Świąteczny klimat zawitał do Kazimierza Dolnego. To wszystko zasługa mieszkańców (zdjęcia)

Nadwiślańskie malownicze miasteczko rozświetliły świąteczne iluminacje. Wiele osób wskazuje, że wygląda ono teraz jak z bajki. W weekend odbędzie się tam również Kazimierski Jarmark Świąteczny.

Zakończył się montaż i uruchamianie świątecznych iluminacji w Kazimierzu Dolnym. Na Rynku, jak też okolicznych uliczkach pojawiło się wiele świecących ozdób, które mają nadać miasteczku wyjątkowego klimatu. Z kolei na Górze Trzech Krzyży umieszczono gwiazdę betlejemską.

Nie zabrakło oczywiście również choinki. Świąteczne drzewko przyjechało z pobliskiej Dąbrówki i zostało podarowane miastu przez jedną z rodzin. W transport kilkumetrowej wysokości świerku, który waży kilka ton, zaangażowali się druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazimierzu Dolnym.

Jak wyjaśnia burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski, tegoroczną iluminację, a dokładnie coraz większą liczbę ozdób świątecznych, trzeba zawdzięczać Monice Kubiś-Arbuz, która zgłosiła do budżetu obywatelskiego projekt „Świąteczny Nastrój”. Uzyskał on największe poparcie mieszkańców, a tym samym został skierowany do realizacji.

W najbliższy piątek w tym nadwiślańskim miasteczku rozpocznie się 14. Kazimierski Jarmark Świąteczny. Przez trzy dni na mieszkańców oraz turystów czekać będą stoiska z okolicznościowymi produktami, rękodziełem, dekoracjami, a nawet świątecznymi prezentami. Do tego dochodzą również regionalne potrawy, przekąski i trunki.

Swój stragan rozstawią też miejscowi strażacy. Skosztować będzie można m.in. wyrobów z dziczyzny, ciepłych zup, pizzy przygotowywanej i pieczonej na bieżąco w kuchni polowej, różnych przekąsek, ciast i wielu innych dobrych rzeczy przygotowanych zarówno przez samych druhów, jak też ich najbliższych oraz przyjaciół.

(fot. Artur Pomianowski)

Zobacz również

6 komentarzy

  1. Jarmark, tłumy chorych, nieszczepionych, w maseczkach na ustach z nosem dumnie odkrytym. Potem Nowy Rok i Nowy Krzyż na górze symbolizujący pandemię XXI wieku. No ale wolny wybór. Bawcie się.

    • Pan Anioł Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

      Masz rację, po świętach będzie płacz w obie garście i zgrzytanie zębów, ale pandemia, nie pandemia, świąteczna szopka „owieczek”, musi się odbyć.

  2. szaujmy oby tylko mniej do PISurów

  3. Przecież takie światełka są na każdej Koziej Wólce i nikt o tym nie pisze.

  4. mocno skromnie ! nie wysilili sie – jak na taka sławe K azimierza powinni zrobic wielllkie halo- a sa ku temu warunki terenowe – mlownicze wzgorza masa turystow z całej polski

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa
W Biłgoraju odbędzie się Zlot Kapel Podwórkowych