Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Jest jedną z większych atrakcji regionu. Wkrótce pojedzie po nowej trasie

Są pieniądze na remont linii kolejki wąskotorowej pomiędzy Karczmiskami a Nałęczowem. Oznacza to, że po wielu latach ta bardzo popularna wśród turystów kolejka, znów będzie kursowała do uzdrowiskowego miasteczka.

Powiat opolski zamierza przeznaczyć prawie 8,5 mln złotych na powrót Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej do Nałęczowa. Aby jednak stało się to możliwe, potrzebny jest remont całej, liczącej 24 kilometry trasy łączącej Karczmiska z tym uzdrowiskowym miasteczkiem. W planach jest również wiele innych atrakcji dla turystów.

Oprócz modernizacji torowiska, przebudowy mostów i wiaduktu kolejowego, przeprowadzona zostanie naprawa sprzętu i infrastruktury kolejowej. Wszystkie obiekty na trasie kolejki, jak również wagony, zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powiat zamierza również kontynuować zadania związane z zagospodarowaniem terenu głównej stacji w Karczmiskach, oraz uzupełnieniem oferty turystycznej dla osób zainteresowanych historią Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej.

Projekt przewiduje rozmieszczenie wzdłuż linii kolejki stacji plenerowych wyposażonych w perony, parkingi, wiaty peronowe oraz elementy małej architektury, które będą stanowić dla turystów miejsce odpoczynku oraz bazę wypadową do odwiedzania okolicznych obiektów kulturowych. Ponadto gmina Nałęczów planuje ustawić na Dworcu Głównym trwałą galerię poświęconą historii kolejki wąskotorowej, figury z brązu przedstawiające kuracjuszy i podróżnych z poprzednich epok, oraz wykonać wystrój wagonu kolejki dedykowany zarówno miasto Nałęczów, jak też pozostałym miejscowościom leżącym przy trasie kolejki.

Ponieważ dworzec w Nałęczowie oddalony jest od miasta o około 3 km, aby turyści mogli łatwo się przemieszczać, planowany jest zakup rowerów z napędem elektrycznym. Cały projekt ma na celu przywrócenie przejazdów turystycznych przez te niezwykłe urokliwe i malownicze tereny pogranicza powiatów opolskiego i puławskiego. Samorząd pozyskał na ten cel ponad 5,4 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Pozostałą cześć kwoty, czyli ponad 3 mln złotych, dołożą wspólnie powiat oraz gminy: Nałęczów, Poniatowa, Wąwolnica oraz Karczmiska. W tym roku planowane jest ogłoszenie przetargów, zaś w 2018 mają ruszyć prace. Ich zakończenie ma nastąpić w 2020 roku.

(fot. lublin112)
2017-06-22 23:49:23

6 komentarzy

  1. Brawoooooo

  2. Brawo i jeszcze raz brawo

  3. wszystko super, poza rowerami elektrycznymi 😉

  4. Swietny pomysl i zycze powodzenia w relizacji!!!!Brawo Wy!!!

  5. Zróbice coś z tym piszczącym dźwiękiem w głośnikach podczas jazdy… a będzie dobrze ;]

  6. Świetnie! Szkoda, że trzeba tak długo czekać. 🙁

Z kraju

Polityka i społeczeństwo