690 680 960

Jutro rozpoczyna się Jarmark Jagielloński i potrwa do 15 sierpnia. Zobacz program imprezy

Jarmark Jagielloński to czterodniowe święto kultury tradycyjnej. Na Starym Mieście będziemy mogli podziwiać starannie wyselekcjonowaną sztukę ludową i rzemiosło twórców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Białorusi i Litwy, którzy swoje wyroby wykonują zgodnie z regionalną tradycją.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku jest pisankarstwo – różne techniki i wzory zdobienia jaj. W związku z tym zobaczymy pełen wachlarz wzornictwa i technik zdobniczych pisanki na Jarmarku Rękodzielniczym, na wystawach tematycznych prezentujących m.in. pisanki z różnych regionów Ukrainy pochodzące ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Ludowej „Muzeum Iwana Honczara” (Kijów, Ukraina), czy inspiracje pisanką i jej symboliką Darii Alioshkiny ukazane w niezwykłych wycinankach. Jajku poświęcona jest też Letnia Szkoła Pisankarstwa oraz wiele pojedynczych warsztatów przy stoiskach twórców ludowych.

Specjalnym wydarzeniem będzie koncert re:tradycja, w tym roku dedykowany miastu z okazji 700-lecia, w którym spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Wystąpią Kayah i Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała, Michał Urbaniak i Kapela Romana Wojciechowskiego, Antoni „Ziut” Gralak i Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Włodek Pawlik z Janiną Chmiel i rodzinną Kapelą Butrynów. Muzyczna scena Festiwalu to także koncert legendarnej rumuńskiej grupyTaraf de Haïdouks, której muzyka oparta jest przede wszystkim na brzmieniu akordeonów, cymbałów i skrzypiec, czy koncert zespołu Radio Cos z Hiszpanii wykonującego muzykę galicyjską.

Na scenie Jarmarku Jagiellońskiego zagra także zespół Sefardix Trio czyli klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokali rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Muzykę opoczyńską do Lublina przywiezie zespół Odpoczno. Tradycyjne dźwięki będą przez cały Jarmark zapewniać Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego oraz liczne kapele, które swoje umiejętności zaprezentują również podczas uwielbianych przez wszystkich nocnych potańcówek. Usłyszymy Kapelę Jana Fokta, Chłopców z Nowoszyszek, Wędrowca czyKapelę Lipców z Wygnanowa.

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego weźmiemy udział w specjalnych wycieczkach tematycznych, wybijemy monetę 700-lecia, wysłuchamy opowieści dawnego Lublina i zobaczymy m.in. wystawę specjalnie przygotowaną z okazji obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia – „Czas jarmarków”, która w przekrojowy sposób przybliży nam historię i tło społeczno-gospodarcze jarmarków lubelskich począwszy od XV aż do XX wieku. Wystawa będzie bogato ilustrowana zdjęciami i rycinami.

Jarmark Jagielloński jest największym jarmarkiem w Polsce skupiającym twórców reprezentujących swoją dziedzinę twórczości opartą o regionalne wzornictwo i techniki wykonania (m.in. wyroby z drewna, garncarstwo i ceramika, haft, wyrób instrumentów tradycyjnych, kowalstwo, malarstwo, plecionkarstwo, zabawkarstwo, plastyka zdobnicza i obrzędowa, koronkarstwo czy tkactwo).

Wyróżnikiem Jarmarku spośród innych podobnych wydarzeń jest to, że nie można wykupić na nim powierzchni handlowej. Organizatorzy sami zapraszają wyselekcjonowanych artystów zarówno z Polski jak i zza granicy, aby mogli prezentować swoje rzemiosło i tradycję.

Cały program imprezy znajdziecie tutaj – kliknij!

2017-08-11 06:46:34
(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. Kupię felgi od Wartburga. Mogą być wygięte.

Kursy walut

  • USD 4.3742zł 1.7%
  • GBP 5.3417zł 0.85%
  • EUR 4.6911zł 0.2%
  • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)