Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Wiatr nawet 100 km/h, możliwe gradobicia i ulewy powodujące podtopienia

Prognozy numeryczne wskazują, że dziś w woj. lubelskim powinny pojawić się gwałtowne burze. Porywy wiatru w zasięgu ośrodków burzowych sięgnąć mogą około 100 km/h, prawdopodobne są lokalne gradobicia i zalania, które miejscami mogą spowodować najsilniejsze burze. Istnieje niskie ryzyko tornad.

Już wczoraj nad północną częścią Polski swój wpływ zaznaczał front atmosferyczny o charakterze anafrontu. Był to nawet pofalowany front atmosferyczny. Ponadto w środę nad Europą zaznaczał się wyraźnie nasilony poziomy przepływ mas powietrza, który był spowodowany obecnością prądu strumieniowego wynikającego ze sporego kontrastu termicznego między północą a południem Europy. Przepływ mas powietrza nie jest jednak tak silny jak w półroczu chłodnym, kiedy to zróżnicowanie pod względem temperatury i wilgotności jest zdecydowanie większe na stosunkowo na niewielkim obszarze, wpływając finalnie na prędkość wiatru w środkowych i górnych warstwach troposfery.

Należy również wspomnieć o nasilającym się z biegiem dnia wietrze przy ziemi wynikającym z przechodzenia zatoki niżowej i frontu chłodnego, który dokona istotnej wymiany masy powietrza w czwartek. Średni wiatr od 20-35 km/h, początkowo z sektora południowo-zachodniego, z biegiem dnia skręcającego na zachodni, a następnie północno-zachodni, w porywach poza obszarem oddziaływania burz do 60-80 km/h.

Lokalnie z uwagi na wysuszoną powierzchowną warstwę gleby, wiatr unosić ma piach i pył z pól, ograniczając widzialność nawet do kilku metrów na pobliskich drogach.

Temperatura w woj. lubelskim wyniesie dziś od 23°C do 25°C. Będzie to więc drugi dzień gorący w tym roku na obszarze Polski wschodniej. Przed nacierającym frontem atmosferycznym o charakterze chłodnym spodziewana jest silne usłonecznienie. Spowoduje to z biegiem dnia wzrost energii dostępnej drogą konwekcyjną do umiarkowanych i wysokich wartości. Istotnie nasilony przepływ mas powietrza spowodowany ma być obecnością prądu strumieniowego. W całym pionowym profilu troposfery, oczekiwane są nasilone pionowe uskoki wiatru, sprzyjając dobrej organizacji czwartkowych burz. W obrębie nacierającego frontu chłodnego, dojdzie do istotnego wymuszenia pionowych ruchów konwekcyjnych, sprzyjając powstawaniu chmur burzowych Cumulonimbus. W początkowej fazie mogą być to pojedyncze komórki, które w krótkim okresie czasu mogą przybrać formę superkomórek burzowych, następnie w dojrzałej fazie we wschodniej części naszego regionu możliwe są burze wielokomórkowe, opuszczając naszą wschodnią granicę.

Podstawowym zagrożeniem okażą się silne, konwekcyjne porywy wiatru dochodzące do około 90-100 km/h, opady gradu o średnicy do 2, 3,5 cm. Istnieje stosunkowo niskie prawdopodobieństwo uformowania się lokalnych trąb powietrznych z najsilniejszych burz superkomórkowych. Szczególnie we wschodniej części naszego regionu. Pierwsze burze rozwinąć mogą się już około południa, ale to właśnie pomiędzy 13 a 17 powinno być najwięcej burz.

Modele nie są do końca zgodne, jeśli chodzi o zasięg najgroźniejszych burz. Te lokalnie mogą pojawić się w całym woj. lubelskim. Wygląda jednak na to, że najsilniejsze i najliczniejsze formacje burzowe ograniczą się głownie do powiatów na południu i wschodzie oraz południowym-wschodzie Lubelszczyzny.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych, lecz lokalnych burz szacuje się na około 85%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

12 komentarzy

 1. Czyja to prognoza pogody?

  • „Ktosiu” – nie ważne kto mówi, ale co mówi. 😆

  • Ważne, że zawsze sprawdzają się w ponad 90%. Od lat robią dobrą robotę z prognozami.

   • Poczytaj art. z tego roku tj. ich reklamy i sprawdź trafność . Jakby rybacy tak łowili ryby jak oni burze to nie znałbym smaku ryby.

    • Nie róbcie kichy i nie sponsorujcie tych łowców, żenada ale wejścia się liczą. Dzbany

   • Dobrej żarty. Korzystają z gotowych modeli numerycznych więc nawet babcia z kiosku będzie na ich podstawie wiedziała co nas czeka. Żaden wyczyn.

 2. Prognozy numeryczne wskazują, że dzisiaj ktoś gdzies wygra w totka.

  • Raczej: Prognozy numeryczne wskazują, że dzisiaj ktoś gdzieś MOŻE wygrać w totka.

   😉

 3. Polscy Łowcy Burz mówią o wysokim ryzyku tornad. No to jak?

 4. I gdzie te burze? Przeszła jedna delikatna. Ani gradu ani nic.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo