Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jak dają się oszukiwać mieszkańcy woj. lubelskiego? Poznaj metody przestępców

Z dnia na dzień nasilają się przestępstwa polegające na oszustwach w sieci. Internauci narażeni są na utratę pieniędzy z kont, zaś starsi ludzie na utratę gotówki, a nawet cennej biżuterii i innych przedmiotów, np. starych wartościowych monet. Podpowiadamy jak działają oszuści.

W ostatnim czasie nie ma dnia bez oszustwa na szkodę mieszkańców woj. lubelskiego. Przestępcy przenieśli się do sieci i różnymi metodami starają się wyłudzić pieniądze lub okraść konta. Prezentujemy sposoby, które najczęściej oszuści stosują wobec mieszkańców regionu.

Oszustwo na BLIK-a

Metoda ta nadal popularna wśród oszustów i niestety stosowana z powodzeniem. Na czym polega? Otóż oszuści wykorzystują m.in. portal społecznościowy Facebook i aplikację Messenger do swojej przestępczej działalności. Oszust włamuje się na jakieś konto lub tworzy drugie konto, kradnąc zdjęcie i podszywa się pod osobę, która mamy w znajomych. Następnie rozsyła wiadomości z prośbą o opłacenie rzekomej paczki. Oszust dostaje kod BLIK, ofiara na telefonie potwierdza płatność i z konta znikają pieniądze, nie jako pomoc dla znajomego lub znajomej, ale na konto oszusta.

W tym przypadku zawsze sprawdzajcie autentyczność takie prośby, np. kontaktując się z tą osobą telefonicznie.

Oszustwo na pracownika banku

W tym przypadku dzwoni do nas oszust, który podaje się za pracownika departamentu do spraw bezpieczeństwa bankowego. Następnie opowiada historię o włamaniu na kontro bakowe. Oszust namawia swoją ofiarę do zainstalowania aplikacja, która daje mu zdalny dostęp do jej komputera. Wszystko ma się dziać w ramach sprawdzania konta i zabezpieczania środków. W tym czasie z konta ofiary znikają pieniądze, a następnie kontakt z oszustem urywa się. W tym przypadku oprócz utraty wszystkich środków z konta, istnieje ryzyko, że przestępcy zaciągną na nasze konto kredyty.

Należy zawsze zachowywać szczególną ostrożność kiedy dzwoni do nas osoba, która podaje się za pracownika instytucji i prosi o instalowanie oprogramowania do zdalnego dostępu do komputera. Szczególnie należy być czujnym, jeżeli prosi nas o zalogowanie do bankowości elektronicznej lub podawanie danych do logowania.

Oszustwo „na policjanta” i historia o akcji przeciwko przestępcom okradającym konta

To metoda, która od długiego czasu niestety sprawdza się oszustom. Tylko dlatego, że jej ofiarami padają starsze osoby, które łatwo (nie wszystkie) dają się zmanipulować przez telefon, zwłaszcza kiedy przestępcy grają na ich emocjach. W tym przypadku do seniorów dzwonią oszuści opowiadając historię związaną z akcją prowadzoną przeciwko oszustom. Fałszywy policjant namawia ofiarę do wypłacenia pieniędzy z konta, co więcej nalega, aby senior zaciągnął nawet pożyczkę. Następnie po pieniądze zgłasza się fałszywy funkcjonariusz i je odbiera. Są przypadki, że cała akcja nabiera celowo tempa, aby ofiara nie miała czasu na zastanawianie się i oszust zmusza ją do wyrzucenia pieniędzy np. przez okno lub z balkonu.

Oszustwo „na policjanta” i historia o wypadku członka rodziny

Sposób działania sprawców jest podobny. Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Proszą następnie o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację, na zakup samochodu albo wakacji w promocyjnej cenie. Oszuści są bezwzględni – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby.

Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna – podając się za funkcjonariusza CBŚ lub Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.

„Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Niestety starsze osoby ulegają presji i przekazują przestępcom pieniądze.

Oszustwo na kryptowaluty i inwestycje

Wyłudzeń dokonują głównie osoby podające się za tzw. „brokerów” inwestycyjnych. Firmy ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych i aplikacjach mobilnych.

Dla przyciągnięcia uwagi i uwiarygodnienia treści w reklamach wykorzystywane są wizerunki „przeciętnego Kowalskiego”, który szybko zyskał dzięki współpracy z „pośrednikiem”, lub wizerunek powszechnie znanych i rozpoznawalnych osób, (sportowców, dziennikarzy, celebrytów) bez ich wiedzy i zgody.

W przypadku tego oszustwa przestępcy obiecują uzyskanie szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty, a następnie namawiają do konieczności instalacji aplikacji (na komputerze lub telefonie), dającej możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty. Ofiara przekazuje oszustom możliwość zdalnego sterowania urządzeniem, przez które przestępcy dostają się na konto i przelewają pieniądze, a nawet zaciągają kredyty na konto ofiary. Następnie po wyczyszczeniu konta urywa się kontakt z „doradcą”.

Oszustwo na link w komunikatorze

Popularne w ostaniem czasie stały się oszustwa internetowe związane z rozsyłanymi linkami przez komunikatory. Przestępcy za pomocą komunikatorów tekstowych wysyłają nam linki, które przekierowują nas do różnych stron, łudząco przypominających te oryginalne.

