mieście pojawił się koń czy krowa, zaś przepisy mówią wyraźnie, że dopłaty otrzymuje rolnik, bez względu na miejsce położenia gospodarstwa.

Jako zalety przekształcenia Kamionki w miasto wymieniono: okazję powrotu do wielowiekowej tradycji posiadania praw miejskich, szerszą możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na różnego rodzaju inwestycje, lepsze postrzeganie miejscowości przez pryzmat miasta, czy też możliwość lepszego i sprawniejszego promowania miejscowości a także zachęcania turystów do odwiedzenia Kamionki jako miasta. Jedynym kosztem ma zaś być wymiana pieczątek i tabliczek na urzędzie. Za podjęciem uchwały dotyczącej zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych opowiedziało się 12 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

18 komentarzy

  1. Jedyne zmiany jakie nastąpią to wzrost opłaty za śmieci – w mieście muszą być częściej odbierane niż w gminach które nie mają miasta oraz wzrost opłaty za budynki gospodarcze ponieważ w mieście nie ma budynków gospodarczych są tylko garaże a opłata za garaże to kosmos.

  2. Jako miasto na pewno nie będzie miała Kamionka szansy na łatwiejsze i szersze możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Wręcz przeciwnie. Wzrosną tylko koszty życia, opłaty itp dla mieszkańców. Aby pozyskiwać skutecznie środki zewnętrzne trzeba zatrudnić max trzy dobrze wyszkolone i wykwalifikowane osoby do przygotowania projektów. Nie kolegów królika tylko fachowców. Wtedy Kamionka nawet z tak mikrym budżetem może coś zyskać.

Z kraju