Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Zalania, gradobicia i silny wiatr do 90 km/h

W piątek w woj. lubelskim prognozowane są intensywne burze. Dzisiejsze zjawiska burzowe będą groźniejsze niż te czwartkowe. Należy spodziewać się podtopień, a miejscami nawet powodzi błyskawicznych. Zagrożeniem będzie także silny wiatr.

W piątek czeka nas kontynuacja burzowej aury na obszarze Polski wschodniej. Dzisiejsze zjawiska burzowe będą groźniejsze, niż te, które powstały w czwartek. Prognozuje się ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień, miejscami opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm i wiatr do 90 km/h. Temperatura wyniesie dziś od 24°C do 26°C w najcieplejszym momencie dnia.

Sytuacja synoptyczna względem ostatnich dni nie ulega zmianie. Dalej pozostajemy w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Dodatkowo z południa do centrum Polski przemieszczać będzie się dziś płytki niż „OCTAVIA” w obrębie którego wystąpią wyraźne strefy zbieżności wiatru dolnego. Napływa bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza znad Morza Czarnego.

Już od godzin przedpołudniowych prognozowany jest rozwój chmur burzowych Cumulonimbus. Warunki panujące dziś w troposferze sprzyjać mają powstawaniu pojedynczych, pulsacyjnych komórek burzowych oraz struktur wielokomórkowych. Średni okres życia burzy wyniesie od 15 minut do godziny. Na granicy wypływu zimnego powietrza (ang. outflow boundary) rozwijać mają się następne burze.

W regionie prognozowane są dziś także struktury wielokomórkowe. Przepływ mas powietrza będzie niewielki, a chmury przemieszczać mają się od wschodu na zachód, północny-zachód. Duża wodność atmosfery, niska prędkość przemieszczania skutkować może dużymi sumami opadowymi. W czasie burz opady od 10 mm do 50 mm, co prowadzić ma do podtopień, a miejscami nawet powodzi błyskawicznych.

Dodatkowo w czasie burz wystąpią silne prądy zstępujące. Możliwe opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm, wiatr od 60 km/h do 90 km/h, co może prowadzić do szkód. Duża aktywność elektryczna stanowić może zagrożenie dla zdrowia i życia. Niewykluczone są także pożary od wyładowań atmosferycznych. Po godzinie 13 w wielu regionach Polski wschodniej spodziewane są burze prowadzące do zalań i gradobić. Największa aktywność burzowa wystąpi od godz. 14 do 18.

Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości wskazują, że niebezpieczna pogoda wystąpi na przeważającym obszarze woj. lubelskiego. Zagrzmi m.in w centrum, na południu, wschodzie, zachodzie i północy województwa lubelskiego. Najgroźniej może być w powiatach południowych i centralnych oraz zachodnich.

Większa aktywność burzowa może utrzymać się jeszcze do godzin późno popołudniowych. Grzmieć może jeszcze wieczorem, ale burze zaczną stopniowo tracić na intensywności w pierwszej części nocy. Uniesiony tryb konwekcji ograniczy groźne zjawiska nocą, a podstawowym zagrożeniem pozostaną wyładowania atmosferyczne i ulewy.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

Na zdjęciach wczorajsze burze w rejonie Lublina

(fot. lublin112.pl, fanipogody.pl)

Jeden komentarz

  1. Wypada dodać, że przewidywane silne prądy zstępujące mogą być przyczyną wystąpienia lokalnych, gwałtownych uderzeń wiatru (downburst), których skutki porównywalne są do skutków przejścia trąb powietrznych, przez co same zjawiska bywają nierzadko mylone, zwłaszcza w przekazach medialnych.

Z kraju