Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 21 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT. Zabezpieczono majątek o wartości ponad 141 mln złotych

Policjanci CBŚP zatrzymali 21 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT w związku z obrotem bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi. Śledczy szacują, że grupa mogła wyłudzić ponad 200 mln zł podatku VAT.

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji w Lublinie od pewnego czasu rozpracowywali grupę przestępczą zajmującą się fikcyjną działalnością gospodarczą. Celem grupy przestępczej było wyłudzanie podatku VAT. Terenem działania były podmioty gospodarcze zarejestrowane w różnych częściach kraju, ale także firmy ze Słowacji i Czech. Przestępczy proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm założonych na tzw. „słupy”, obrót „pustymi fakturami”, a także wyłudzanie kredytów bankowych i pranie pieniędzy.

Poprzez „kreatywną” księgowość dochodziło do wyłudzania podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów. Śledczy ustalili, że kwota wyłudzonego podatku VAT może wynosić nawet 200 milionów złotych. Funkcjonariusze ustalili tożsamość osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Mając takie informacje policjanci skrupulatnie przygotowali się do przeprowadzenia akcji. Jednocześnie weszli do kilkunastu miejsc w 7 województwach i zatrzymali 21 osób.

Zatrzymaniu usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw i naruszeń kodeksu karno-skarbowego. Zabezpieczono na poczet przyszłych kar nieruchomości należące do podejrzanych warte 92 miliony złotych.

Jest to kolejna realizacja w sprawie, w której do tej pory występuje 89 podejrzanych, w tym 60 członków zorganizowanej grupy przestępczej. 25 osób zostało tymczasowo aresztowanych. W sumie, w tym śledztwie funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar, grzywien i kosztów sądowych majątek o wartości ponad 141 milionów złotych.

1-270269

2018-03-02 08:55:30
(fot. CBŚP)

Zobacz również

13 komentarzy

 1. oczekiwałbym bardziej na informację o prawomocnym skazaniu oszustów przez sąd a nie trąbieniu o podejrzeniu, mieliśmy juz Kluskę i innego podobne sprawy które okazały się fikcją na potrzeby bieżącej propagandy sukcesu. Pojawiające się ostatnio dość często tego typu wrzutki sugerują właśnie działanie pod publiczkę

 2. 2 lata w zawieszeniu na 5 lat

 3. ,,Układ Zamknięty ” polecam film

 4. Wszystko fajnie, tylko rąbnęli 200, zabezpieczono 140 a gdzie jeszcze 60 baniek?

 5. idea podatku VAT jest zlym rozwiązaniem.

  To tylo potwierdza – idea podatku VAT jest zlym rozwiązaniem. Daje duze mozliwosci zydzenia… Ale, być może własnie dlatego obowiązuje.

  • Idea VAT nie jest aż taka zła, są bzdurniejsze jak PIT. Po jasny gwint wymyślili ten zwrot VAT-u ? Nie można obniżyć stawki ale w zamian nic nie zwracać ?

 6. Noi dobrze. To jest wysoka liga. Jak kraść to miliony. !

 7. Okolice markuszowa tam jest Zagłębie vattu

  • podaj proszę bardziej konkretną informację, bo taka zagadka nie wiele pomoże

 8. Powinni jeszcze więcej wyłudzić, rząd okrada nas więc czemu my mamy nie okradać rządu ? W tym kraju tylko złodziej ma dobrze a jak kraść to miliony bo wyrok podobny będzie a nawet w zawiasach co niektórzy

  • Młodzieżów peło od Chyżego Rója namawia do łamania prawa. Tylko to potrafią. Kraść i donosić na Polskę, że im nie pozwalają. Odrób lekcje gamoniu, bo czasy, „nie matura lecz chęć szczera….”odejdą wraz z najbliższymi wyborami i złodziejską sitwą PO/PSL. Kto takiego głąba jak ty zatrudni?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew