Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gimbusy zagrażają życiu i zdrowiu uczniów. Na szczęście w naszym regionie jest lepiej

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrole autobusów przewożących dzieci do szkół. Wyniki są fatalne, stan techniczny pojazdów zagrażał nawet życiu i zdrowiu przewożonych nimi dzieci. Na szczęście w naszym regionie wyniki są lepsze.

Jak wyjaśnia NIK, po przeprowadzonych niedawno kontrolach autobusów przewożących dzieci do szkół, ich wyniki wskazują, że skontrolowane gminy organizujące dowóz do przedszkoli i szkół nie zapewniały dostatecznego poziomu bezpieczeństwa przewożonym dzieciom i uczniom. W co trzeciej kontrolowanej gminie stan techniczny autobusów, którymi dowożono dzieci i uczniów nie spełniał wymogów określonych przepisami, a w skrajnych przypadkach stwarzał realne zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów. Niesprawne autobusy stanowiły także zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Jedynie w ośmiu spośród 30 skontrolowanych gmin i to tylko na części z tras, do dowożenia dzieci i uczniów używano pojazdów spełniających warunki techniczne i posiadających wyposażenie przewidziane dla autobusów szkolnych, które w ruchu drogowym wyróżnia przede wszystkim pomarańczowy kolor nadwozia.

Wyniki kontroli wykazały również liczne przypadki nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego podczas dowożenia dzieci. Dotyczyło to zarówno zachowania kierujących autobusami, którzy zatrzymywali pojazdów w miejscach do tego nieprzystosowanych lub wręcz niedozwolonych, czy też po niewłaściwej stronie jezdni), jak również braku albo nieprawidłowego oznakowania miejsc wsiadania i wysiadania dzieci i uczniów. Blisko połowa przystanków, na których do autobusów wsiadały oraz wysiadały z nich dzieci i uczniowie, nie posiadała żadnego oznakowania. Ponieważ kontrole przeprowadzono tylko w kilku miejscach, m.in. na Pomorzu, w okolicach Krakowa czy Białegostoku, z uwagi na niepokojące wyniki Prezes NIK wystąpił do Komendanta Głównego Policji oraz Głównego Inspektora Transportu Drogowego o przeprowadzenie szczegółowych kontroli autobusów, na swoim terenie.

W naszym regionie kontrolę gimbusów przeprowadzili zamojscy policjanci w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Na szczęście wyniki kontroli były bardzo dobre. – Mundurowi zwracali szczególną uwagę na podstawowe elementy zapewniające bezpieczną jazdę. W każdym przypadku kontroli podlegał kierowca. Sprawdzano jego stan trzeźwości jak również dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem. Stan techniczny pojazdów, obowiązkowe wyposażenie, oświetlenie, sprawność działania hamulców i stan ogumienia to elementy, które również nie umknęły uwadze mundurowych i były skrupulatnie sprawdzane – wyjaśnia podinsp. Joanna Kopeć z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

W ramach przeprowadzonej akcji skontrolowanych zostało 17 pojazdów przewożących dzieci do i ze szkoły. Co ważne, kontrole nie wykazały aby pojazdy te były w złym stanie technicznym. Również wyposażenie pojazdów było odpowiednie a wszyscy kierowcy trzeźwi.

Gimbusy zagrażają życiu i zdrowiu uczniów. Na szczęście w naszym regionie jest lepiej

(fot. policja)
2016-09-09 22:08:46

9 komentarzy

 1. Niedługo już nie będzie gimbusów bo będzie 8 klas podstawówki i 4 lo 😀

 2. Jak mogą sprawdzić „sprawność działania hamulców” jeżdżą ze stacją diagnostyczna ?

  • Dobre pytanie . Pozdrawiam.

  • .,...,,.... potrzebny

   Sprawdzają ciśnienie i czy coś nie „syczy” tyle z ich sprawdzania hamulców.

  • Cichobiorek cichodajek

   Jak dorośniesz to się dowiesz Misiaczku. Póki co, na wszelki wypadek zapitalaj z buta do swojego gimnazjum i ucz sie pilnie jak Mickiewicz w Wilnie (wtedy jeszcze Polskim).

 3. Czy po wykryciu nieprawidłowości w dopuszczonym do ruchy pojeździe diagnosta, który podbił dowód takiego niesprawnego pojazdu ponosi jakieś konsekwencje?

 4. Misiek- Przecież słychać czy powietrze ucieka czy nie.

 5. Czlowieku o czym ty mowisz jaki diagnosta I jakie konsekwencjie. Dbaj o swoj samochod I bedziesz chamowal nie szukaj winnego swojej niedbalosci. Odpie…ol sie od diagnostiw I tak narazaja swoje 3litery zeby dopuscic twojego smicia do ruchu.

Z kraju