Środa, 04 grudnia 202404/12/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze możliwe we wtorek na obszarze woj. lubelskiego

We wtorek w regionie prognozowane są gwałtowne burze, które przyniosą obfite opady deszczu. W trakcie burz należy spodziewać się sporej liczby wyładowań atmosferycznych, które będą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Do naszej części Europy w dalszym ciągu dociera ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza z południa i południowego-wschodu. Jest to powietrze polarnomorskie ciepłe. Znajdujemy się pomiędzy wyżem znad wschodniej części Europy a niżami na zachód od naszego kraju. Polska jest w obszarze obniżonego ciśnienia. Zaznacza się tzw. bruzda niskiego ciśnienia. Różnica ciśnienia w naszej części Europy ma być niewielka w dalszym ciągu, co przełoży się na słaby wiatr w środkowych i górnych warstwach troposfery. Zatem pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości, występować ma umiarkowana i duża chwiejność termodynamiczna, sprzyjając rozwojowi burz, które lokalnie okażą się gwałtowne.

Masa powietrza zalegająca nad Polską okaże się nie tylko ciepła, ale również wilgotna i chwiejna. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza sięgnie nawet 38-45 mm, stwarzając duże zagrożenie ze strony ulewnych opadów deszczu. Na skutek dziennego nagrzania przez promieniowanie słoneczne przypowierzchniowych warstw powietrza, wzrośnie chwiejność termodynamiczna. Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale szczyt aktywności powinny osiągnąć w godzinach popołudniowych i późno popołudniowych. Tworzyć będą się zarówno izolowane komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe, które mogą trwać nieco dłużej. Na skutek przechodzenia lokalnych burz sumy opadowe mogą sięgać 30-50 mm, a punktowo nawet przekraczając 50 mm i prowadząc do podtopień. Aktywność elektryczna ma być umiarkowana i duża, stwarzając zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

W burzach pulsacyjnych niewykluczone są silne porywy wiatru, za które odpowiedzialne będzie zjawisko downburst/microburst. Porywy wiatru mogą sięgać 70-100 km/h. W najsilniejszych burzach padać ma grad o średnicy do 2-3 cm. Stopniowy spadek aktywności burzowej zacznie być obserwowany w godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy. Jednak lokalnie w regionie burze mogą utrzymywać się przez całą noc. Komórki burzowe przemieszczać mają się ze wschodu na zachód, północny-zachód ze stosunkowo niewielką prędkością.

Lokalne burze są możliwe dziś w całym regionie. Trudno wskazać, gdzie dokładnie się rozwiną z uwagi na wewnątrzmasowy charakter konwekcji. Niewykluczone, że najwięcej burz pojawi się na południu województwa lubelskiego. Szczególnie w lubelskiej części Roztocza, gdzie ważną rolę w procesie tworzenia się chmur Cumulonimbus może odegrać ukształtowanie terenu na tym obszarze.

Prawdopodobieństwo lokalnych, lecz silnych burz wynosi 90% w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. Oj lepiej nie…

  2. Przecież niedawno było, że susza, i rzeki nie ma.

    • Ocena: 0

      Susza nadal jest. To, że popadało 5 dni nie oznacza, że nastąpił cud. Żeby to wiedzieć, trzeba przed zabraniem głosu w sprawie nieco się dokształcić 😉

      • Jaka susza? Hydrologiczna? Rolnicza? Hydrogeologiczna? O powiedz nam uczony, o jaką ci chodzi?

  3. Matka Polka jezdem !!! - (choć nie chcem, ale muszem)
    Ocena: 0

    W trakcie burz należy spodziewać się sporej liczby wyładowań atmosferycznych, które będą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia, ale tylko dla zdeklarowanych grzeszników, Boże.

  4. Wierna słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz
    Ocena: 0

    Napisano tu dużo uczonych słow, nawymądrzanosię, nawysilano, a (ponoć dobry) Bóg i tak „swoje” zarządzi.
    Kogo zechce podtopić to podtopi, a w kogo przymierzy piorunem, też jego boża wola.
    Byle by trafił we właściwego grzesznika, bo stary przecie, swoje lata ma, to i wzrok nie tęgi…

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia