Nie jesteś członkiem spółdzielni, nie zaparkujesz

Niektórzy mieszkańcy bloku przy ul. Górskiej 1 w Lublinie muszą szukać nowych miejsc do parkowania. Wszystko za sprawą szlabanu i zmienionych zasad związanych z parkowaniem w rejonie budynku.

Jeden z mieszkańców budynku przy ul Górskiej 1 zaalarmował nas, że administracja osiedla Karłowicza na lubelskim Czechowie postawiła szlaban. Od teraz parkować mogą tylko członkowie spółdzielni, którzy zapłacą za pilota oraz przedstawią dowód rejestracyjny pojazdu.

– Administracja os. im. Karłowicza postawiła w końcu szlaban ze względu na mieszkańców, bo nie mieli gdzie parkować swoich samochodów, ponieważ na parkingu parkowali uczniowie szkoły. Chodził pan zbierał podpisy mieszkańców z bloku przy ul. Górskiej 1 na zgodę na parking ze szlabanem. Administracja postawiła szlaban, ale żeby dostać pilot wymagają, aby mieszkaniec bloku był członkiem spółdzielni oraz posiadał dowód rejestracyjny samochodu na siebie. Osoby wynajmujące mieszkania, tak jak ja, nie mają opcji, żeby dostać pilot. Nie tak miało to wyglądać, parking miał być dostępny dla całego bloku przy Górskiej 1! W jakich czasach my żyjemy, to jest śmieszne. Gdzie mam parkować samochód pod sąsiadującym obok hipermarketem? Bo nie mogę przy bloku, bo nie jestem członkiem spółdzielni? Dodatkowo wprowadzono opłatę za pilot w wysokości 60 zł. Gdzie są pieniądze z czynszu mieszkańców? W bloku jest 80 mieszkań. Jeżeli spółdzielnia zrobiła szlaban to powinna wydać 80 pilotów, jeden na mieszkanie i nie powinno ich obchodzić jak mieszkańcy będą parkować samochody – czytamy w nadesłanym mailu do redakcji.

received_1613100522104126

Jak ustaliliśmy w administracji os. Karłowicza, wjechać na parking może tylko członek spółdzielni, zameldowany w danym lokalu i musi posiadać zarejestrowany na siebie samochód. Osoby wynajmujące mieszkania nie otrzymają pilota do szlabanu, ponieważ nie są członkami spółdzielni.

Parking jest tylko dla członków spółdzielni, jeżeli ktoś wynajmuje mieszkanie parkować w rejonie budynku nie może. Tak zadecydowała rada nadzorcza zarządzająca osiedlem, która podjęła uchwałę regulująca sposób parkowania przy ul. Górskiej 1. Teraz żeby tam zaparkować mieszkaniec musi udokumentować swój status w spółdzielni oraz przedłożyć dowód rejestracyjny pojazdu.

Zapytaliśmy, czy nie lepiej byłoby wydać piloty na wszystkie mieszkania. Uzyskaliśmy odpowiedź, że nie, ponieważ członek spółdzielni może być na drugim końcu kraju, a tutaj wynajmuje mieszkanie.

Jeżeli chodzi o wjazd służb ratunkowych za szlaban, nie powinny one mieć problemu z przejazdem. Szlaban ma się otwierać samoczynnie. Wynajmującym mieszkania w budynku przy ulicy Górskiej 1 pozostaje szukać miejsca na pozostałych osiedlowych parkingach

received_1613100505437461

2018-01-11 10:18:39
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

73 komentarze

 1. Bardzo dobrze!

  • Bardzo, kufa, dobrze!
   Choć jednego nie obronią – tego wymogu bycia członkiem spółdzielni, bo (i słusznie) postawią się ci z mieszkaniami wykupionymi na własność (z własną księgą wieczystą).
   Jak jeszcze w bloku mieszkałem, to piany dostawałem, że do bloku należy parking, że się za niego płaci, że niby są na nim miejsca… ale w większości zastawione trzyliterowymi „przybyszami ze słoikami”, autami sąsiadów z sąsiedniej spółdzielni (bo oni mieli mniejszy parking) i nauczycieli z pobliskiej szkoły.
   Płacisz za mieszkanie, mieszkasz (a nie pomieszkujesz) i płacisz tutaj podatki, to masz prawo do parkingu.
   Jak podatki płacisz w Bździnowie Górnym, to tam auto zostawiaj.

   Brawo S.M. „Czechów”!

   • Mieszkanie wykupione na własność od spółdzielni to rzecz niezależna od bycia członkiem. Każdym mieszkaniem zarządza albo spółdzielnia albo wspólnota i księga wieczysta nie ma nic do rzeczy tutaj.

    • O tym właśnie piszę.
     Ale nie możesz mieć spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gdy nie należysz do spółdzielni.
     Możesz być właścicielem albo mieszkania (gdy prowadzona jest dla niego odrębna kw i możesz, ale nie musisz być członkiem spółdzielni) albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (wtedy księgi być nie musi, za to musisz, a nie możesz, być członkiem spółdzielni).

  • i co teraz te „biedne” studenty pomieszkujące w 5-ciu w kawalerce z czynszem za 1-ną osobę zrobią ?
   gdzie teraz zaparkują swoje bmw i golfy III 😉

 2. Ja też mieszkam na osiedlu strzeżonym przez szlaban bo uczniowie poblliskiej szkoły zajmowali miejsca i nie było sposobu by im dać do rozumowania że ja nie mam gdzie zaparkować śmiali się drwiaąco z moich uwag teraz ja się z nich smieję i jest na podobnych zasadach jak na ul Górskiej mamy spokój i miejscca .

 3. To samo jest na innych osiedlach… Co nie zmienia faktu, że jest to chore rozwiązanie.

 4. Pewnie mieszkaniec w ogłoszeniu o wynajmie mieszkania napisał ” darmowe miejsce parkingowe” . Opłata za pilota, jak najbardziej słuszna. Dlaczego mieszkańcy całego osiedla mają się zrzucać na wygodę (uprzywilejowanej własnym parkingiem), właścicieli lokali?

  • ale 60 zł? to co oni ręcznie te piloty produkują?

   • Ani dużo ani mało – typowa kaucja, żeby się piloty zbyt często nie „gubiły”.

   • A Ty gdy kupujesz telewizor z pilotem to płacisz tylko za pilota? W kosztach tych pewnie kryje się również koszt zakupu i montażu szlabanu z szafką sterowniczą oraz późniejsze koszty eksploatacji.

  • Racja. Czynsz płacisz taki sam, niezależnie czy posiadasz auto i parkujesz pod blokiem, czy nie. Parking dla wssystkich, ale czemu nie posiadający aut mają się dorzucać do pilotów kierowców?

  • 60 zetato normana cena nie wygórowana chyba że wolisz tandete za 30 zeta która co dzień musisz programowac

 5. juz czas chyba zrobić jak w Japonii, chcesz kupić samochód, musisz udokumentować że masz miejsce parkowania.

 6. Tak to jest z tymi spółdzielniami. Trzech prezesów co biorą 15k i są wydatki…

 7. Brawo Ty kolejny pilot proponuje zrobić na korzystanie z toalety, chore Państwo demokratyczne

  • A gdzie masz bezpłatne toalety? Kupując mieszkanie nie dostajesz sracza darmo – lecz za te metry kwadratowe normalnie płacisz.
   Dlaczego uważasz, że miejsce postojowe Ci się należy za darmo?

   • Franiu to powiem prościej żebyś ogarnoł bo widze ze to dla Ciebie zbyt trudne, chodzi mi o to że za chwile będziesz musiał się meldować do jakiegoś prezesa o pozwolenie żeby skożystać z własnej toalety i łaskawie otrzymać jeden listek papieru na dobę bo do tego to wszystko dąży

 8. A wystarczy poprosić właściciela, od którego się wynajmuje, żeby wziął pilota ze spółdzielni, a potem od niego odebrać… o co to tyle krzyku?

 9. Skoro tak to jak mieszkasz na Górskiej to masz zakaz parkowania w centrum.

  • W centrum są płatne parkingi i strefa płatnego parkowania tak więc Twój zakaz mam w… A dla spółdzielni brawo niech LSM bieże przykład bo z gratami studentów już nie da się wytrzymać.

   • Prawidlowo. Niech Spółdzielnia LSM bierze przykład. Mieszkam na Lsm i ten sam problem. ciągle brak miejsc parkingowych.

   • Tragedia do jednego mieszkania trzy auta studenciochy czy też juz uczniaki mają. Jakoś ich nalezy zniechęcić do jeżdzenia. Ten sposób jest dobry, ale mogą być lepsze. Jak zakaz wjazdu do miasta i koniecznośc parkowania na obrzeżach albo platne parkingi w CAŁYM Lublinie

  • W centrum są strefy parkowania płacisz-parkujesz nic nie ma za darmo.

 10. Chyba ci się z tego podniecenia caps lock włączył. Ja nie widzę związku z twoją niemiecku gazetą którą czytasz na co dzień. Temat bardzo dobrze opisany i wyjaśnione zostało wszystko jak należy. Nie wiem dlaczego obrażasz Lublin 112??? Wystarczy że pomyślisz i będzie jasne kto się wypowiada Oczywiście że osoba która wynajmuje mieszkanie.

 11. bardzo dobre rozwiazanie, ale brac kase za piloty wtf??!! to samo na LSM powinny zrobic i bd duzo miejsc do parkowania i biedota studencka znajdzie pole na oranie swoimi burakowozami,

  • Piloty na drzewach rosną, czy może okopowe jak ziemniaki?

  • Biedota studencka?? Halooo ludzie niejeden z Was zapewne też studiował i uważacie, że odpowiedni jest taki atak na osoby studiujące? Lublin ma wiele uczelni więc nie ma co się dziwić, że studenci są i mają samochody! W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu jest rzeczą nadzwyczaj normalną… Problem z miejscami parkingowymi jest i zapewne będzie coraz większy ale według mnie to nie jest powód aby obrażać studentów! Dodam, że studentką nie jestem – ten etap mam z sobą!

 12. A niby na jakiej podstawie ktoś miał by udzielić portalowi informacji na temat zasad najmu lokalu ? Rozwiązanie trochę może szokujące ale skuteczne .Każdy kto mieszkał w bloku zna ten problem gdy w 3 pokojowym mieszkaniu mieszka 5-6 studentów i każdy z samochodem a takich mieszkań jest nawet powyżej dwudziestu w bloku .

 13. ja widzę 2szlabany, jeden przed parkingiem, drugi na alejce z której na parking wjechać się nie da. Ktoś coś?

 14. Prawidłowo. Tylko nie wiem jakim prawem spółdzielnia ma wymagać aby samochód użytkowany przez mieszkańca był zarejestrowany na niego ? Chyba nie słyszeli o autach służbowych czy lesingu ?

  • Auto służbowe, po zakończonej pracy powinnaś zostawiać w firmie. A jeśli nie to niech firma płaci za parking.

   • A czemu tak sądzisz ? co miesiąc z pensji pobierają mi 250zł ryczałtu za użytkowanie auta do celów prywatnych. Ja wiem że na wschodzie to dalej dziwny zwyczaj…

    • 250 zł? A to zdziercy. Wypnij się na nich, kup miesięczny i MPK śmigaj. Nie dawaj się swoim kosztem kapitalistom majątku dorobić. A to krwiopijcy.

    • Podaj firmę, chętnie podeśle niektóre twoje idiotyczne komentarze twoim pracodawcom… niech widzą ze typowa babę zatrudniają…

     • Typowy chłopaczek ze wsi z własnym ego… pewnie mamusia już nie musi kupować miesięcznego, bo łapiesz się dzieciaku na darmową komunikację publiczną ?

    • Ja mam służbowy i 24h/7 dni w tygodniu do dowolnego wykorzystania. Prywatnego zwłaszcza. Bez jakichkolwiek kosztów. Mało tego, drugi dla żony na tych samych zasadach (żona nie pracuje).

 15. A to dlaczego wynajmujący nie maja prawa do postoju skoro właściciel ma mieszkanie. Właściciel to właściciel ma prawo wynająć. Pewnie w każdym mieszkaniu po dwa samochody i tak wykombinowali.

  • To niech właściciel wynajmie legalnie, zapłaci podatek w US, zamelduje studenta. A potem student ma prawo zapisać się do spółdzielni (wcale nie trzeba do tego być właścicielem mieszkania).

   A inaczej – niech student spada na szczaw.
   Mieszkałem w bloku w śródmieściu. Co trzecie mieszkanie wynajmowane (na lewo rzecz jasna) studentom. Każdy „lubelski hrabia z LHR na przedzie” miał samochód, co rodzice mu za dopłaty do hektarów kupili. Po 3-4 auta na jedno „studenckie” mieszkanie. A mieszkańcy nie mieli miejsc. Centrum Lublina, a 2/3 parkingu w „trzyliterowych” rejestracjach…

   Właścicielem gruntu pod parkingiem obok bloku jest spółdzielnia… czyli ogół spółdzielców danej spółdzielni, mieszkających w danym bloku (bo każdy z bloków ma przyporządkowane działki gruntu). Ograniczenie parkowania do właścicieli (spółdzielców mieszkających w danym miejscu) jest więc ochroną ich prawa własności.

   • Lubelski Koziołek

    Ale ubaw, taki ból d*py to rzadko się spotyka. Najbardziej lubię jak pojawiają się rejestracje, które to ‚mówią wszystko’. Dawaj więcej.

 16. uroki blokowiska nie każdego stać na własny dom z parkingiem , trudny temat , wkrótce powstaną kolejne i kolejne szlabany wkrótce nikt nigdzie nie zaparkuje

 17. W czym problem?
  Nie masz gdzie zaparkować, to kup se działkę. Wybuduj parking. Będziesz mieć gdzie parkować, a resztę miejsc postojowych możesz wynajmować i zarabiać.
  A jeżeli nie stać się na zapewnienie miejsca postojowego, to pozostaje Ci autobus, rower, własne nogi.

  • Hmm…
   Nie masz gdzie pisać głupot? – Wykup „se” domenę, stwórz bloga lub grupę dyskusyjną. Będziesz miał gdzie się wyżyć, a resztę powierzchni reklamowej wynajmiesz i zarobisz. Jeżeli nie stać „się” na domenę, to uszanuj innych
   i czasem się zastanów przed wciśnięciem „Opublikuj komentarz”.

 18. Na osiedlu LSM im. M. Konopnickiej jest kilka parkingów samochodowych, w tym wielopoziomowy. Tyle tylko, że za postój trzeba tam zapłacić. Wielu przyjezdnych, tych z prowincji i tych z innych dzielnic Lublina przyjeżdżając tu do pracy na wszelkie sposoby stara się zaparkować przy blokach mieszkalnych. Zapominają o tym, że są to tereny prywatne należące do poszczególnych wspólnot, za które mieszkańcy poszczególnych bloków płacą miastu podatek gruntowy. Czy mieszkańcy LSM wjeżdżają na podwórka tych intruzów by u nich godzinami parkować?

 19. Powinni powsadzac do paki ludzie, którzy wydają pozwolenia na budowe w których nie ma zapewniej odpowiedniej ilosci miejsc parkingowych.

  • Co to znaczy „zapewniają”? W nowym budownictwie zazwyczaj możesz kupić sobie miejsce parkingowe, więc możesz je sobie zapewnić. Poza tym jaka to jest odpowiednia liczba miejsc parkingowych? Należy uwzględnić, że w 3 pokojowym mieszkaniu będzie mieszkało 5 studentów i każdemu NALEŻY się miejsce parkingowe na używanego 1 w tygodniu Golfa? A pracowników/klientów pobliskich biur/szkół/sklepów też trzeba uwzględnić? Założę się, że na ul. Górskiej po postawieniu szlabanu nagle zaczęło wystarczać miejsc…

 20. człowiek-kiełbasa

  A nie lepiej było wyznaczyć miejsca parkingowe dla mieszkańców? Tabliczka z numerem rejestracyjnym przed miejscem parkingowym i zakaz zastawiania pod groźbą odholowania auta.
  Tak byłby wilk syty i owca cała. A wyjdzie tak, że będzie spory parking i na nim może 50% obłożenia, reszta będzie stała pusta, a ludzie będą cudowali, żeby gdziekolwiek zaparkować.

  • Znafca ty to znawcą nie jestes tylko znawcom. W d..pe se wsedz ten kopiujacy i myslisz ze ci co montowali byliby tacy nierozgarnieci. Bardzo dobrze zrobili studentow na jednym mieszkaniu moze byc cobajmniej 4 i kazdy z zardzewialym rumplem zarajestrowanym na babcie w pipidowie a reszta sie martwi. Prawda bimmber z pipidoww dolnego…

 21. Jedna nieścisłość.Członek spółdzielni to nie to samo co właściciel lokalu mieszkalnego, Można być właścicielem lokalu i nie być członkiem spółdzielni i vice versa.

  • Ano właśnie – dlatego właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni (czyli właściciele odrębnych mieszkań z księgą wieczystą, a nie dysponujący własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego na podstawie przydziału) mogą mieć pretensje o zasady przyznawania pilotów. Oni jedyni.
   Z drugiej strony można prosto, nawet będąc studentem, obejść zakaz – meldujesz się w wynajmowanym mieszkaniu i zapisujesz do spółdzielni… i już odmówić tobie nie mogą. A czekaj… tak by się skarbówka dowiedziała, że Janusz z Grażyną dorabiają na wynajmie… nie przejdzie.

