Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jeszcze tylko przez kilka dni można skorzystać z bezpłatnych szczepień

Do 20 listopada mieszkańcy Lublina mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci 3-letnich, przeciwko wirusowi HPV dla 12-letnich dziewcząt i przeciw grypie skierowanych do osób 65+.

Miasto realizuje bezpłatny program szczepień przeciw pneumokokom dla 3-letnich dzieci będących mieszkańcami Lublina. Zakażenia wywołane przez bakterię Streptococcus pneumoniae zwaną potocznie pneumokokiem, są częstą przyczyną wizyt u lekarza z powodu zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok, zapalenia płuc oraz innych schorzeń górnych dróg oddechowych szczególnie u małych dzieci.

Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest inwazyjna choroba pneumokokowa przebiegająca pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, posocznicy i zapalenia płuc. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do przychodni realizujących program, bez względu do jakiego podmiotu medycznego są zapisane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczepienie składa się z jednej dawki szczepionki. Przed podaniem szczepionki dzieci są badane przez lekarza, jak przed każdym szczepieniem. Koszty szczepienia w całości pokrywane są z budżetu Miasta Lublin.

Celem szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla 12-letnich dziewczynek jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy wśród Lublinianek. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest bowiem najczęstszą przyczyną powstawania raka szyjki macicy, z powodu którego w Polsce co roku umiera wiele kobiet. Szczepienie jest rekomendowane przez światowe i polskie towarzystwa medyczne.

W roku 2018 są szczepione dziewczynki urodzone w 2006 roku. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do przychodni realizujących program, bez względu do jakiego podmiotu medycznego są zapisane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczepienie składa się z dwóch dawek szczepionki. Przed każdym podaniem dawki szczepionki dziewczynki są badane przez lekarza jak przed każdym szczepieniem. Koszty szczepienia w całości pokrywane są z budżetu Miasta Lublin.

Seniorzy zainteresowani bezpłatnymi szczepieniami przeciwko grypie mogą zgłaszać się jeszcze do dwóch przychodni realizujących program bez względu na to do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane:

Ośrodek Medyczny DMP, ul. Projektowa 5, tel. 81 710 56 78
FARMED Przychodnia, ul. Koryznowej 2g, tel: 81 747 67 77

Decyduje kolejność zgłoszeń. W innych przychodniach zostały tylko pojedyncze szczepionki.

W załączeniu lista przychodni, które realizują szczepienia przeciwko HPV i pneumokokom.
HPV 2018 r. – wykaz realizatorów
Realizatorzy programu

Pneumokoki listopad 2018 r.
Wykaz realizatorów listopad 2018 r.

(fot. UM Lublin)

7 komentarzy

 1. Szczepić się trzeba polecam wszystkim?jak kto nie szczepi to myyk 500zabrac

  • Lepiej poczytaj zanim się wypowiesz. Szczepienia na HPV zostały rok temu wycofane w Anglii bo była ogromna liczba powikłań. Skoro Anglicy nie dali sobie tego aplikować to nasz rząd zafundował nam tą szczepionkę z naszych podatków. O szczepionce na grypę to lepiej nie wspominać bo ona nie działa – pomijając powikłania bo nie może. 4 do 6 szczepów przy kilku tysiącach jakie występują i mutują co roku to zupełny bezsens co rozumieją lekarze bo zaszczepialność na grypę wśród lekarzy jest na poziomie 5 procent. Zaszczepicie się seniorzy to nie trzeba będzie wam płacić emerytur. Szczepienia przeciwko pneumokokom są obowiązkowe tyko w trzech państwach w europie. Jeśli chodzi o wolność wypowiedzi to wyobraźcie sobie że strona stop nop została właśnie zablokowana. Witajmy w świecie cenzury bo prawda jest tylko taka jaką nam chcą przekazać.

 2. Hasło padło czas odpalać miotły

  Szczepić? Przede wszystkim myśleć? Może warto się zainteresować co tak chętnie wstrzykują „za darmo”? Nie wiem dlaczego większości mędrców tak chełpiących się oświeconym umysłem przez myśl nie przejdzie, żeby to sprawdzić. Krzyczą tylko w niebo głosy ciemnogród, ciemnogród… Sprawdźcie chociaż daty ważności.

  • A jak twoje nie szczepione dziecko które choruje w kolejce do lekarza zarazi młodsze mniej odporne dziecko które czeka na szczepienie to będzie Oki? Lub w przedszkolu

   • Hasło padło czas odpalać miotły

    Zaszczepione po szczepieniu rozsiewają przez 4 tygodnie na lewo i prawo. Czy ktoś je izoluje?

 3. A jak twoje nie szczepione dziecko które choruje w kolejce do lekarza zarazi młodsze mniej odporne dziecko które czeka na szczepienie to będzie Oki? Lub w przedszkolu

  • Hasło padło czas odpalać miotły

   Nie jestem przeciw szczepieniom. Jestem za ale za bezpiecznym szczepieniem. Beztroska nie myślenia mija jak pojawia się NOP. Czy to musi być rosyjska ruletka? Tu chodzi o dzieci. Nikt nie kontroluje i za nic nie odpowiada. Coś tu nie gra?

Z kraju