Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na hałdzie w Bogdance ma powstać stok narciarski i trasy rowerowe

Wracają plany utworzenia zimowej atrakcji na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Na hałdzie odpadów pokopalnianych w Bogdance ma powstać stok narciarski z całym zapleczem.

Nowa hałda zostanie utworzona w pobliżu kopalni węgla kamiennego w Bogdance. Władze gminy Puchaczów dokonały zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu na kolejnych 100 hektarach kopalnia będzie mogła składować łupki węglowe oraz inne skały płonne, które stanowią odpad z produkcji węgla. Hałda ma mieć kilkadziesiąt metrów wysokości a jej zbocza mają zostać zagospodarowane. Według planów kopalni, chodzi o przygotowanie atrakcji zarówno na okres letni jak i zimowy. Według przedstawionej wizualizacji, ma tam powstać stok narciarski z pełnym zapleczem dla miłośników białego szaleństwa. Z kolei latem z hałdy mieliby korzystać miłośnicy dwóch kółek, dla których zaplanowano zbudowanie ścieżek rowerowych. Byłby do też doskonały punkt widokowy.

Plany dotyczące stoku narciarskiego na kopalnianej hałdzie pojawiły się już pod koniec 2011 roku. Wtedy to zarząd Bogdanki ogłosił, że zamierza stworzyć miejsca dla rekreacji pracowników, okolicznych mieszkańców a także dla turystów. Była mowa o sztucznie naśnieżanym profesjonalnym stoku narciarskim z wyciągiem, gdzie długość trasy miała wynosić 400 metrów. W pobliżu, w miejscu gdzie znajdują się zalane łąki, miało też powstać sztuczne jezioro, wielkością zbliżone do jeziora Rogóźno. Ówczesny zastępca prezesa LW Bogdanka Zbigniew Stopa podawał nawet termin powstania ośrodka narciarskiego. Miało to nastąpić w 2013 roku.

Bogdanka nie jest pierwszym miejscem, gdzie zastosowano tego typu rozwiązanie na górniczym terenie. Najbardziej znana jest Góra Kamieńsk, stanowiąca zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Utworzono tam Ośrodek Sportu i Rekreacji wyposażony w sztucznie naśnieżaną i oświetloną trasę narciarską, kolej krzesełkową o długości 760 m oraz dwa wyciągi o długościach 700 i 160 m. W lecie z terenu korzystają rowerzyści, którzy mają do dyspozycji trzy trasy o łącznej długości 42 km.

(fot. LW Bogdanka)
2017-02-08 18:27:46

16 komentarzy

  1. Tylko może coś dłuższego niż 400 m ? Jakby wyglądało jak Góra Kamieńsk to byłoby niezłe miejsce na białe szaleństwo. I to nie tylko na nartach – tor saneczkowy to jest świetny pomysł. Właśnie wróciłem za Szwajcarii Bałtowskiej – jest się na czym wzorować. http://gorakamiensk.info/index.php?page=galeria-z

Z kraju