Gorąco zrobi się tylko na moment, potem czeka nas duże ochłodzenie

W piątek temperatura wyniesie na obszarze woj. lubelskiego od 27°C do 29°C w najcieplejszym momencie dnia. Noc z soboty na niedzielę przyniesie w regionie opady deszczu, później nadejdzie ochłodzenie.

W piątek Polska znajdzie się pod wpływem niżu, który znad wschodnich Niemiec przemieści nad Morze Bałtyckie. Początkowo cały kraj znajdzie się w napływie powietrza zwrotnikowego z południa. W drugiej części dnia wkroczy front chłodny, za którym rozpocznie się spływ masy polarno-morskiej znad Atlantyku Północnego. Pierwszy dzień weekendu z dużym zachmurzeniem oraz opadami. Front zwolni i wyraźnie zafaluje, co przyniesie opady. Kolejne dni przyniosą niskie wartości na termometrach jak na lipiec. Okresami będzie poniżej 20 stopni w ciągu dnia.

10 lipca przyniesie chwilowy powiew gorącego lata w naszej części Europy. Napłynie bardzo ciepła i wilgotna masa z południa Europy. Temperatura wyniesie na obszarze woj. lubelskiego od 27°C do 29°C w najcieplejszym momencie dnia. Zachmurzenie ma być małe do umiarkowanego. Wiatr umiarkowany, okresowo silny z południa do 50 km/h. Burze i opady są jednak mało prawdopodobne w regionie z powodu obecności suchych warstw powietrza w środkowej i górnej troposferze oraz braku wyraźnych mechanizmów wspomagających konwekcję.

Noc z piątku na sobotę prawdopodobnie bez opadów i burz w całym regionie. Temperatura wyniesie od 15°C do 17°C. Zachmurzenie ma być przeważnie małe, a wiatr słaby z kierunków południowych.

Sobota przyniesie znaczne załamanie pogody w Polsce wschodniej. Front atmosferyczny zwolni i zafaluje, dodatkowo wzdłuż frontu przemieszczać będzie się zaburzenie falowe, które urośnie najprawdopodobniej do postaci mezoskalowego układu niżowego. Termometry pokażą od 18°C do 20°C. Zachmurzenie będzie przeważnie duże, okresami całkowite. Możliwe są opady deszczu, a prawdopodobnie na krańcach wschodnich również burze. Obszar burz będzie zależny od zasięgu ciepłej masy powietrza i położenia frontu pofalowanego. Więcej informacji podamy w najbliższym czasie.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie w naszym regionie opady deszczu. W początkowej fazie możliwe są również burze, które mogą być wbudowane w strefę opadów jednostajnych, podwyższając sumy opadów do 30-40 mm. Temperatura wyniesie od 12°C do 15°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresowo silny z północy do 65 km/h w porywach. W drugi dzień weekendu nasz region znajdzie się w mocno wychłodzonej masie polarno-morskiej. Temperatura wyniesie w najcieplejszym momencie dnia od 15°C do 17°C. Znajdziemy się pod wpływem wyżu z rejonu Azorów, ale burze adwekcyjne są mało prawdopodobne.

Początek nowego tygodnia dalej chłodny. W poniedziałek może być nawet poniżej 20°C. Prawdopodobne są przelotne opady deszczu o pochodzeniu konwekcyjnym.

We wtorek zrobi się nieco cieplej do 21°C, ale dalej napływać ma chłodna masa powietrza znad Atlantyku. Modele numeryczne prognozują, że dni gorące, czyli powyżej 25 stopni wystąpią dopiero od 15-16 lipca. Fal upałów nie widać w prognozach do 3 dekady miesiąca, a sam lipiec może zapisać się w naszej części Polski jako zimny z temperaturą poniżej normy termicznej i opadami w pobliżu normy.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

2 komentarze

 1. I bardzo dobrze.! Lepiej chłodniej, niż pot po….ch się leje.

 2. globalne ocieplenie – czego nie rozumiesz ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7466zł 0.38%
  • GBP 5.1104zł 0.3%
  • EUR 4.548zł 0.16%
  • CHF 4.2219zł 0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL