Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Jest wstępna wizualizacja nowego stadionu żużlowego. Miasto podpisało umowę na stworzenie projektu (zdjęcia)

Nowy obiekt ma mieć do 20 tys. miejsc siedzących i być zadaszony. To pozwoli na organizowanie tam również innych imprez. Dzięki temu będzie mógł sam na siebie zarabiać.

W środę w Lublinie odbyło się podpisanie umowy na wykonanie projektu koncepcyjnego oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla przebudowy stadionu żużlowego przy Al. Zygmuntowskich. Wykonaniem tego zadania, obejmującego również infrastrukturę towarzyszącą, wielopoziomowy parking oraz zagospodarowanie okolicznego terenu zajmie się spółka Kavoo Invest z Poznania.

Nowy stadion ma być zlokalizowany w miejscu obecnego, zgodnie z założeniem trybuny muszą pomieścić od 17 tys. do 20 tys. miejsc siedzących, na obiekcie ma się znaleźć sektor rodzinny, miejsca dla osób niepełnosprawnych, trybuna dla kibiców gości, oraz trybuna z lożami VIP. Do tego specjalne stanowiska dla sędziów i dziennikarzy. Zgodnie z umową, pierwszy etap ma zostać wykonany do końca roku. Chodzi o stworzenie i uzgodnienie projektu koncepcyjnego.

Ma on spełniać wszelkie wymogi Polskiego Związku Motorowego oraz Międzynarodowej Federacji Motorowej FIM, wymogi dla organizacji zawodów Ekstraligi i organizacji zawodów międzynarodowych. Kolejnym etapem będzie przygotowane i przeprowadzone procedury środowiskowej co ma potrwać do początku maja 2020 r., a także przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego wraz z zestawieniem kosztów. Wykonawca musi również wykonać analizy widokowe ukazujące, w jaki sposób nowy stadion wpisze się w panoramę Starego Miasta i Śródmieścia Lublina, zgodnie z wytycznymi i w uzgodnieniu ze służbami konserwatorskimi.

Miasto chce, aby nowy stadion służył nie tylko żużlowcom. Jest pomysł, aby organizować na nim imprezy supercross, karting, drifting, freestyle motocross i miniżużel. Ma być także miejscem m.in. koncertów, konferencji, targów czy pokazów. To pozwoli na prowadzenie również działalności komercyjnej, dzięki czemu stadion będzie mógł na siebie zarabiać. Dlatego też od razu założono, aby obiekt ten był zadaszony. Zasugerowano dwa warianty: pełne zadaszenie trybun i toru, lub zadaszenie całkowite z opcją zadaszenia rozsuwanego.

Wraz ze stadionem ma również powstać wielopoziomowy parking dla kibiców. Zlokalizowany on będzie na działce między stacją paliw a terenem MOSiR. Zgodnie z założeniem, ma on pomieścić 450 samochodów. Przewidziana jest także budowa kładki pieszo-jezdnej nad Bystrzycą między stadionem a ulicą Rusałka. Całość ma być gotowa w 2023 roku.

Jest wstępna wizualizacja nowego stadionu żużlowego. Miasto podpisało umowę na stworzenie projektu (zdjęcia)

Jest wstępna wizualizacja nowego stadionu żużlowego. Miasto podpisało umowę na stworzenie projektu (zdjęcia)

Jest wstępna wizualizacja nowego stadionu żużlowego. Miasto podpisało umowę na stworzenie projektu (zdjęcia)

(fot. UM Lublin)

25 komentarzy

  1. niech Bob Budowniczy czytaj. prezydent Zuk w Świdniku na lotnisku zrobi stadion żużlowy bo i tak już mało kto lata z tego lotniska a tak przynajmniej nie 17 tys się zmieści a 170 tys widzów by się zmieściło

  2. Globalny Komornik

    Zuku, kiedy TOR FORMULA 1? Baardzo nam brakuje!

  3. Ile kosztowało wykonanie tego projektu ?- przecież to my mieszkańcy zapłaciliśmy za ten projekt – proszę o podanie kosztów ! Wielki projektant co nawet strony internetowej nie ma ! Kolejny skandal w wykonaniu Żuka i UM ! Otwórzcie ludzie oczy niech coś się zmieni w tym Lublinie bo to co się wyrabia to jakaś farsa !

  4. Zana ,Racławickie,Unii Lubelskiej ,Sowińskiego,Głęboka za te i wiele innych ulic ktoś powinien stanącc przed sądem.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo