Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak zagęścić sos? Niezawodne sposoby

Gotowanie jest pewnego rodzaju sztuką, a wprawny kucharz może osiągnąć bardzo dużo przy pomocy zaledwie podstawowych składników. Nie zawsze jednak – mimo starań – potrawy wychodzą nam tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest zbyt rzadki sos. Nie tylko jest go wtedy trudno utrzymać na talerzu, ale również nie jesteśmy w stanie skutecznie połączyć go ze smakiem innych składowych naszego obiadu. Czy dodanie łyżki mąki jest jedynym sposobem na gęsty sos? Jak jeszcze możemy poradzić sobie ze zmianą jego konsystencji? Na co powinniśmy szczególnie uważać, gdy chcemy zagęścić sos? W jaki sposób dobrać metodę zagęszczania sosu do potrawy, z którą chcemy połączyć finalny produkt?

  1. Dlaczego warto zagęścić sos do dania?
  2. Jak zagęścić sos mąką?
  3. Jak zagęścić sos serkiem mascarpone?
  4. Zagęszczenie sosu przez odparowanie wody
  5. Jak zagęścić sos pomidorowy?
  6. Na co uważać przy zagęszczaniu sosów?

Dlaczego warto zagęścić sos do dania?

Przygotowując dania z sosami zwykle chcemy, aby nie tylko świetnie smakowały, ale również dobrze się prezentowały. Gęsty, powoli rozpływający się sos jest idealnym podkreśleniem każdej potrawy, czy to z dodatkiem mięsa czy też bez. Niestety, w czasie gotowania nie zawsze udaje się od razu go uzyskać – szczególnie, gdy przygotowujemy posiłek wegetariański, w którym jest mało tłuszczy i innych substancji żelujących, które mogłyby stanowić dobrą podstawę. W takiej sytuacji warto pomóc sobie dodatkowymi sposobami. Jest ich na tyle dużo, że bez problemu będziemy w stanie dopasować wybraną metodę do charakteru naszego dania.

Jak zagęścić sos mąką?

Jednym z najpowszechniejszych sposobów na to, jak zagęścić sos, jest dodanie do niego mąki. Nie zmienia się przy tym smak sosu, co jest istotne dla finalnego efektu naszych kulinarnych wysiłków. Wybierając tę metodę musimy być jedynie bardzo dokładni i pamiętać o tym, aby starannie wymieszać część sosu z mąką, tak aby uniknąć powstawania grudek. Przygotowaną bazę dodajemy do pozostałego sosu i również mieszamy, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Jeżeli obawiamy się, że mąka ziemniaczana lub pszenna jednak pozostawi po sobie jakieś ślady, dla pewności możemy przelać sos przez sitko – wtedy będziemy mieć pewność, że jest on idealny.

Jak zagęścić sos serkiem mascarpone?

Do zagęszczania sosu świetnie sprawdzi się również serek mascarpone lub serek topiony. Wybierając ten sposób musimy jednak pamiętać, że będą one miały wpływ na ostateczny smak potrawy, w związku z czym należy dobrze się zastanowić, czy dodatek sera dobrze wpłynie na całość przygotowywanego przez nas dania. Podobnie jak w przypadku mąki, serek należy rozpuścić w niewielkiej ilości sosu, wcześniej krojąc go na mniejsze kawałki lub dodając porcjami, aby było nam łatwiej. Gdy po wymieszaniu masa będzie pozbawiona grudek, możemy dodać ją do pozostałej części sosu. Należy pamiętać, aby całość również dobrze wymieszać.

Zagęszczenie sosu przez odparowanie wody

Zagęszczenie gorącego sosu bez konieczności dodawania czegokolwiek jest dość proste do wykonania. Aby był on bardziej zwarty i miał lepszą konsystencję, musimy sprawić, aby w wyniku gotowania odparował z niego nadmiar wody. Gotowanie na wysokim ogniu zagęści sos, jednak należy pamiętać o jego regularnym mieszaniu, aby przypadkiem nam się nie spalił. Warto również wziąć poprawkę na to, że usunięcie wody sprawi, że nasz sos straci na objętości. Postarajmy się więc uzyskać dobry kompromis pomiędzy jego gęstością, a ilością.

Jak zagęścić sos pomidorowy?

W przypadku sosów bazujących na warzywach mamy kilka opcji do wyboru. Możemy zagęścić sos zasmażką, dodać więcej warzyw lub zblendować te, które już znajdują się w potrawie. Zagęszczanie sosu warzywnego należy przeprowadzać ostrożnie, ponieważ dokładanie kolejnych porcji warzyw może zmienić jego smak. Z drugiej strony wykorzystanie blendera jest bardzo powszechnym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko sprawia, że konsystencja masy ulega zmianie, ale również nierzadko nadaje jej kremowy, pulchniejszy wygląd.

Na co uważać przy zagęszczaniu sosów?

Jest wiele sposobów na to, aby zagęścić zbyt rzadki sos. Wybierając konkretną metodę powinniśmy najpierw określić, czy chcemy aby zmiana nastąpiła tylko w wyglądzie, czy oczekujemy również tego, że dodatek wpłynie na smak potrawy. W tym drugim przypadku należy być ostrożnym, aby nie przesadzić w ilości różnych składników, które znajdą się ostatecznie w naszym sosie – może to negatywnie wpłynąć na jego smak lub też nie zgrać się z mięsem czy warzywami, do których będziemy chcieli go podać.

W przypadku, gdy decydujemy się na poprawę stanu sosu z wykorzystaniem mąki lub śmietany, dobrym pomysłem jest stopniowe dodawanie tych składników do sosu. Wykorzystajmy najpierw łyżkę mąki, a dopiero gdy nie widzimy dostatecznie dużej różnicy, zdecydujmy się na dodanie kolejnej – dzięki temu unikniemy sytuacji, w której w sosie bardziej czuć śmietanę lub mąkę, niż te składniki, które pierwotnie miały być na pierwszym planie.