   • Znowu pierdaczysz. Trzeba być skończonym idiotą, by zameldować w lokalu na stałe lokatora. Jak się go pozbędziesz? Czasowy meldunek też sprawy nie załatwia, skoro wjazd jest tylko dla właściciela lokalu posiadającego samochód zarejestrowany na siebie. Jak zwykle kombinatorzy się znajdą.

    • Najem okazjonalny, egzekucja bezpośrednio z aktu notarialnego na podstawie art. 777 kc. Coś tobie to mówi, czy w dyńce nadal pusto i wiatr hula.

   • W dzisiejszych czasach, kiedy lokator ma większe prawa niż właściciel, nie wyobrażam sobie wynajmowania mieszkania inaczej niż przez legalny najem okazjonalny.

 22. Dokładnie. Na każde mieszkanie powinien przypadać jeden pilot, ewentualnie identyfikator, gdy w podobnej sytuacji nie ma szlabanu. Każdy mieszkaniec danej spółdzielni, niezależnie czy auto ma na tablicach LU, LZA, LRA, czy inne LUB powinien móc spokojnie zaparkować pod własnym blokiem, a nie użerać się z przypadkowymi autami, które parkują gdzie popadnie, pomimo tablic „parking dla mieszkańców spółdzielni XXX”.

  • Paweł dokładnie tak, na każde mieszkanie( o ile właściciel wyrazi chęć i zapłaci) powinien przypadać pilot. Może sie przecież zdarzyć że ktoś jezdzi nieswoim autem. No chyba że Ci, co nie dostali pilota mają mniejsze opłaty i nie płacą za utrzymanie parkingu.
   A co z starszymi ludzmi(którzy nie mają auta), do których wożą dzieci -też powinny miec możliwość zaparkowania.
   Rozumiem ktoś ma wykupione miejsce parkingowe, a tu równi, i równiejsi.

 23. URODZONY W LUBLINIE

  KUFA – KIEDY TAKIE ROZWIĄZANIE NA LSM???

 24. Bardzo dobrze zrobili.Ja mieszkam na czechowie niedaleko centrum i u nas z kolei jest problem z parkującymi urzędnikami.Zajmują miejsca przy blokach gdzie i tak jest jego mało,ale cóż nic na to nie mogę poradzić.

  • Ale urzednik odjedzie po pracy i masz gdzie zaparkować po swojej. Studenty, w pięciu na mieszkanie, parkują cały czas. Ruszają swoje tdi raz na parę tygodni jak od oćców wałówkę cza przywieźć. Na codzień doginają MPK, bo i tak pod uczelnią nie ma gdzie parkować.

 25. Komisarz Wlodarczyk - Policja Lubelska

  Za pilot 60 zl to nie wiele, ja z pilot do szlabanu płaciłem 140 zl.

 26. To jest dramat te parkingi w Polsce. Czytam z komentarzy, że nie chcemy studentów, a płącą za pokoje w nędznych warunkach. Kupują art. spożywcze i inne, korzystają z dóbr kulturalnych, płącą rachunki, studiują i napędzają gospodarke Lublina. Jak chcemy mieć wolne parkingi to może połowe uczelni zamknijmy to nie będą przyjeżdzać, od razu spier*** za granice i nie będą się przejmować podstawą piramidy Maslowa (parkingiem). Wina Tuska oj tzn. tego no władz miasta, niech pozbędą się studentów i zrobią z miasta ” miasto widmo”.

  • Trafnie i mądrze. Ale nie w tym by likwidować uczelnie/studentów. Mądrze napisałeś/łaś, że płacą za jedzenie i inne dobra… Najprawdopodobniej niezbędne. Dlatego powinni płacić za parkowanie lub nawet wjazd do miasta. Jedni zapłacą bo tak jak papu bedzie to dla nich życiowa potrzeba, inni przyjadą busem. Jak większość.
   Brak miejsc do parkowania nie jest polskim wynalazkiem. Gdzie indziej dziala to tak jak wyżej. Po prostu mentalne są dalej. Nie muszą się dowartościowywać posiadaniem samochodu.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0244zł -0.64%
  • GBP 4.9316zł -1.03%
  • EUR 4.4264zł -0.26%
  • CHF 4.1494zł -0.51%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online