Piątek, 06 grudnia 202406/12/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Wystąpią lokalne zalania, opady gradu i silny wiatr

W czwartek w regionie wystąpią lokalnie gwałtowne burze, którym będą towarzyszyć obfite opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. W trakcie zjawisk burzowych należy spodziewać się silnych porywów wiatru oraz opadów gradu.

Dzisiaj cała Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Od Pomorza przez centrum kraju aż po Opolszczyznę przebiega strefa pofalowanego, rozmywającego się frontu atmosferycznego. Natomiast na wschodzie zaznaczy się linia zbieżności wiatru dolnego, na której rozwiną się gwałtowne burze. Temperatura wyniesie dziś od 23°C do 27°C na obszarze woj. lubelskiego.

Boże Ciało przyniesie gwałtowne burze w regionie. Zjawiskom burzowym będą towarzyszyć opady gradu, ulewy i silny wiatr do 90 km/h. Miejscami chmury burzowe będą wykazywać się zwiększoną aktywnością elektryczną.

W dalszym ciągu pozostajemy pod wpływem wilgotnej i dość cieplej masy znad Morza Czarnego. Dziś już od godzin przedpołudniowych, po ustąpieniu chmur niskich i nagrzaniu dolnych warstw troposfery rozpocznie się rozwój chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus na lokalnych strefach zbieżności wiatru dolnego. Największa aktywność burzowa jest spodziewana pomiędzy godziną 15 a 20 w czwartek.

Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą zarówno powstaniu pojedynczych komórek, nawet o cechach superkomórki. Głównie na wschodzie regionu oraz struktur wielokomórkowych, których ruch odbywać ma się z południowego-wschodu na północny-zachód i północ. Powolny ruch ośrodków burzowych ma być spowodowany niewielkim przepływem sterującym w środkowej troposferze, co skutkować może nadmiernymi sumami opadowymi i zalaniami w wielu miejscach.

Burzom mogą towarzyszyć opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm i wiatr do 90 km/h. Późnym popołudniem nad południowo-wschodnią i wschodnią część regionu może nasunąć się klaster wielokomórkowy znad Ukrainy, który przybierze najprawdopodobniej postać mezoskalowego układu konwekcyjnego. Podstawowym zagrożeniem z jego strony będą ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić miejscami do powodzi błyskawicznej. Burze lokalnie wystąpią dziś w całym regionie.

Najgroźniejsze burze są prognozowane w godzinach popołudniowych i wieczornych. Zjawiska burzowe zaczną stopniowo zanikać w pierwszej części nocy, ale mając na uwadze zaleganie ciepłego i chwiejnego powietrza znad Morza Czarnego, burze prawdopodobne są lokalnie przez całą dobę. Należy jednak dodać, że w godzinach nocnych konwekcja tworzyć ma się z uniesionego trybu, zatem podstawowym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu oraz wyładowania atmosferyczne. Początkowo późnym wieczorem i wczesną nocą możliwe opady gradu i wiatr do 90 km/h. Ponadto najbardziej rozbudowane w pionie ośrodki burzowe wykazywać mogą się zwiększoną aktywnością elektryczną.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. fanipogody.pl)

6 komentarzy

  1. Kurna tyle tekstu a wystarczyło napisać uwaga dziś możliwe burze z gradem. Mogą występować lokalne podtopienia

  2. Temat wiekszosci wypracowań w szkole też można sterescić w kilku zdaniach ,ale przecież nie o to chodzi żeby było krótko ,tylko zeby było co czytać na parę stron

  3. Jak jeden z drugim nie chcesz, to nie czytaj, tylko obejrzyj sobie przepowiednie pogody w jakimś tefałpisie lub innym tefałenie.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia