Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Jedziesz dziś nad jezioro? Musisz się uzbroić w cierpliwość

Jeżeli wybieracie się dzisiaj nad jeziora w regionie, musicie liczyć się ze sporym ruchem na drogach prowadzących w kierunku lubelskich pojezierzy. Korkuje się również w rejonie najpopularniejszy jezior w woj. lubelskim. Pamiętajcie w trakcie wypoczynku na słońcu o bezpieczeństwie własnym i najbliższych.

Czytelnicy informują nas o tworzących się korkach na drogach prowadzących w kierunku popularnych jezior w regionie. Są problemy z zaparkowaniem, ale również z samym dojazdem do niektórych zbiorników. Taka sytuacja panuje m.in. w Firleju, czy też Okunince. Co więcej, nie jest również łatwo znaleźć miejsce do rozłożenia koca, czy parawanu. Dzisiaj na plażach nad lubelskimi jeziora jest dość ciasno.

Nie ma się co dziwić, panujące upały skłaniają do poszukiwań wypoczynku w chłodzie, głównie nad wodą. Niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców regionu, jak i turystów, cieszą się jeziora na lubelskich pojezierzach. Pamiętajmy jednak, aby cieszyć się słońcem bezpiecznie.

Odpowiednia dawka promieni słonecznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wpływa na poprawę nastoju i syntezę witaminy D, która odpowiada za właściwą gospodarkę wapniową organizmu. Słońce jednak należy dozować z umiarem. W nadmiarze słońce może prowadzić do: poparzeń skóry, fotodermatoz lub „uczulenia na słońce”, powstawania przebarwień, szybszego starzenia się skóry, czy zmian nowotworowych.

Jak bezpiecznie korzystać z letniej słonecznej pogody?

Unikaj przebywania na słońcu w godzinach największego natężenia światła słonecznego, korzystaj z cienia, chroń ciało za pomocą odpowiedniej odzieży np. jasnych bawełnianych koszul. Co ważne osłaniaj głowę, noś okulary przeciwsłoneczne i stosuj produkty ochrony przeciwsłonecznej.

Niemowlęta i małe dzieci nie powinny w ogóle przebywać bezpośrednio na słońcu. Pamiętaj, że najbardziej narażone na promieniowanie UV części są uszy, twarz i skóra głowy, kark, plecy i dekolt, jak również podbicia stóp.

W upały nie pozostawiajmy w samochodach dzieci i zwierząt

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, by kategorycznie nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś życie.

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

22 komentarze

  1. Niema to jak nad Firlejem… smród, bagno, i pełno śmieci. Albo wracanie z rozciętą stopą na butelce w wodzie, albo haczyk wbity wędkarski. Wolę sie gotować w domu w baseniku przynajmniej wiem co mam pod nogami.

  2. Trzeźwość im badać na powrocie tym „[***] !! Onivw większości jezdza na bani, tłuką się i uciekają… w takim szoku są hahaa !!

  3. Było świetnie poznałem dziewczynę pływanie browar i sex.

Z kraju

Sport