Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Hej, masz może BLIK-a? Zobacz jak działają oszuści podający się za Twoich znajomych

Zmasowany atak oszustów internetowych na mieszkańców naszego regionu. Włamują się na konta na portalach społecznościowych i proszą znajomych o pożyczkę.

Nasila się działalność oszustów internetowych, którzy wymyślili kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy. W ostatnim czasie w naszym regionie notowanych jest coraz więcej przypadków tzw. oszustw na BLIK-a. Zasadza działania przestępców jest prosta. Po pokonaniu zabezpieczeń do kont na portalach społecznościowych rozsyłają do znajomych swojej ofiary wiadomości z prośbą o pożyczkę. Podają różne preteksty, np. że zapomnieli portfela, muszą coś pilnie opłacić, a wymagana jest płatność BLIK-iem.

Z uwagi, że o pomoc proszą, jak się wydaje bliscy czy też wieloletni znajomi, ofiary często nic nie podejrzewają i wykonują przekazywane im instrukcje. Wśród nich jest często pytanie o ilość środków na koncie, a następnie prośba o podanie kodów niezbędnych do wypłaty gotówki. Policjanci praktycznie każdego dnia przyjmują zgłoszenia od osób poszkodowanych w ten sposób.

W środę w godzinach wieczornych tego typu włamania dokonano na Facebookowe konto naszej czytelniczki. Oszuści w ciągu 10 min wysłali wiadomości z prośbą o pomoc do 40 jej znajomych. Niestety część z nich uwierzyła, że wykonuje ona zamówienie internetowe i możliwa jest tylko forma płatności BLIK-iem. Mając zapewnienia, że za chwilę na ich konta zostanie przelana gotówka, podali kody umożliwiające dostęp do ich środków finansowych. Pamiętajmy, otrzymując jakąkolwiek prośbę o pomoc finansową, nie ważne od jak bliskiej osoby, warto skontaktować się z nią telefonicznie lub osobiście i potwierdzić, czy jest prawdą, to co jest napisane w wiadomości.

Hej, masz może BLIK-a? Zobacz jak działają oszuści podający się za Twoich znajomych

Hej, masz może BLIK-a? Zobacz jak działają oszuści podający się za Twoich znajomych

Hej, masz może BLIK-a? Zobacz jak działają oszuści podający się za Twoich znajomych

(fot. nadesłane, pixabay)

13 komentarzy

  1. Wnuczkowie przeszli do podziemia…

  2. Ale debile, brawo WY.

  3. Ciekawe w jaki sposób sposób tym razem włamali się na konto? Nie ma żadnej informacji na ten temat?
    Możliwe, że wszystkie problemy zaczęły się od błędu użytkowniczki i/lub niedostatecznego zabezpieczenia konta.

    • Twarzoksiążka to nie google, nie wyśle powiadomienia o logowaniu z nowego sprzętu, jeśli zrobili to umiejętnie to kobieta mogła ogarnąć dopiero gdy znajomi zaczeli ubiegać się o spłate długu lub gdy zobaczyła historie wiadomosci.

      • Jeśli dobrze, to i to badziewie ma funkcję powiadomienia o logowaniu z nierozpoznanych urządzeń (również przez maila), ale pewnie takie coś trzeba samemu włączyć, podobnie jak weryfikację dwuetapową…

        • Tak, trzeba włączyć, tylko o ile pamiętam to FB nie ma wysyłania powiadomień o logowaniu z nierozpoznanych urządzeń, jedynie przy nieudanej kilkukrotnej próbie logowania wysyła powiadomienia na maila, więc brutal force tu odpada.
          Coś tu jest na rzeczy tak jak mówisz, wyciągnięcie hasła z serwera mało prawdopodobne, możliwe że ktoś używa trojana lub jakiejś innej techniki socjo.

  4. współczuję kierowcy

  5. Śmieje się,ale pierwszy raz w życiu cieszę się,że jestem biedna i nawet jakbym chciała,nie miałabym jak pomóc.

  6. Kto by to nie był, nie rozumiem tych bezmyślnych ludzi, którzy podają kody blik. Jak ktoś chce coś kupić to musi zapłacić sam i koniec. Co mnie obchodzi, że nie ma blika, niech zrezygnuje z transakcji. Przeleje później. Jak można w takie ściemy wierzyć, masakra. Co za bezmyślne społeczeństwo.

  7. Rodzinie i znajomym nie pożycza się pieniędzy.

  8. Zaprawdę uwierz, Ci ludzie zapatrzeni ślepo w FB są zdolni do wszystkiego, to dla nich większość życia towarzyskiego. Dorośli ludzie, którzy nie potrafią ze sobą rozmawiać twarzą w twarz chociaż daleko do siebie nie mają, ale za to przez różne portale, albo akurat ten portal społecznościowy, znakomicie się dogadują, kłócą, manifestują swoje ego i bardzo chętnie udostępniają informacje o sobie.
    Polacy są nieufni w kontaktach z innymi, ale za to przez Internet zrobią wszystko, zwłaszcza gdy im się wmówi, że korzystają z bardzo bezpiecznego oprogramowania.

Z kraju