690 680 960

Górnicy żądają 10 tys. zł pensji i zwrotu kosztu dojazdów do pracy. Grożą sporem zbiorowym

W przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy górników z zarządem kopalni w Bogdance. Mają one dotyczyć spraw płacowych. Górnicy żądają podwyżki o 15 proc., spółka wyjaśnia, iż może to zagrozić jej stabilności.

Zaostrza się sytuacja w kopalni w Bogdance. Chodzi o oczekiwania w sprawie wynagrodzeń na przyszły rok, jakie na początku listopada złożyły do zarządu związki zawodowe działające w spółce Lubelski Węgiel Bogdanka. Mowa w nich o wyrównaniu tegorocznych wynagrodzeń o współczynnik inflacji, a także podwyższeniu przyszłorocznego średniego przeciętnego wynagrodzenia o 15%, do kwoty 10 100 zł.

Pracownicy kopalni oczekują również przejrzystych i jasnych kryteriów podziału premii produkcyjnej za 2021 rok, oraz odpisu na pracowniczy program emerytalny do 5,5%. Do tego dochodzi również podniesienie wartości posiłku regeneracyjnego do 1% najniższego krajowego wynagrodzenia, ich realizacja w różnych placówkach handlowych, a także wzrost zwrotu za dojazd do pracy do 12 zł za dniówkę.

Do tej pory obu stronom nie udało się dojść do porozumienia. Związkowcy dali więc zarządowi spółki czas do 21 grudnia, aby sprawa ta została sfinalizowana. W przeciwnym razie grożą sporem zbiorowym. Negocjacje na ten temat zostały zaplanowane na przyszły tydzień. Górnicy liczą, że uda im się dogadać z władzami kopalni.

Obecnie średnia płaca w spółce Lubelski Węgiel Bogdanka wynosi 8,6 tys. zł. Pracownicy tłumaczą, że w ostatnim czasie znacznie wzrosła inflacja, przez co gwałtownie drożeją towary i usługi. Dlatego też wraz za tym powinny pójść podwyżki płac. Z kolei przedstawiciele kopalni wskazują, iż oczekiwania pracowników są zbyt wysokie.

Jak obliczono, realizacja postulatów płacowych oznaczałaby dla kopalni koszt w wysokości 148,8 mln zł, z czego 96,4 mln zł, to podniesienie średniego wynagrodzenia do 10,1 tys. zł. W konsekwencji mogłoby to zagrozić stabilności spółki. Władze LW Bogdanka zaproponowały wypłatę nagrody rocznej po osiągnięciu wysokości poziomu wydobycia 9,6 mln t. Spotkanie obu stron w tej sprawie odbędzie się we wtorek 14 grudnia.

(fot. LW Bogdanka)

62 komentarze

  1. Pracuje w LW 4 lata wypłata za Listopad 3800 zł na rękę .. do średniej troche brakuje ;/

  2. Proponuję, żeby pracownicy że spółek zrobili to samo i zawalczyli o swoje wkoncu

  3. Ja mam tyko uwagę do redakcji i prośbę do kolegów. Nie klikajcie w linki 112Lubin bo po co? Tu są same nagłówki… brak rzetelnego dzienikarstwa. Samo to że się nikt nie podpisuje pod „artykułem” pokazuje poziom tego portalu… A próbując przekonać ludzi do swoich racji dodatkowo napędzacie lawinę hejtu. Może czas zacząć promować górnictwo i zacząć się chwalić kwotami wsparcia, sponsoringu dla regionalnych sportowców. Przecież to zarząd że swoich nie daje – wypracowuje to załogą. O tym się nie pisze – jaki wpływ ma zakład na lokalną społeczność, o projektach wsparcia dla regionu. Po co o tym pisać to nie przynosi kliknięć. Powiem tyle jestem pierwszy raz na tym portalu i ostatni. Zapewne usuną ten komentarz… i wolność słowa umrze śmiercią naturalną. Szczęść Boże.

    • Ooooo tylna część ciała zapiekła? Może odpowiednią maść podesłać? Cwaniak się znalazł, co by chciał, aby to było tematem tabu. Bo co, bo redakcja nie boi się o tym pisać? Bo nikt jej nie każe jakie tematy mogą poruszać, a jakich nie? Właśnie tym działaniem, i takimi komentarzami wystawiacie o sobie świadectwo. Potwierdza się to, o czym wiadomo od dawna. A jakbyś śledził portal, to byś wiedział, że o sukcesach Bogdanki tu też na bieżąco można przeczytać. A o waszych żądaniach szeroko opisują też inne portale, w tym ogólnopolskie. Jednak trzeba umieć korzystać z mózgownicy, aby to zauważyć. Kolejna rzecz, zanim zacznie się komuś brak rzetelności, warto sprawdzić, czy ma się rację. Gdyż zrobiłeś z siebie pośmiewisko. A wszystko dlatego, że to samo, co jest w tym artykule, ogłosiły wasze związki, jak też zarząd kopalni w komunikacie.

  4. Prezes ma firmę i zarabia 100 tys. PLN miesięcznie. Zatrudnia 9 pracowników i płaci im po 2 tysie miesięcznie. Wyciągając średnią zarobków w całej firmie nieźle na papierze wyglądają zarobki fizoli.

Kursy walut

  • USD 4.413zł -0.16%
  • GBP 5.3808zł 0.35%
  • EUR 4.7109zł 0.1%
  • CHF 4.7477zł -0.53%

Polub nas