Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze przejdą w środę przez woj. lubelskie. Możliwe podtopienia w wielu powiatach

Burzowa aura nie odpuszcza, w środę w regionie prognozowane są obfite opadu deszczu. Wszystko wskazuje na to, że kolejne godziny przyniosą ulewne opady deszczu, które spowodują podtopienia.

W środę przeważający obszar Polski jest w zasięgu wyżu z centrum nad Danią, natomiast w środkowej i górnej troposferze oddziałuje na pogodę niż z ośrodkiem odsuwającym się znad Czech nad Węgry. Na wschodzie kraju zaznaczy się wpływ linii zbieżności i płytkiego niżu z frontami atmosferycznymi. Ze wschodu Europy napływa ciepła i wilgotna masa powietrza. Temperatura wyniesie od 20°C do 23°C w najcieplejszym momencie dnia.

Noc z wtorku na środę przyniosła intensywne opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego, miejscami sumy opadów przekroczyły 30 mm. Prognozy na kolejne godziny wskazują, że to nie koniec dynamicznej aury w regionie. Prognozowane są burze, którym głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, które spowodują podtopienia.

Rozwój burz rozpocznie się prawdopodobnie około południa. Najpierw w obszarach rozpogodzeń, gdzie nagrzana zostanie przypowierzchniowy warstwa graniczna. Burze przemieszczać mają się z zachodu na wschód. Na ogół zgodnie z przepływem w środkowej troposferze. Prędkość ruchu komórek burzowych nie będzie duża, co przy dużej zawartości wody opadowej w troposferze prowadzić będzie do wystąpienia intensywnych opadów deszczu. Akumulacja opadów wyniesie od 10 mm do 50 mm. Strefa burz obejmie zwłaszcza wschodnie, centralne i zachodnie powiaty woj. lubelskiego. W wielu miejscach burze mogą spowodować podtopienia. Mając na uwadze powstawanie tzw. szlaków konwekcyjnych, będzie istniało ryzyko występowania nadmiernych sum opadów w krótkim czasie.

Prawdopodobieństwo burz z ulewnymi opadami powodującymi podtopienia ocenia się na 95%.

Wiatr dzisiaj stanowić ma mniejsze zagrożenie. Porywy wiatru nie przekroczą na ogół 75 km/h. Opady gradu będą rzadkie i nie powinny osiągną zazwyczaj 2 cm średnicy. Większa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta około godziny 15. Burzowa aura może utrzymać się do godzin wieczornych, ale mając na uwadze zaleganie ciepłego i chwiejnego powietrza zjawiska burzowe możliwe są również w porze nocnej, a ich podstawowym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu. Ryzyko opadów gradu i silnego wiatru z konwekcji uniesionej będzie ograniczone.

Kolejne dni dalej burzowe i ciepłe. Szczególnie gwałtowne burze są prognozowane w piątek i sobotę.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Z kraju