Piątek, 03 maja 202403/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jak korzystać z firmowego samochodu?

Samochód firmowy może przydać się w różnych sytuacjach. Jednak należy zdawać sobie sprawę z obowiązujących zasad korzystania z takiego auta. Kto może nim jeździć? O co warto zadbać? Z czym wiąże się posiadanie firmowego samochodu?

Samochód firmowy – przeznaczenie i rodzaje

Samochód firmowy jest własnością wybranego przedsiębiorstwa. Taki pojazd kupuje się z myślą o przeznaczeniu go do celów biznesowych. W zależności od potrzeb i rodzaju branży, w której działa firma, auto będzie wykorzystywane w inny sposób. Może służyć jako wsparcie przy obsługiwaniu klientów, zapewniając nie tylko mobilność sprzedawcom, ale także dostarczenie oferowanych produktów. Kto jeszcze korzysta z takich samochodów? Przykładowo są to przedsiębiorstwa budowlane, przedstawiciele handlowi, kurierzy itp.

Alternatywą dla kupienia firmowego samochodu jest nie tylko popularny leasing lub wynajem długoterminowy, ale także używanie auta prywatnego. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/ksiegowosc/samochod-prywatny-w-firmie-jak-rozliczyc. Zastanów się, jaka opcja będzie korzystniejsza w Twoim przypadku.

Podstawowe zasady korzystania z firmowego samochodu

Wybierając samochód firmowy, należy wziąć pod uwagę konkretne przeznaczenie, które wiąże się bezpośrednio z działalnością przedsiębiorstwa. Zasady korzystania z takich pojazdów są dosyć podobne – nie ma dużego znaczenia, czy je wynajmiesz, kupisz na kredyt, czy postawisz na leasing. W każdym przypadku obowiązuje ekonomiczna jazda, kontrolowanie stanu technicznego pojazdu czy prowadzenie dokumentacji do przeprowadzenia rozliczeń.

Natomiast kluczowe różnice dotyczą choćby kwestii ponoszonych kosztów eksploatacyjnych i ich zwrotów, a także ubezpieczenia. Co więcej, leasingobiorcy przysługuje możliwość wykupienia samochodu firmowego. Możesz dowiedzieć się o więcej o tym, jak to dokładnie zrobić na stronie: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/finansowanie-dzialalnosci/jak-wykupic-samochod-z-leasingu. Warto też ustalić w przedsiębiorstwie, kto może jeździć samochodem służbowym.

Kto ponosi odpowiedzialność za auto firmowe?

Jeśli firma posiada całą flotę, konkretnym autem jeździ zazwyczaj jedna osoba. To właśnie ona ponosi odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów drogowych lub powstanie szkody z własnej winy. Z drugiej strony pracownik często może liczyć też na korzystanie z auta służbowego w celach prywatnych. Jednak szczegóły takiego rozwiązania zależą od wewnętrznych ustaleń firmy.

Przedsiębiorstwo odpowiada za ogólne utrzymanie samochodu, np. wykupienie ubezpieczenia i wydatki na paliwo. Jeśli właścicielowi pojazdu zależy na odliczeniu pewnych kosztów, może skorzystać z amortyzacji. Istnieją różne możliwości i metody, z którymi zapoznasz się m.in. na stronie: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/amortyzacja-samochodu-w-przedsiebiorstwie-stawki-metody-limity.

Zdarza się też, że pracownicy wymieniają się pojazdami w zależności od powierzonych im zadań. Wówczas należy monitorować, jakie auto będzie potrzebne w danym dniu i kto powinien z niego skorzystać. Zarządzanie pojazdami służbowymi wymaga dobrej organizacji czasu, a także ustalenia ścisłego regulaminu, którego musi trzymać się każdy kierowca w firmie.

Szczegóły korzystania z firmowego samochodu zależą od polityki przedsiębiorstwa. Choć wiele kwestii pozostaje niezmiennych dla każdego przypadku, ustalenia mogą się różnić ze względu na przeznaczenie pojazdu.