Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Europejskie Drzewo Roku 2016: Dąb Bolko czwarty, uzyskał 23 tys. głosów

Ogłoszone zostały wyniki głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2016. Pochodzący z naszego regionu dąb Bolko uzyskał czwarte miejsce.

Zakończyła się tegoroczna edycja międzynarodowego plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku. Wyniki do końca były utajnione, ogłoszone zostały dopiero podczas środowej ceremonii rozdania nagród, która odbyła się w Brukseli. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz organizatorzy konkursów w poszczególnych krajach.

Polski reprezentant, czyli dąb Bolko z Hniszowa otrzymał 23 313 głosów i ostatecznie uplasował się na 4 miejscu. Wygrał dąb rosnący w mieście Bátaszék na Węgrzech, na którego swoje głosy oddało 72 653 osób. Drugie miejsce, z wynikiem 43 451 głosów, zajęła mająca tysiąc lat lipa z miejscowości Tatobity w Czechach. Z kolei na trzecim miejscu uplasowała się grusza z miejscowości Bošáci – Zabudišová na Słowacji, na którą głosowało 29 114 osób. Łącznie na Europejskie Drzewo Roku głosowało ponad 230 tys. osób z całej Europy.

Hniszowski Bolko to dąb szypułkowy, którego wiek określany jest na ok. tysiąc lat. Jego wysokość to 28 m a w obwodzie liczy 875 cm. Rośnie w parku podworskim, którego jest największą atrakcją i ozdobą o czym świadczy organizowana corocznie w sierpniu, dwudniowa impreza z okazji imienin drzewa. Jak twierdzą mieszkańcy, dąb jest starszy niż podają źródła, gdyż według miejscowej legendy, w roku 1018 przed przeprawą przez Bug, Bolesław Chrobry spędził noc w Hniszowie, odpoczywając pod młodym wówczas dębem. To właśnie na cześć tego wydarzenia od zdrobnienia imienia króla dąb otrzymał imię Bolko.

Nasz reprezentant rywalizował z drzewami z całej Europy: dębem Tamme-Lauri z Estonii, dębem z parku Dunube w Silistrze w Bułgarii, dębem z Bátaszék na Węgrzech, gruszą z Bošáca – Zabudišová na Słowacji, tysiącletnią lipą z Czech, milenijną lipą z Heede w Niemczech, wielkim dębem z Liernu w Belgii, płaczącym niebieskim cedrem we Francji, sosną rosnącą razem z dębem w Canicosa w Hiszpanii, gruszą z Cubbington w Anglii, dębem w Walii, bukiem z Irlandii, dębem z Woodvale Park w Belfaście w Irlandii i dębem sufrażystek ze Szkocji.

(fot. UG Hniszów)
2016-04-22 14:57:35

3 komentarze

  1. Super miejscówka! głosowałem na niego

  2. A może napiszcie o dębach, które zasadził Komor..

    Uschły…

    Czyli się nie przyjęły…

    I jak tu nie wierzyć w mądrość przyrody…

  3. Lepszy Bolko niż Bolek… 😀