Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Episkopat Polski: „Stosowanie tabletek „po” jest niemoralne”

Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat dotyczący stosowania tabletek „dzień po”. Z punktu widzenia etycznego stosowanie tabletek „po” jest niemoralne, gdyż zawiera w sobie akceptację zniszczenia życia konkretnej osoby – czytamy w Stanowisku Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych odnośnie do stosowania tzw. antykoncepcji doraźnej.

– Wobec zapowiedzi rządu o udostępnieniu preparatów tzw. antykoncepcji doraźnej kobietom od 15. roku życia bez recepty (a młodszym na receptę), Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych opublikował stanowisko wyrażające poważne zastrzeżenia wobec takiego kroku. Dotyczą one zarówno kwestii ściśle medycznych, jak i etycznych. Zespół zwraca uwagę na wczesnoporonne działanie obecnych na rynku preparatów i ich potencjalnie szkodliwy wpływ na zdrowie kobiet – informuje KEP.

W przygotowanym dokumencie omówione zostało działanie dwóch farmaceutyków.

– Są to levonogestrel (syntetyczny odpowiednik progesteronu – dostępny w Polsce jako preparat „Escapelle” lub „Livopill”) oraz uliprystal (substancja hamująca działanie progesteronu – dostępny w Polsce jako preparat: „ellaOne”). Chociaż wykazują one pewne działanie antykoncepcyjne opóźniając owulację, to jednak ich zasadnicze działanie polega na uniemożliwieniu skutecznej implantacji w macicy zarodka gdyby jednak doszło do owulacji i zapłodnienia. Z etycznego punktu widzenia jest to działanie abortywne, ponieważ prowadzi do celowego uśmiercenia istniejącego już organizmu ludzkiego – czytamy w komunikacie KEP.

Jak zaznacza KEP, szczególny niepokój i sprzeciw Zespołu budzi udostępnienie tych preparatów osobom nieletnim, których układ hormonalny jest jeszcze nie w pełni ukształtowany, tym bardziej, że żaden z tych preparatów nie został w sposób wystarczający przebadany pod kątem wpływu na kobiety w wieku poniżej 16. roku życia.

W Stanowisku czytamy, że „stosowanie tabletek „po” przyczynia się do traktowania ciąży jako problemu, z którym trzeba walczyć wszelkimi środkami, włącznie z aborcją.

– W konsekwencji zmniejsza się szacunek dla życia człowieka i zwiększa się akceptowalność procedur medycznych związanych z jego niszczeniem”. – Z punktu widzenia etycznego stosowanie takich środków jest niemoralne, gdyż zawiera w sobie akceptację zniszczenia życia konkretnej osoby – podkreśla Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

(Źródło: Biuro Prasowe KEP)

68 komentarzy

 1. nie kryty krytyk

  Ale stosowanie wiagry nawet wskazane, żeby wrazie co Pan do towarzystwa za wcześnie roboty nie skończył.
  czarnoksiężników można słuchać.
  Jak to było wiara w zabobony to grzech, ale poświećmy gromnice żeby burza i gromy nic nie zrobiły.

  • Co tam gromnice… przy lubelskim cmentarzu na Majdanku są stragany ze zniczami, a przy wejściu stoi cmentarna kaplica.
   Dobrze widziane jest, żeby zakupione wcześniej znicze „poświęcił” szaman w kaplicy.
   Ponoć znacznie dłużej i jaśniej dają światełko do nieba.

 2. róbta co chceta

  Tableta przed tabletka po,później skrobanka a następnie in vitro..!!

 3. Normalnym zwyczajnym ludziom zdrowo myślącym nie potrzeba tego guana.

  • Matkom Polkom jezdem ! (nie chcem, ale muszem)

   Normalnym tak, ale jak od urodzenia jest się tumanionym przez uczonych w rzemiośle (pięć lat w Seminarium), „duszpasterzy”, to trudno myśleć samemu. Tacy łykają bezkrytycznie każde „za prawdę powiadam wam”

 4. To kogoś jeszcze interesuje zdanie jakiegoś episkopatu ?

 5. Kwestia 10-15 lat i opinie episkopatu czy panów z czarnych sukienkach będą mało kogo bedą interesować

 6. Przejąłem się niesamowicie tą informacją episkopatu

 7. Dziadek Józek ze Slamsowa

  „Stosowanie tabletek „po” jest niemoralne”, stosowanie prezerwatyw grzechem bez mała śmiertelnym, ale korzystanie z agencji towarzyskich już nie jest dla nich grzechem, ani nie moralne. Tak samo jak molestowanie ministrantów, czy posiadanie kochanek.

 8. wystarczy się nie puszczać jak tania iwka

Dodaj komentarz

Z kraju