Sposób działania w każdym przypadku jest taki sam, zmienia się jedynie historia opisywanej w treści wiadomości. Raz przestępcy proszą o dopłatę do transakcji wykonanych na aukcjach internetowych, a drugi raz o dopłatę do przesyłek kurierskich. Ofiary na fałszywych stronach internetowych podają swoje dane, numery telefonów, a także numery kart płatniczych. Na to tylko czekają oszuści i czyszczą konta ofiar.

By uniknąć takich sytuacji, należy zachować ostrożność i nie logować się do kont bankowych oraz stron internetowych za pomocą otrzymywanych w wiadomościach linków. Każda próba logowania, która wymaga od nas podania danych wrażliwych takich jak nr konta lub karty bankowej może świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem.

Oszustwo na żołnierza, aktora, lekarza

Popularną metodą wśród przestępców jest w ostatnim czasie oszustwo na „amerykańskiego żołnierza”, ewentualnie lekarza lub znanego aktora. Oszust wyszukuje w Internecie samotne osoby, po czym nawiązuje z nimi kontakt. Posługując się zdjęciami z sieci, przedstawia się jako amerykański żołnierz, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju.

Oszust poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową na zakup biletu lotniczego do Polski lub bardzo drogie leczenie, a nawet opłacenie wartościowej przesyłki. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy.

Oszustwo związane z zakupem pojazdu, sprzętu budowlanego lub ciągnika rolniczego przez Internet

Oszustwo polega na zmanipulowaniu osoby zainteresowanej zakupem np. pojazdu za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Ofiara znajduje ofertę, która ją interesuje, a następnie kontaktuje się z oferentem. Jak się okazuje, warunkiem zakupu sprzętu wystawionego w atrakcyjnej cenie jest wpłata pewnej kwoty pieniędzy za pojazd lub sprzęt budowalny.

Oszuści, aby uwierzytelnić całą transakcję, wystawiają fikcyjne faktury. Po otrzymaniu pieniędzy kontakt z oszustem urywa się, a oferta znika z Internetu, zaś telefon rzekomego sprzedającego zaczyna milczeć.

Jak uniknąć tego oszustwa? Nie wierzyć w super oferty! Oferty sprzedaży samochodów w zaniżonej cenie nie odpowiadającej wartości rzeczywistej powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Zawsze należy dążyć do kontaktu osobistego i możliwości obejrzenia kupowanego pojazdu. W żadnym wypadku nie wysyłać pieniędzy „z góry”, za jakikolwiek towar poprzez Western Union, Money Gram, czy do niesprawdzonego Escrow Service. Tak jak i w innych przypadkach należy dokonać wszelkich możliwych sprawdzeń osoby sprzedającej, czy firm pośredniczących w sprzedaży.

Oszustwo nigeryjskie

Oszustwo nigeryjskie (z ang. 419 Fraud, West African Fraud) – oszustwo na zaliczkę. Oszuści wykorzystują w tym celu pocztę elektroniczną. Rozsyłają wiadomości, w których piszą, że znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji (pomysłowość jest zadziwiająca, potrafią podawać się za byłych ministrów, prawników czy nawet naszych dalekich krewnych) i proszą o pomoc w podjęciu dużej sumy pieniędzy, czy też spadku. Ofiara jest zapewniana, że otrzyma dużą część przedmiotowej kwoty w zamian za wpłacenie kwoty na np. opłaty skarbowe czy prawników prowadzących sprawę spadkową. Jest to jedna z wielu form tego oszustwa.

Jak się uchronić przed oszustwem? Przede wszystkim nie odpowiadać na takie wiadomości, nie wierzyć w możliwość łatwego zdobycia majątku „dalekich krewnych”, usuwać z konta korespondencję spamową oraz zachować środki ostrożności.

Pamiętaj!

Osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego (cyberprzestępstwa) ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwaw jednostce Policji lub w prokuraturze, najlepiej najbliższej dla miejsca zamieszkania lub miejsca, w którym w danym momencie się znajduje. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.

(fot. pixabay.com)

12 komentarzy

 1. Myśliciel czy tam Myśliwy...

  Najlepsza metoda to na emeryturę z zus, ofe i ppk. 100% sukcesu.

 2. po pierwsze wierzą w obietnice pisu. po drugie ogladaja tv.

 3. Krzysztof,, Ochota,,

  Jak zmieni sie troszeczkę system, to okaże się, że taki proceder zamieszani byli: najblższa rodzina poszkodowanego, policjia oraz pracownicy banku. Inaczej nie rozwalisz tego interesu.

 4. Krzysztof,, Ochota,,

  Dodatek do mojego poprzedniego komentarza. To jest tzw technika łączenia (sił). Na studiach zdalnych raczej tego nie uczą 🙂 – kilkanaście zdolnych odpowiednio osób połączonych w całość jest w stanie rozwalić nawet każdą korporację. A nie tylko załatwić kogoś na marne 100 tysięcy. Tyle na ten temat.

 5. naiwność i głupota (liczenie na szybki zysk) leży u podstaw podobnych oszustw.

 6. Szerokorozumiana lubelska prowincya bryluje wrecz w byciu oszkiwaną /mym , głupota niektórych jest porażająca np. na amerykańskiego żołnierza lub syna słynnego ktora np, dwie puste baby wysłały ponad 50 tys . zł brawooooooooooooooooooooo

 7. poszkodowani to głównie wyborcy PO i tego czuba hołowni

 8. Blik tak nie działa- żeby doszło do transakcji to trzeba ją jeszcze potwierdzić w telefonie kodem pin. Więc to jest jakaś bzdura.

 9. Pokażcie jakiś filmik jak pracują oszuści np. za pomocą poczty e-mail.