Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jest podpis prezydenta pod ustawą obniżającą akcyzę na paliwa i prąd

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która obniża akcyzę na prąd i paliwa, a także zawiesza podatek od sprzedaży detalicznej dla paliw. Jest to jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej wprowadzonej przez rząd.

Zmiana proponowana w ustawie akcyzowej spowoduje obniżenie stawek akcyzy na ww. wyroby energetyczne do wysokości minimum akcyzowego (wliczając opłatę paliwową i opłatę emisyjną) w taki sposób, że wysokość opłaty emisyjnej i opłaty paliwowej pozostaną w 2021 r. i 2022 r. na dotychczasowym poziomie. Celem ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw jest realizacja działań w obszarze podatków, zmierzających do powstrzymania wzrostu inflacji.

Ustawa przewiduje czasową obniżkę stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG. Zaproponowano także wprowadzenie zwolnień dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe, jak również czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej sprzedaży paliw.

Czasowe obniżki akcyzy na paliwa silnikowe mają doprowadzić również do zahamowania wzrostu cen paliw na stacjach paliw. Wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest główną przyczyną wzrostu inflacji w Polsce i innych krajach unijnych. W związku z tym ograniczenie wzrostu cen paliw powinno się przyczynić do stabilizacji cen także w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności.

Rządowa tarcza antyinflacyjna

Działania związane z obniżkami podatku są elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej, dzięki której nastąpi: obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc. – od stycznia do marca 2022 r., zniesienie akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc. – od stycznia do marca 2022 r., obniżenie VAT na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 do 8 proc. – od stycznia do marca 2022 r., obniżenie podatku VAT na ogrzewanie z sieci, z którego korzystają mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, obniżenie ceny paliwa przez maksymalne zmniejszenie akcyzy – do końca maja 2022 r.

(fot. Igor Smirnow/KPRP)

35 komentarzy

  1. To jasne, że podpisał. Ten ktoś podpisze wszystko bez czytania.

  2. o ile obniżyli o primil? bo urzad regulacji cen gazu podnósł prawi dwukrotnie

    • Dlatego mogli niby obniżyć – robią z ludzi idiotów w imieniu Prawa i Sprawiedliwość

  3. Niewiele to pomoże , odłoży tylko w czasie. PiS rozdawal nie sowoje pieniadze i wiadomo bylo ze to kiedys sie skonczy . Teraz czekaja nas wysokie ceny i wysokie podatki. Czas pogonic ta patologie.

Z kraju