Piątek, 03 maja 202403/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jak dobrać olej maszynowy, który zapewni prawidłową pracę i przedłuży żywotność urządzeń?

Olej to środek niezbędny do prawidłowej pracy urządzenia. Wykorzystywany jest w maszynach i urządzeniach przemysłowych. Właściwy olej smaruje podzespoły i konserwuje je, przedłużając użyteczność sprzętu. Dowiedz się więcej na temat oleju maszynowego z naszego artykułu.

Co to jest olej maszynowy?

Olej maszynowy to środek smarny, przeznaczony do użytku przemysłowego. Jego właściwości stwarzają odpowiednie warunki do pracy elementów maszyn nawet w bardzo trudnych warunkach. Optymalne dodatki zapewniają właściwe smarowanie, zabezpieczają elementy maszyny przed zużyciem oraz separują wodę, która dostaje się do układu, przez co olej może dłużej pracować w urządzeniu. W zależności od wymagań, z pewnością znajdziesz optymalny olej maszynowy w ofercie sklepu Melkib. 

Olej maszynowy — zastosowanie

Do podstawowych zadań oleju maszynowego należy:

  • smarowanie,
  • chłodzenie,
  • ochrona przed korozją i osadami,
  • zbieranie i usuwanie zanieczyszczeń.

Takie działanie ma wpływ na zabezpieczenie przed zatarciem silnika. Dzięki specjalnym dodatkom oleje chronią także przed korozją i kawitacją. Specjalne chemiczne dodatki zapobiegają powstawaniu osadów wewnątrz silnika. 

Olej odprowadza zanieczyszczenia, takie jak opiłki metalu czy cząsteczki sadzy, do specjalnego filtra, co zapewnia ochronę przed uszkodzeniem elementów. Można więc powiedzieć, że olej pomaga w konserwowaniu maszyny i przedłużaniu jej żywotności. Co więcej, dobry olej może sprawić, że maszyna będzie pracować zdecydowanie ciszej, poprawiając komfort obsługujących ją osób. 

Jaki olej do łożysk wybrać?

Decydując się na konkretny olej, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Poza podstawowymi parametrami, takimi jak lepkość i temperatura krzepnięcia, które dostosowuje się do warunków, w jakich pracuje sprzęt, trzeba także wziąć pod uwagę między innymi:

  • sposób pracy — ciągły lub okresowy,
  • stopień obciążenia,
  • elementy, które będą mieć kontakt z olejem.

Prawidłowo dobrany olej będzie doskonale smarował łożyska i chronił przed tworzeniem się osadu.

W przypadku łożysk ślizgowych obecnych w urządzeniach wysokoobrotowych sprawdzają się oleje obiegowe. Ich specyfikacja jest zgodna z najbardziej zaawansowanymi wymaganiami, dzięki czemu mogą być stosowane nawet w przypadku wysokiego ryzyka związanego z zanieczyszczeniem wodą. Odpowiednie dodatki gwarantują oddzielanie wody od substancji smarnej bez tworzenia szlamu, jednocześnie zapewniając odporność na skrajne temperatury i utlenianie, chroniąc przed korozją. 

Olej do prowadnic i przekładni — jakie powinien mieć parametry?

Lepkość oleju powinna być dostosowana do zaleceń producentów urządzenia. Należy dobrać ją do temperatury, w jakiej urządzenie będzie pracować. Często praktykuje się stosowanie oleju o wyższej lepkości w okresie letnim i niższej w okresie zimowym. Lepkość jest zależna od temperatury – zastosowanie takiego zabiegu pozwala na utrzymanie tej samej konsystencji oleju przy różnych temperaturach otoczenia.

Jaki jest właściwy olej do łańcuchów?

Oleje przeznaczone do łańcuchów w urządzeniach przemysłowych, ale również w narzędziach budowlanych czy ogrodniczych, mają nieco odmienne właściwości i skład chemiczny od innych olei maszynowych. Wykorzystanie odpowiedniego środka smarnego, zgodnego z zaleceniami producenta, umożliwi długotrwałą, bezawaryjną pracę łańcucha. 

Dobór właściwego oleju maszynowego jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala ograniczać koszty generowane przez nagłe awarie oraz wydłuża okres użyteczności sprzętu. Wybierając olej, koniecznie zapoznaj się ze wskazaniami z instrukcji urządzenia!