Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jechał z Turcji na Białoruś. Miał zainstalowany w ciężarówce nielegalny wyłącznik tachografu (zdjęcia)

Nielegalny wyłącznik tachografu, to wynik kontroli tureckiej ciężarówki wiozącej artykuły gospodarstwa domowego z Turcji na Białoruś. Kierowca będzie kontynuował dalszą jazdę dopiero po wymianie tachografu i uiszczeniu 10 000 złotych kaucji na poczet grożącej przewoźnikowi kary pieniężnej.

W nocy z poniedziałku na wtorek (18/19 lipca), w okolicach Międzyrzeca Podlaskiego na drodze krajowej nr 19, lubelscy inspektorzy transportu drogowego zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą, należący do tureckiego przedsiębiorcy. Pojazd przewoził artykuły gospodarstwa domowego z Turcji na Białoruś.

W trakcie czynności kontrolnych stwierdzono, że nadajnik impulsów zainstalowany w skrzyni biegów został zmodyfikowany. Powyższa przeróbka pozwalała na dowolne wyłączanie tachografu tak, że pomimo ruchu pojazdu tachograf rejestrował okres odpoczynku. Analiza danych zapisanych przez tachograf wykazała, że w ostatnim okresie kierowca nie korzystał z tego urządzenia.

Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Na poczet grożącej kary pieniężnej zostanie pobrane 10 000 złotych kaucji, a dodatkowo przewoźnik musi pokryć koszty związane z wymianą przerobionych elementów tachografu i koszty pracy serwisu.

Jechał z Turcji na Białoruś. Miał zainstalowany w ciężarówce nielegalny wyłącznik tachografu (zdjęcia)

(fot. WITD)

2 komentarze

  1. Mandat wyższy nawet niż za jazdę rowerem po pijaku.

  2. Jechał z Niemiec na Białoruś przez Rosję z pomocą humanitarną