Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Faktura od ZUS na mailu? To oszustwo

Uwaga na e-maile z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W takiej wiadomości jest zawirusowana korespondencja elektroniczna. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika. Plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze.

W ostatnich dniach do części klientów ZUS trafiły maile, rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam ZUS. Do wiadomości załączony jest plik z fakturą. Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej lub mediów społecznościowych. Jeśli otrzymamy taki e-mail, najlepiej od razu go skasować. Pod żadnym pozorem nie można otwierać załączonego pliku.

Instytucja uczula wszystkich klientów: Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wysyła faktur ani innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie formularze można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu.

ZUS przekazuje informacje drogą elektroniczną tylko tym klientom, którzy mają konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu klienta na PUE ZUS.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanej korespondencji, instytucja prosi klientów o kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – pod numerem 22 560 16 00.

2018-09-13 10:35:03
(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

 1. od kiedy to zus jakieś faktury rozsyła do zapłaty?

  • Wysyła, lecz nie faktury tylko pismoz numerem konta. Moja mama dostała kiedyś za rzekomo nienależnie pobrane świadczenia które ZUS źle naliczyłi kazał różnice oddać, za kilka lat wstecz.

 2. ja osobiście dostawałem również e-mail z urzędu skarbowego z rzekomym zestawieniem nadpłat, które są do zwrotu.
  oczywiście plik skapowany w .rar i odrazu do kosza. Urząd Skarbowy który sam odda pieniądze i o tym informuje ;).

  informacja o tych e-mailach poniżej
  https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/6Wwm/content/uwaga-na-falszywe-e-maile-o-zwrocie-podatku

 3. Dionizos Złotopolski

  Cały ZUS to jedno wielkie oszustwo.

Wiadomości z info112