Jarmark Jagielloński, Chmielaki, dożynki i wiele więcej. W weekend w regionie zaplanowano dużo wydarzeń

W trakcie nadchodzącego weekendu pogoda ma wciąż sprzyjać, warto więc wybrać się na organizowane w wielu miejscach naszego regionu wydarzenia. Z pewnością najwięcej osób wybierze Jarmark Jagielloński w Lublinie, jednak warto pamiętać, że również w wielu innych miejscach odbywać się będą ciekawe imprezy.

Największym wydarzeniem odbywającym się w naszym regionie, które z pewnością przyciągnie wielu mieszkańców, lecz również turystów, jest Jarmark Jagielloński w Lublinie. Trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Zabytkową dzielnicę wypełni tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Będzie można nie tylko zobaczyć co wyszło spod rąk rzemieślników z całej Polski, ale też nauczyć się od nich tworzenia tradycyjnych wzory i przedmiotów codziennego użytku. W tym roku, w związku z obowiązującymi obostrzeniami, szczególnie dużo wydarzeń dostępnych jest dla ograniczonej liczby publiczności. Dlatego też m.in. na warsztaty czy koncerty obowiązują zapisy. Więcej na ten temat oraz program TUTAJ.

Inauguracja świętowania „Chmielaków Krasnostawskich” nastąpi w dniach 22-23 sierpnia. czyli w sobotę i w niedzielę. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, nie odbędą się koncerty i wydarzenia, które gromadziły rzesze amatorów piwa i dobrej zabawy. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

Wydarzenia w sobotę:

Na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Rykach odbędzie się Piknik z Niepodległą. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

W Opolu Lubelskim będzie można wziąć udział w Pikniku rodzinnym. Zaplanowano m.in. zabawy i konkursy z nagrodami jak również występy i pokazy młodych talentów. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

O godz. 15 na rynku przed ratuszem w Lubartowie podziwiać będzie można wystawę mundurów oraz broni palnej i białej. Będzie też pokaz wyposażenia policyjnego oraz konkurs wiedzy o broni palnej. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

W Woli Uhruskiej odbędzie się czwarty już Motopiknik. Zaplanowano paradę motocyklową na liczącej 50 km trasie a także koncerty i wspólne ognisko. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

Na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Rykach odbędą się: warsztaty, jarmark i zabawa ludowa. Wydarzenie organizuje Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

Wydarzenia w niedzielę:

Rolnicy z powiatu kraśnickiego będą dziękować za plony podczas powiatowo-gminnych dożynek. Odbędą się one w Dzierzkowicach. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

Na terenie Zamku w Janowie Podlaskim odbędzie się Janowskie Święto Ziół. Będą występy artystyczne i atrakcje dla dzieci. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

O godzinie 10:00 na obiekcie sportowym przy Gminnym Domu Kultury w Łabuniach odbędą się dożynki powiatu zamojskiego i gminy Łabunie. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

W Bełżycach odbędą się dożynki gminno-parafialne. Zaplanowano jedynie mszę świętą, poświęcenie wieńców i występy lokalnych zespołów. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

Na placu przy ulicy Puławskiej w Baranowie odbędą się dożynki gminy Baranów. Zaplanowano dość bogaty program. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

Dziękczynna Msza święta z poświęceniem wieńca dożynkowego, barwny orszak przemierzający lubelski skansen oraz inscenizacja dożynek dworskich będąca próbą ożywienia archiwalnej fotografii. To wszystko w Muzeum Wsi Lubelskiej.
Szczegóły wydarzenia TUTAJ

W dniach 23 – 30 sierpnia 2020 r. odbędzie się II Rajd konny szlakiem bojowym 3 pułku ułanów Śląskich. Uczestnicy pokonają łącznie 240 kilometrów. Zwieńczeniem wydarzenia będzie udział w Obchodach 100 rocznicy Bitwy pod Komarowem.
Szczegóły wydarzenia TUTAJ

Tegoroczne dożynki powiatu tomaszowskiego odbędą się na Stadionie Miejskim w Łaszczowie. Co ważne, organizatorzy nie zrezygnowali z części artystycznej. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

W Szczebrzeszynie odbędą się Dożynki Gminno – Parafialne. Co roku były one największym świętem plonów, w tym roku jednak ograniczone zostaną jedynie do uroczystości kościelnych. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

Msza święta w intencji rolników, poświęcenie wieńców dożynkowych, obrzęd przekazania chleba wójtowi, wybór najpiękniejszych wieńców oraz koncert Kapeli Wojciechowskiej. Tak zapowiadają się tegoroczne dożynki w Wojciechowie.
Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

Jak zawsze przypominamy, że informacje o zbliżających się wydarzeniach w naszym regionie publikowane są w naszym dziale Co? Gdzie? Kiedy?

(fot. materiały organizatorów)

Zobacz również

6 komentarzy

 1. Już nie mogę się doczekać jesieni i kolejnego loca było tak pięknie puste ulice cisza i spokój 🙂

 2. Ciekawe ilu zarażonych przybędzie po tych imprezach. Jak tak dalej pójdzie to i lubelskie będzie niedługo czerwoną strefą

 3. … każdy z odrobiną rozumu omija takie ” imprezy ” z daleka

 4. Kolejny niewypał o 19:20 wszystkie stragany zamknięte – no może 5% było otwartych ! Dlaczego w przed ostatni weekend sierpnia w upalny sierpniowy wieczór na dodatek w piątek gdy ludzie po pracy wychodzą wieczorami do miasta a wszystkie atrakcje zamknięte ! Dlaczego ?

 5. Bo pije się w domu a nie na ulicy.

 6. te wszystkie dożynki jarmarki nie wnoszą nic poza takimi samymi straganami jak co roku.
  a kasa na ich organizowanie to wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto.
  Ponadto nikt się nie przejmuje reżimem sanitarnym, większość jest zdania, że wirusa nie ma.
  Od kilku lat omijam takie „wydarzenia”.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska